Alkohol za volantom: Tresty na Slovensku a v zahraničí

Alkohol a šoférovanie sú na Slovensku neodpustiteľnou kombináciou. Oproti niektorým iným európskym krajinám sa u nás alkohol v krvi rozhodne netoleruje a neoplatí sa s ním preto zahrávať. Pozrite sa, aké tresty vás čakajú, ak „nafúkate“ na Slovensku, a aké v zahraničí. 

alkohol-za-volantom 

Slovensko sa môže pýšiť mnohými vecami, no štatistiky o alkohole za volantom medzi ne rozhodne nepatria. Práve naopak, naša krajina patrí medzi tie s najvyšším počtom vodičov chytených pri jazde pod vplyvom alkoholu. Situácia sa v posledných rokoch nelepší, ale zhoršuje. 

V roku 2022 išlo o rekordný nárast prípadov od roku 2015. Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru SR bolo minulý rok zaznamenaných viac ako 12 000 dopravných nehôd, pričom až 1 236 z nich bolo s účasťou vodiča pod vplyvom alkoholu. Za prvých 9 mesiacov minulého roka zároveň polícia zaznamenala viac ako 8 000 pozitívnych dychových skúšok.

Na hrozivých štatistikách nič nemení ani fakt, že v tejto veci patríme ku krajinám s minimálnou toleranciou a prísnymi trestami. Dokonca tento rok (2023) vláda prijala novelu Trestného zákona, ktorá tresty za šoférovanie pod vplyvom alkoholu ešte sprísňuje. 

Aká je tolerancia alkoholu v krvi na Slovensku?

Zákon o cestnej premávke hovorí, že vodič motorového vozidla nesmie viesť vozidlo po požití alkoholu alebo inej návykovej látky. V čase šoférovania sa pritom v jeho organizme nesmie nachádzať ani zvyškový alkohol či iná návyková látka. 

Netoleruje sa prakticky žiadna hranica, takže tolerancia je 0,0 ‰ alkoholu v krvi. Hoci v skutočnosti podľa neoficiálnych údajov existuje drobná tolerancia (cca 0,29 ‰) spôsobená fyziologickou odchýlkou. Nafúkať totiž môžete aj z čokolády či džúsu. Zároveň má každý vodič nárok na opakovanie dychovej skúšky po 15 minútach. 

Čo sa stane, keď nafúkate?

Ak vás pri vedení motorového vozidla zastaví policajná kontrola a nafúkate akékoľvek množstvo alkoholu vyššie ako 0,0 ‰, automaticky vám hrozí postih. Oproti niektorým iným krajinám sa tak u nás netoleruje žiadne množstvo alkoholu v krvi. Otázne je už len to, koľko alkoholu sa vo vašej krvi nachádza a aký trest vás čaká.  

Menej ako jedno promile

Ak je to menej ako jedno promile a nespôsobili ste dopravnú nehodu, ide o priestupok a hrozí vám finančná pokuta od 150 do 800 EUR a zároveň odňatie vodičského preukazu na dobu až 5 rokov. Pred vrátením vodičského preukazu sa budete musieť podrobiť preskúšaniu z teoretickej alebo aj praktickej časti „autoškoly“. V prípade spôsobenej dopravnej nehody rozhodne o vašom treste súd. 

Nad jedno promile

Pri nameraní hodnoty nad jedno promile vám toho hrozí oveľa viac. V tomto prípade už totiž ide o trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za čo si môžete vyslúžiť odňatie slobody až na 12 mesiacov. Podobný trest vám hrozí aj vtedy, keď sa odmietnete podrobiť dychovej skúške alebo odberu krvi. V prípade ublíženia na zdraví alebo spôsobenia škody vám hrozí väzenie na 2 až 5 rokov.

Viac ako dve promile

Novela Trestného zákona, ktorú v marci 2023 schválila vláda, súčasné tresty ešte sprísni. Zavedie sa napríklad pojem „ťažkej opitosti“ v prípade, že nafúkate viac ako 2 promile, s prísnou sadzbou odňatia slobody. Sprísnia sa aj tresty pri spôsobení smrteľnej nehody pod vplyvom alkoholu. 

kontrola-alkoholu 

Aká je tolerancia alkoholu v krvi v iných krajinách? 

Nie všade v Európe však platia rovnako prísne pravidlá ako u nás. Niektoré krajiny majú vyššiu toleranciu alkoholu v krvi a vodiči si tak môžu sadnúť za volant aj po vypití alkoholického nápoja. Ako je to teda v okolitých štátoch? 

Česko 

V susednom Česku platia podobné pravidlá aj tresty ako u nás. Je tu rovnako nulová tolerancia voči alkoholu za volantom. Pri nafúkaní do 1 promile ide o priestupok s pokutou od 2 500 Kč (asi 102 EUR) do 20 000 Kč (asi 816 EUR) a odňatím vodičáku na 6 až 12 mesiacov. 

Nad 1 promile už ide o trestný čin s rizikom odňatia slobody na 1 až 3 roky väzenia podľa toho, či ste spôsobili aj ujmu na zdraví alebo majetku. Zároveň bude udelené tiež odňatie vodičského oprávnenia na 1 až 2 roky a pokuta vo výške 25 000 Kč (asi 1 020 EUR) až 50 000 Kč (asi 2 041 EUR). 

Maďarsko

Posilnenie alkoholom netolerujú ani v Maďarsku, kde rovnako platí nulová tolerancia. Tento rok zároveň sprísnili peňažné tresty a pri nameraní 0,15 ‰ hrozí pokuta vo výške 39 000 forintov (asi 100 EUR). Pri vyššej hladine alkoholu v krvi je pokuta vo výške od 130 000 forintov (asi 336 EUR). 

Rakúsko

V Rakúsku platí vyššia tolerancia voči alkoholu v krvi, a to 0,5 ‰. Pri vyššej hladine alkoholu hrozí už pokuta vo výške 220 až 5 800 EUR a zároveň odňatie vodičského preukazu. V prípade odmietnutia dychovej skúšky sa vodič automaticky posudzuje tak, ako keby nafúkal nad 1,6 ‰, čo znamená najvyššiu sadzbu pokuty a odobratie vodičáku.

Nemecko

Rovnaká tolerancia ako v Rakúsku platí aj v Nemecku, teda 0,5 ‰. Platí však len pre vodičov nad 21 rokov. Pri vyššej hladine alkoholu hrozí pokuta vo výške 500 až 1 500 EUR a mesačný zákaz vedenia motorového vozidla. Pri hodnote nad 1,1 promile už hrozí odňatie vodičáku na pol roka až 5 rokov, vo vážnejších prípadoch aj natrvalo. Takisto hrozí odňatie slobody.

Poľsko 

U našich poľských susedov platí tolerancia do 0,2 ‰ alkoholu v krvi. Nad túto hodnotu už hrozí pokuta vo výške od 2 500 zlotých (asi 541 EUR) do 5 000 zlotých (asi 1 082 EUR). Za spôsobenie ťažkej nehody hrozí odňatie slobody na 2 až 12 rokov. 

Po novom sa pravidlá ešte sprísnia a vodičom s hodnotou nad 1,5 promile alebo nad 0,5 promile v prípade, že spôsobili nehodu, bude automaticky odňaté aj vozidlo. Rovnako sa sprísnia aj maximálne tresty v prípade smrti či vážnej ujmy na zdraví, a to až na 16 rokov. 

Taliansko 

V Taliansku je štandardom dopriať si k obedu či večeri pohár vína. Neprekvapí preto tolerancia 0,5 ‰ alkoholu v krvi. Za prekročenie tejto hranice hrozí pokuta vo výške od 500 EUR. Aj Taliansko však avizovalo sprísňovanie trestov za alkohol, ako aj používanie mobilu za volantom. 

Chorvátsko

Aj v Chorvátsku tolerujú hranicu 0,5 ‰ alkoholu v krvi, ale len vodičom nad 25 rokov. Mladší vodiči či profesionálni vodiči majú nulovú toleranciu. V prípade vyššej hodnoty hrozí pokuta približne od 100 EUR. S vyšším promile sa suma zvyšuje a pri hodnote nad 1,5 promile už je to okolo 2 000 EUR alebo odňatie slobody až na 2 mesiace. 

Ako môžete vidieť, s alkoholom za volantom sa rozhodne neoplatí zahrávať. Nielenže vám na Slovensku a v mnohých iných krajinách hrozia vážne postihy, no predovšetkým riskujete zdravie a životy seba aj ostatných účastníkov premávky. Svedomitosť a zodpovednosť by preto mali byť vždy na prvom mieste.