Ako vypočítať a efektívne znížiť spotrebu vášho vozidla?

Nedajú vám spávať vysoké ceny paliva a mastné účty za tankovanie? Nebojte sa, existuje riešenie… a nie je to rada typu „presedlajte na elektrickú kolobežku“. Pomôcť vám môžu tipy, ako optimalizovať spotrebu vášho auta a ušetriť tak aj desiatky eur mesačne. 

muz-tankuje 

Neustále kolísajúce ceny benzínu a nafty sú nočnou morou každého majiteľa auta. Aj keď ich výšku ovplyvniť nedokážete, môžete ovplyvniť aspoň spotrebu vášho vozidla. Vy ste jeho pánom a je len na vás, koľko „šťavy“ vám zožerie. Vaša spotreba paliva sa totiž odvíja aj od vašich jazdných návykov či údržby. Pozrime sa na celú problematiku bližšie. 

Ako vypočítať spotrebu auta?

Prvým krokom k zníženiu palivovej úspornosti vozidla je poznať jeho spotrebu. V technických údajoch auta tento údaj síce nájdete, no platí len za ideálnych podmienok. Skutočnú spotrebu si však dokážete ľahko vypočítať. Potrebujete k tomu dva údaje: Tým prvým je počet litrov spotrebovaného paliva a tým druhým počet najazdených kilometrov. Vedieť by ste mali tiež to, že priemerná spotreba sa udáva na 100 km. 

Výpočet: Spotrebované palivo / počet prejdených kilometrov x 100

Ako na to: 

1. Dotankujte nádrž do plna a zapíšte si údaj na tachometri. 

2. Jazdite ako zvyčajne, až kým nepríde čas opäť doplniť nádrž. 

3. Odpočítajte z tachometra, koľko kilometrov ste najazdili. Pri tankovaní si zapamätajte, koľko litrov paliva ste doplnili do plnej nádrže. 

4. Následne vydeľte spotrebované palivo počtom prejdených kilometrov a vynásobte to x100. Výsledkom je údaj o skutočnej spotrebe na 100 km. 

5. Ak chcete, aby bol údaj čo najvernejší, zopakujte tento postup niekoľkokrát a výsledné hodnoty spriemerujte. 

Ak už máte vašu nameranú hodnotu spotreby, porovnajte si ju s údajom v papieroch. Ak je rozdiel veľmi veľký, môže to byť indikátor, že je vaša spotreba príliš vysoká a existuje priestor na zlepšenie. Nezúfajte však, pretože dodržaním niekoľkých zásad a úpravou vášho jazdného správania môžete svoju spotrebu znížiť a priblížiť sa tak k vysnívanému ideálu. 

Tipy, ako znížiť spotrebu paliva

Možno čakáte zázračné rady, ktoré by vám v živote nenapadli, no skutočnosť je iná. Ide o staré známe pravidlá, ktoré ste už zrejme počuli mnohokrát. Je však ľahké na ne pri každodennom zhone zabudnúť a nie je na škodu si ich pripomenúť. Myslite preto na ne pri vašej ďalšej jazde autom. 

Plynulá jazda

Pri šoférovaní sa oplatí krotiť svoje vášne nielen z bezpečnostných dôvodov. Ak sa vyhnete agresívnej jazde, rýchlemu rozbiehaniu a prudkému brzdeniu, ušetríte množstvo paliva. Na križovatkách sa rozbiehajte pomaly a jazdite s dostatočným odstupom od ostatných účastníkov premávky, aby ste mali čas na plynulé brzdenie. Brzdite nielen pomocou brzdy, ale aj pomocou motora. Vyhnite sa tiež zbytočnej jazde na voľnobeh a jazdite vždy na čo najvyššom prevodovom stupni, ktorý v tej chvíli môžete zaradiť.

Dodržiavanie rýchlosti 

Tento tip môže znieť absurdne, ale všetci vieme, že s dodržiavaním rýchlosti má problém mnoho vodičov. Pomalšia jazda skutočne pomáha šetriť palivo. Samozrejme, neplatí to vždy a pomôcť môže sledovať údaje o spotrebe na palubnom počítači. Napríklad pri jazde na diaľnici však vaša spotreba pocíti každú jazdu nad povolenú rýchlosť. Dodržiavanie rýchlostných limitov tak určite zaváži. Ak máte tempomat, naučte sa ho používať – pomôže k dodržiavaniu rýchlosti aj k plynulej jazde. 

Vypínanie motora

Máte zlozvyk nechať bežať motor, kým na niekoho alebo niečo čakáte, prípadne kvôli bežiacej klimatizácii? Aj tu môžu vaše peniaze zbytočne unikať do luftu. V skutočnosti sa oplatí vypnúť motor už po 30 sekundách státia, čo mnohé automobilky potvrdzujú implementovaním systému štart-stop. Nie vždy pre vás môže byť vypínanie motora pohodlné, no veľakrát sa to naozaj oplatí a ušetrí vám to pár eur na palive. 

Nadbytočná záťaž

Kilogramy navyše míňajú viac vášho paliva. Nemyslíme tým teraz, že by ste mali okamžite schudnúť, no skúste sa zbaviť zbytočnej záťaže, ktorú v aute prevážate. Či už sú to strešné nosiče plné športového vybavenia, ktoré teraz nepoužívate, batožina, ktorú sa vám nechcelo vyložiť, či pneumatiky, ktoré nemáte kde uskladniť. Samozrejme, ide najmä o väčšie a ťažšie predmety, nie drobnosti.

Správna údržba

Ak je vaše auto v dobrej kondícii a je oň správne postarané, blíži sa aj vaša spotreba k ideálu. Niektoré nedostatky a poruchy priamo zvyšujú spotrebu paliva, preto je dobré ich včas odhaliť. Mali by ste dbať najmä na pravidelné servisné prehliadky a výmenu oleja a filtrov. Pri tankovaní uprednostnite kvalitné palivo s aditívami. Zároveň venujte pozornosť vašim pneumatikám. Podhustené gumy totiž zvyšujú spotrebu paliva až o 0,5 litra na 100 km, a zároveň sa rýchlejšie opotrebujú. 

Plánovanie trás

Posledným tipom, ako znížiť spotrebu vozidla, je rozumnejšie plánovanie trás. Ak môžete, spojte viacero cieľov dokopy a naplánujte si cestu tak, aby ste všetko obehli počas jednej jazdy. Zbytočne krátke jazdy spotrebúvajú viac paliva, pretože vozidlu numožňujú dosiahnuť optimálnu prevádzkovú teplotu. Ak je to možné, vyhnite sa dopravnej špičke a zápcham, v ktorých vaša spotreba stúpa. Pomôcť môže aj navigácia, ktorý vás upozorní na dopravné obmedzenia.  

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel môžete nielen zlepšiť spotrebu vášho vozidla, ale aj predĺžiť jeho životnosť. Vaše jazdné návyky totiž ovplyvňujú kondíciu vášho auta podobne ako váš životný štýl ovplyvňuje vaše zdravie.