Dieťa v aute: Spoznajte pravidlá pre bezpečnú jazdu

Keď ide o deti v aute, bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste. Naši najmenší sú totiž najzraniteľnejšími pasažiermi a ich preprava v aute by mala spĺňať určité pravidlá. Prezradíme vám, čo o tom hovorí zákon, a poradíme niekoľko užitočných tipov. 

dieta1 

Nálepka s obrázkom či textom symbolizujúcim „dieťa na palube“ vyzerá možno milo a vtipne, no nemusí byť len na okrasu. Vodičom pripomína, že v premávke sa nachádzajú aj tí zraniteľnejší členovia spoločnosti, ktorými sú práve deti. Môže tak prispieť k väčšej ohľaduplnosti šoférov a zvýšiť bezpečnosť. Ako ju však môžete ovplyvniť vy ako rodič?

Pravidlá bezpečnej prepravy detí

Prepravu detí v aute upravuje nariadenie vlády č. 554/2006 Z.Z, podľa ktorého musí vodič zabezpečiť dieťa v aute pomocou bezpečnostných prvkov, akými sú bezpečnostný pás a detská autosedačka alebo podsedák. Tie musia byť schválené a spĺňať príslušné normy. 

Voľba konkrétneho zadržiavacieho zariadenia (autosedačky/podsedáku) je na rodičovi, ktorý sa môže rozhodnúť podľa veku, váhy a výšky dieťaťa. Autosedačka či podsedák musí odpovedať veľkosti a váhe dieťaťa. Tieto zariadenia sa členia podľa váhy nasledovne:

 • skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg,
 • skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg,
 • skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg,
 • skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg,
 • skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.

dieta2 

Od kedy do kedy používať podsedák či autosedačku

Podľa spomenutého nariadenia sa v aute bez týchto bezpečnostných prvkov nesmie prepravovať dieťa mladšie ako 3 roky. Z toho automaticky vyplýva, že dieťa od narodenia do dovŕšenia 3 rokov musí sedieť v autosedačke alebo neskôr v podsedáku. 

Najvhodnejšie je umiestniť sedačku na zadnom sedadle, no niektorí rodičia uprednostňujú umiestnenie vpredu, aby na dieťa videli. V prípade, že autosedačku s bábätkom upevníte na sedadlo spolujazdca v protismere jazdy, uistite sa, že sú na tomto mieste vypnuté airbagy.

Odkedy môže dieťa sedieť vpredu

Podľa zákona sa na prednom sedadle nesmie prepravovať osoba s výškou menšou ako 150 cm. Do dosiahnutí tejto výšky a veku 3 rokov tak dieťa musí zostať na zadnom sedadle a v podsedáku. Potom už sa v aute prakticky stáva bežným pasažierom a môže sedieť aj vpredu, hoci bezpečnejšia je aj naďalej preprava na zadnom sedadle.

dieta3 

Najbezpečnejšie miesto v aute pre dieťa

Mnoho rodičov zaujíma, kam posadiť dieťa v aute, aby bolo čo najviac chránené v prípade nehody. Podľa odborníkov je to zadné sedadlo v strede. Prečo? Toto miesto je najviac vzdialené od potenciálnych nárazových bodov, teda palubnej dosky a čelného skla v prípade čelného nárazu, a dverí a bočných okien v prípade bočného nárazu.

Čo vám hrozí za nedodržanie pravidiel

V prípade, že tieto nariadenia nedodržíte a dieťa bude v aute prepravované nesprávnym spôsobom, napríklad nebude v podsedáku, dopustíte sa dopravného priestupku. Nielen že ohrozíte bezpečnosť dieťaťa, ale ako vodičovi vám za to hrozí pokuta vo výške od 50 do 100 eur. 

Tipy pre bezpečnosť detí v aute

Okrem dodržiavania týchto pravidiel vám môžu pomôcť aj ďalšie užitočné tipy:

 • Správne umiestnenie a zaistenie sedačky – sedačku vždy umiestnite na zadné sedadlo a pri inštalácii sa riaďte pokynmi výrobcu. Uistite sa, že je sedačka pevne ukotvená.
 • Isofix systém – ak máte toto zariadenie, použite ho pre bezpečnejšie ukotvenie sedačky.
  • Bezpečnostné pásy – počas jazdy dieťa vždy pripútajte bezpečnostným pásom, aj keď už nie je v detskej sedačke. 
 • Bezpečnosť počas jazdy – jazdite plynulo a pravidelne kontrolujte dieťa v spätnom zrkadle pre prípad, že by sa počas jazdy uvoľnilo zo sedačky.
  • Odstráňte ťažké predmety – ak je to možné, nenechávajte v kabíne auta ťažké, objemné či ostré predmety. 
  • Nenechávajte dieťa v aute – nikdy nenechávajte dieťa v aute bez dozoru, hoci len na krátku chvíľu. 
 • Zamestnajte dieťa – aby vás dieťa v aute počas jazdy nerozptyľovalo, nájdite spôsob, ako ho zamestnať, či už hračkou, knihou alebo tabletom.

Nepodceňte tieto rady a dbajte na bezpečnosť vášho dieťaťa pri každej vašej jazde. Ak ak vám záleží aj na bezpečnej kúpe jazdeného vozidla alebo predaji vozidla, spoľahnite sa na Carbi.sk.