Ako vybrať vhodné auto pre ženu?

Odhliadnuc od zbytočného škatuľkovania, ženy sú zväčša v automobilovom svete menej zbehlé ako muži. Kúpa auta preto pre ne môže byť o niečo tvrdším orieškom. Aké parametre zvážiť pri výbere vhodného vozidla a ako si vybrať to správne? Poradíme vám.

zena-auto_4_11zon 

Auto je pre väčšinu ľudí veľkou investíciou, preto si jeho kúpu treba poriadne premyslieť. Ženy aj muži si pritom vyberajú vozidlá podľa mnohých faktorov, ktoré ovplyvňuje najmä ich životný štýl a osobné preferencie. Zaváži však aj spoľahlivosť, výkon, pohodlie, veľkosť auta či dizajn. Nie zriedkakedy u žien hrá dôležitú rolu napríklad farba auta. 

Faktory, ktoré u žien ovplyvňujú výber auta

Životný štýl

Auto je dôležitou súčasťou života mnohých z nás, preto by malo vyhovovať životnému štýlu a osobným preferenciám majiteľa. Iné auto hľadá žena žijúca v meste, ktorá ho používa najmä na nákupy, iné zas žena, ktorá auto potrebuje na dochádzanie do práce či jazdu po diaľnici. Zaváži tiež, či žena hľadá praktické a šetrné autíčko, výkonné auto na dlhé trasy či reprezentatívne pôsobiace vozidlo. V prvom rade by sa preto mala rozhodovať podľa toho, na aké účely ho plánuje používať. 

Bezpečnosť

Tento atribút sa pri výbere auta dostáva čoraz viac do popredia. Niet divu, keď sme na cestách denne vystavení riziku nehody. Pri výbere auta sa preto oplatí sledovať nezávislé hodnotenia bezpečnosti, napríklad známe hodnotenie Euro NCAP, ale napríklad aj dTest. Všeobecne platí, že horšie sú na tom malé autá s nižšou hmotnosťou, lepšie zas SUV či crossovery. Nie je to však pravidlo. Dnešné autá tiež disponujú mnohými asistenčnými a bezpečnostnými systémami, ktoré zvyšujú ochranu. Patria k nim napríklad ABS systém, asistent udržiavania v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat, monitorovanie mŕtveho uhla a ďalšie.

Dizajn

Vizuálna stránka je pre väčšinu žien dôležitá a auto je pre ne zároveň akýmsi módnym doplnkom. Neplatí však, že ženy si vyberajú farebnejšie autá ako muži. Podľa mnohých prieskumov sa ženy a muži vo výbere farieb celkom zhodujú a volia skôr konzervatívne a elegantné farby, ako sú biela, šedá, čierna či modrá. Nájde sa však mnoho žien, ako aj mužov, ktorí inklinujú k červenej farbe. Výraznejšie a krikľavejšie farby u Slovákov nie sú v obľube. Ženy taktiež pri výbere auta inklinujú k hatchbackom a menším modelom áut. 

Značka

Dôležitým faktorom pri výbere zostávajú tiež značka a model auta. Niektoré z nich si ženy vyberajú cielene častejšie, či už pre svoj dizajn, spoľahlivosť, popularitu alebo iné vlastnosti. K tým najobľúbenejším modelom áut u žien patria napríklad Volkswagen Polo a Golf, Fiat 500, Hyundai i20, Citroen C3, Mazda 3, Kia Rio, Škoda Fabia, Toyota Yaris a ďalšie. Ide zväčša o menšie modely áut s typom karosérie hatchback. 

Cena

Nie je žiadnou novinkou, že ženy na slovenskom trhu zarábajú všeobecne menej ako muži. Pri výbere auta preto hrá rolu aj cena. Ženy investujú do áut menej a vyberajú si skôr autá s menším objemom a výkonom, ktoré sú lacnejšie a úspornejšie. Zároveň uprednostňujú benzínové motory pre ich jednoduchšiu a lacnejšiu údržbu. Oveľa častejšie preferujú malé mestské autá s nižším výkonom, kdežto muži častejšie inklinujú k silnejším autám. 

Ekológia

Mnohým ženám záleží na ekológii, preto na tento faktor prihliadajú aj pri výbere auta. Dnes už sa automobilky snažia vyrábať stále ekologickejšie a úspornejšie vozidlá s nízkym objemom emisií. Do popredia sa dostávajú elektrické a hybridné autá, ktoré sa vyznačujú nižšou spotrebou paliva a sú šetrnejšie k životnému prostrediu. 

zena-pri-aute_5_11zon 

Ako postupovať pri výbere vozidla

Zvažujete kúpu auta a neviete, kde začať? Prinášame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri výbere.

Poznajte svoje potreby

Pred kúpou si najskôr ujasnite, čo od auta potrebujete a na aký účel ho chcete používať. Hľadáte malé a úsporné vozidlo do mesta, praktické rodinné auto či auto na dlhšie trasy? Ako často budete auto používať či koľko ste ochotní investovať do kúpy a údržby? Tieto otázky vám pomôžu ujasniť si vaše potreby a možnosti, a zúžia výber áut. 

Nové alebo jazdené?

Pri rozhodovaní v prospech nového alebo jazdeného auta neexistuje jasný víťaz. Závisí to od mnohých faktorov, najmä od rozpočtu a vašich osobných preferencií. Tým najdôležitejším je však rozpočet, ktorý mnohým nedovoľuje kúpu nového auta. Aj jazdené vozidlá však majú mnoho výhod. 

V prospech jazdených áut hrá okrem nižšej ceny najmä fakt, že nestrácajú svoju hodnotu tak rýchlo ako fungl nové vozidlá. Niektorí ľudia sa však boja nejasnej histórie a stavu ojazdených áut. U nás sa môžete spoľahnúť na dôsledné preverenie vozidla, vrátane technického stavu, hrúbky laku, overenia kilometrov či preverenia cez databázy poisťovacích spoločností a servisov. 

V prospech nového auta hrá zase záruka od výroby, ktorá vám ušetrí peniaze v prípade nečakanej poruchy, lepšia bezpečnostná výbava, 100 % stav vozidla či možnosť prispôsobiť si auto vlastným požiadavkám. Oplatí sa tiež, ak hľadáte dlhodobú investíciu a auto chcete používať čo najdlhšie, alebo keď je vašou prioritou najmä spoľahlivosť. Nevýhodou je vyššia cena, povinnosť navštevovať autorizovaný servis či rýchly pokles hodnoty auta.

Manuál alebo automat?

Každý typ prevodovky má svoje výhody a nevýhody, pričom voľba opäť závisí na osobných preferenciách a potrebách vodiča. Autá s automatickou prevodovkou sú síce drahšie, no poskytnú vám viac komfortu, najmä v meste, prípadne aj nižšiu spotrebu paliva. Autá s manuálnou prevodovkou vám poskytnú pocitovo vyššiu kontrolu nad jazdou a väčší pôžitok z jazdy, sú tiež lacnejšie na kúpu aj údržbu.  

Kontrola pred kúpou

Ak ste sa rozhodli pre jazdenku, ďalším dôležitým krokom je kontrola pred kúpou. V prípade, že auto kupujete prvýkrát a nevyznáte sa v tejto problematike, pozvite si na pomoc niekoho skúsenejšieho. Či už auto kupujete od súkromnej osoby alebo v bazári, tvrajte na skontrolovaní auta mechanikom, hoci na vlastné náklady. Odhalíte tak prípadné skryté vady a overíte si skutočný stav. Nepodceňte tiež skúšobnú jazdu, či už pri novom alebo jazdenom vozidle.  

Financovanie

V neposlednom rade treba myslieť aj na financovanie auta. Nie každý má možnosť kúpiť auto v hotovosti z vlastných prostriedkov. Podľa vášho rozpočtu a finančných možností zvážte leasing, autoúver, spotrebný úver či iné možnosti financovania. Využite rôzne kalkulačky na stránkach bazárov a bánk a vypočítajte si ideálnu výšku splátok a akontácie podľa vašich potrieb. Nebojte sa poradiť a vždy si porovnajte viacero možností. 

Toto je len niekoľko tipov a odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere auta pre ženu. Ak potrebujete pomoc s kúpou alebo predajom auta, využite naše služby alebo nás kontaktujte a my vám ochotne poradíme.