Ako pripraviť auto na zimu? Nezabudnite na tieto kroky

Opäť prichádza obdobie, ktoré dá motoristom a ich vozidlám poriadne zabrať. Zima už ukazuje svoje zúbky a čoskoro nás privítajú nočné mrazy, ranné hmly a klzká vozovka. Ako správne pripraviť auto na zimu? Poradíme vám, na čo určite nezabudnúť. 

Obrazok1 

Prečo je dôležité pripraviť auto na zimu?

Zima a chladné počasie je náročné nielen pre ľudský organizmus, ale aj pre „telo“ našich štvorkolesových tátošov. Mnohé súčiastky auta dostávajú pri nízkych teplotách zabrať, trpí motor, batéria aj karoséria. Zároveň je treba byť pripravení na zhoršené poveternostné podmienky, sneh a poľadovicu. Ak preto nechcete riskovať nehodu či poruchu, vopred auto na zimu pripravte. Pozrime sa, ako na to. 

Ako pripraviť auto na zimu?

Pred začiatkom sezóny, ideálne najneskôr v októbri, podniknite nasledovné kroky. 

Prehliadka v servise

To najlepšie, čo môžete urobiť, je zveriť vaše auto do rúk kvalitného autoservisu. V ponuke servisov nájdete službu nazývanú „zimná prehliadka“, pri ktorej vám skontrolujú funkčnosť kľúčových častí vozidla, ktoré budú vystavené extrémnym podmienkam. Týka sa to napríklad kontroly stavu akumulátora, bŕzd, geometrie, podvozku a kolies, osvetlenia či stieračov. Mnohé z týchto vecí si viete skontrolovať sami, no ak nie ste skúsení, je lepšie to nechať na experta. Získate tak istotu, že vaše auto bude aj v zime bezpečné a spoľahlivé. 

Overenie stavu batérie

Autobatéria trpí v zime najviac a jej kapacita klesá, preto sa môže stať, že vás v jedno mrazivé ráno nechá v štychu. Ak tomu chcete predísť a zabezpečiť si spoľahlivé štartovanie, nechajte si stav batérie premerať a skontrolovať, či už doma alebo v servise. Ideálne je tiež pred zimou batériu plne dobiť. Skontrolujte aj jej vizuálnu stránku, či káble alebo spoje nie sú poškodené, alebo či nevyteká kvapalina. V prípade, že je batéria poškodená, stará alebo slabá, zvážte jej výmenu. 

zimne-pneumatiky_1_11zon 

Kedy prezuť na zimné

Prezutie zimných pneumatík sa neoplatí odkladať na poslednú chvíľu. Môže vás prekvapiť dlhá čakacia doba v servise alebo ešte horšie, ranná poľadovica či biela prikrývka. Zo zákona sú zimné gumy povinné od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. V skutočnosti sa odporúča prezuť, ak teplota niekoľko dní nepresiahne 10°C. Pri teplote okolo 7°C totiž letné pneumatiky strácajú priľnavosť. Skontrolujte si aj hĺbku dezénu, ktorý by pri zimných pneumatikách mal mať aspoň 4 mm. 

Prevádzkové kvapaliny

Pred zimou je potrebné skontrolovať aj stav kvapalín, ako napríklad hladinu oleja a chladiacej kvapaliny. Doplniť treba aj nemrznúcu zmes do ostrekovačov. V prípade, že ste používali letnú zmes, vymeňte ju za zimnú s obsahom nemrznúcich látok. Keď už sme pri ostrekovaní, skontrolujte aj stav stieračov. Ak nefungujú správne alebo sú gumičky zničené či nedoliehajú, vymeňte ich za nové. V zime ich rozhodne budete potrebovať. 

skrabka-na-okno_2_11zon

Ošetrenie karosérie

Sneh, ľad, námraza, soli a posypy sú postrachom pre karosériu auta. Ak sa chcete vyhnúť hrdzi, ideálne je lak ošetriť pomocou vosku, ktorý vytvorí ochrannú bariéru. Pred zimou auto najprv poriadne umyte a až potom navoskujte. Špeciálnym prípravkom môžete ochrániť aj pneumatiky či tesnenia dverí. Podvozok a dutiny si môžete nechať ošetriť antikoróznou ochranou, no tu už ide o drahšiu záležitosť. Tou najlepšou prevenciou je zrejme parkovanie v garáži. V prípade, že auto dlhšie nepoužívate, skúste ochrannú plachtu na auto. 

Zimná výbava

V zimných mesiacoch sa oplatí doplniť výbavu o ďalšie pomôcky. Snežné reťaze síce nie sú súčasťou povinnej výbavy osobných áut, no určite sa zídu v prípade, že často cestujete na lyžovačky. Samozrejmosťou by mala byť škrabka a metlička na odstránenie námrazy a snehu. Oceníte tiež teplé pracovné rukavice či tekutý rozmrazovač skiel. Vzniku námrazy pomôže predísť ochranná clona na čelné sklo. Pre prípady núdze, napríklad pri poruche či nehode, sa v aute zíde aj teplá deka a baterka. V zimnej výbave oceníte aj štartovacie káble. 

Ako sa vraví, dobrá príprava je polovicou úspechu, preto to túto zimu určite nenechajte na náhodu. 

V prípade, že máte záujem o kúpu alebo predaj jazdeného vozidla, pozrite si našu ponuku vozidiel alebo využite naše služby