Ako odstrániť škrabance na aute? Zaručené tipy

Prichádzate k autu, tešíte sa na ďalšiu jazdu a v tom… je tam. Možno je jemný, sotva viditeľný, alebo dostatočne hlboký na to, aby ste doň zachytili necht. Škrabanec, ktorý kazí vzhľad vášho vozidla. 

skrabanec-na-aute_1_11zon 

Ako sa ho rýchlo a jednoducho zbaviť? Zhrnuli sme pre vás účinné tipy na odstránenie škrabancov na aute podľa toho, o aký typ škrabanca ide.

Škrabance delíme na jemné a hlboké. 

  • Jemné škrabance sú povrchové stopy, ktoré neprenikli do bezfarebného laku. 
  • Hlboké škrabance zasahujú až do vrstvy laku.

Oprava jemných škrabancov na aute

V prípade drobných povrchových škrabancov máte niekoľko možností, ako ich svojpomocne odstrániť. 

Brúsne pasty 

Na trhu nájdete brúsne pasty v rôznych farbách, ale aj univerzálne. Pastu naneste mäkkou handričkou po celej ploche poškodenia, opakujte, kým nebudete s výsledkom spokojný. Vyhnite sa aplikácii na priamom slnku.

Prípravok na odstránenie škrabancov

Špecializované odstraňovače škrabancov môžu mať podobu voskovej tyčinky alebo tekutej zmesi. Prípravok naneste mäkkou handričkou a votrite malými krúžkami.

pasta-skrabance-na-aute_3_11zon 

Mazací sprej WD-40

Obľúbený všestranný pomocník bude účinný aj pri záchrane vášho laku. Ako na to?  Sprej WD-40 naneste na handričku alebo priamo na škrabanec a opatrne plochu vyleštite. 

Retušovacie ceruzky a fixky

Ľahko dostupné retušovacie ceruzky a fixky sú najjednoduchším spôsobom na zakrytie škrabancov. 

oprava-skrabanca_2_11zon 

Oprava hlbokých škrabancov na aute

Na hlbšie škrabance, ktoré prenikajú až do plechu auta, budete musieť zvoliť správny postup. 

Najprv škrabanec vybrúste

Škrabanec dôkladne vyčistite riedidlom alebo acetónom a vatovými tampónmi, aby ste odstránili všetky nečistoty alebo úlomky. Malými krúživými pohybmi zľahka prebrúste škrabanec po celej dĺžke. Prach utrite handričkou. Ak vidíte holý kov, naneste vrstvu základného náteru a tmel.

Základný náter vytvára priľnavý povrch a zabraňuje korózii. Zvyšné nečistoty utrite handričkou. a počkajte, kým každá vrstva zaschne podľa pokynov.

Škrabanec znova prebrúste pre dosiahnutie pôvodného tvaru karosérie.

Naneste opravnú farbu

Pomocou špáradla alebo malého štetca naneste na škrabanec opravnú farbu. Nanášajte v tenkých vrstvách a každú vrstvu nechajte niekoľko minút zaschnúť. Medzi jednotlivými vrstvami skontrolujte, či sa farba zhoduje. 

Ako zistiť kód farby vášho vozidla?

Každé auto má svoje kódové označenie laku, vďaka čomu sa  vám nestane, že na škrabanec nanesiete o odtieň nižšiu alebo vyššiu farbu. Každý model má štítok s kódom ukrytý inde, na jeho zistenie vám postačí chvíľka googlenia. Podľa kódu vám v autoservise namiešajú farbu zodpovedajúcu povrchovej úprave vášho vozidla. 

Na záver naneste vrchný lak

Na vybrúsenú oblasť naneste vrstvu bezfarebného tesniaceho laku. Ten lak ochráni a zabezpečí sa rovnomerný lesklý povrch.

Pred voskovaním a leštením nechajte oblasť niekoľko dní vytvrdnúť. Neponáhľajte sa a skontrolujte svoju prácu pri rôznom osvetlení. S trochou trpezlivosti a správnymi technikami môžete dosiahnuť profesionálne vyzerajúce výsledky.

Profesionálna pomoc

V prípade veľmi hlbokých škrabancov alebo ak vyššie uvedené kroky nefungujú, je najlepšie navštíviť lakýrnika. Ten dokáže vďaka vhodným nástrojom bodovo ošetriť malé plochy alebo v prípade potreby obrúsiť, vyplniť a nanovo natrieť celé panely karosérie, aby nový lak neviditeľne splynul. Odborná pomoc zaručuje najlepšie výsledky, najmä v prípade väčších vozidiel, kde môže byť zladenie laku náročné.

Ako zabrániť budúcim škrabancom na vašom vozidle

Najlepšia obrana je prevencia a pri investícii, akou automobil je, to platí dvojnásobne. Ako môžete chrániť svoj lak pred ďalšími škrabancami?

Pravidelné umývanie a voskovanie

Umývajte auto aspoň raz za mesiac alebo v prípade potreby aj častejšie. Na ochranu laku aplikujte 3 – 4-krát ročne vosk alebo tmel. Vosk vyplní drobné škrabance a vytvorí ochrannú bariéru.

Parkujte opatrne

Snažte sa parkovať ďalej od iných vozidiel. Ak je parkovanie vedľa iného vozidla nevyhnutné, vyberte si miesto s dostatočným priestorom na úplné otvorenie dverí. Príliš tesné parkovanie môže viesť k poškriabaniu dverí susedného vozidla.

Pozor si dajte aj na kríky a konáre v okolí auta.

Používajte ochranné podložky

Na špičky dverných zarážok umiestnite filcové ochranné podložky, aby ste zabránili poškriabaniu laku pri opakovanom kontakte. 

Zvážte použitie priehľadného ochrannej fólie

V prípade vysoko namáhaných oblastí, ako sú napríklad hrany dverí, zvážte aplikáciu ochrannej čírej fólie. Tieto takmer neviditeľné vinylové fólie chránia lak pred poškriabaním, preliačením a odretím. Ochranné fólie sú dobrou voľbou, ak často parkujete na preplnených parkoviskách alebo na rušných mestských uliciach.

Vzhľad a kvalita laku môže výrazne zavážiť aj pri budúcom predaji vášho vozidla. V prípade záujmu o viac informácii súvisiacih s predajom auta nás neváhajte kontaktovať.