Tipy, ako čo najlepšie zabezpečiť auto proti krádeži

Krádeže áut predstavujú vážny problém, sú stále častejšie a zlodeji čoraz sofistikovanejší. Predstavíme vám aktuálne štatistiky krádeží na Slovensku a prezradíme vám tipy, ako riziko krádeže vášho auta minimalizovať. 

kradez1 

Štatistiky krádeží na Slovensku

Predtým, ako sa pozrieme na spôsoby ochrany vozidla, je dôležité mať prehľad o súčasnej situácii v oblasti krádeží áut na Slovensku. Podľa štatistík z roku 2023, ktoré pravidelne zverejňuje Ministerstvo vnútra, sa ukázalo, že na Slovensku bolo evidovaných 595 krádeží motorových vozidiel a 1 027 krádeží vecí a súčiastok z áut. 

V porovnaní s rovnakým obdobím z predchádzajúceho roka tak počet krádeží vozidiel klesol o 2,3 % a počet odcudzených vecí alebo súčiastok z áut stúpol o 7,4 %.

Ako zabezpečiť auto proti krádeži?

Ak chcete predísť krádeži vozidla, jeho bezpečnosť je kľúčová. Predstavíme vám dostupné opatrenia a preventívne kroky, ktoré vám pomôžu chrániť vaše vozidlo a minimalizovať riziko krádeže.

Poistenie proti krádeži vozidla

Poistenie vozidla proti krádeži je jednou z najzákladnejších foriem ochrany. V prípade, že váš automobil bude ukradnutý, poistenie vám pomôže pokryť náklady spojené s jeho stratou.

kradez2 

Inštalácia alarmu a imobilizéra 

Alarm a imobilizér sú efektívnymi spôsobmi, ako odradiť zlodejov. V prípade pokusu o krádež vyvolajú hlasitý zvuk a zablokujú pohyb vozidla, čo znemožní jeho ukradnutie.

Mechanické zámky a zábrany

Inštalácia mechanických zámkov a zábran, ako sú napríklad zámky na volant alebo brzdu, môže výrazne zvýšiť bezpečnosť vášho auta.

GPS lokátor 

GPS lokátor umožňuje sledovať polohu vášho vozidla v reálnom čase. V prípade krádeže môže táto technológia pomôcť polícii pri jeho lokalizovaní a dolapení páchateľa.

Bezpečnostné kamery

Jedným z najúčinnejších spôsobov ochrany vášho vozidla je aj inštalácia bezpečnostných kamier. Tie môžu byť umiestnené v rôznych častiach vozidla, napríklad na vonkajších zrkadlách, čelnom skle alebo zadnom nárazníku.

kradez3 

Parkovanie na strážených miestach

Ak je to možné, parkujte svoje vozidlo na strážených alebo dobre osvetlených miestach, kde je väčšia pravdepodobnosť, že bude v bezpečí a pod kontrolou. 

Nenechávajte v aute cennosti

Ak nechávate vnútri vozidla cenné veci, ako napríklad mobilné telefóny, notebooky alebo batožinu, zvyšujete riziko, že sa vaše auto stane terčom zlodejov.

Na záver

Investícia do bezpečnostných opatrení môže výrazne znížiť riziko krádeže vášho vozidla.

Okrem technologických riešení je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ako napríklad parkovať na bezpečných miestach či nenechávať cennosti vo vozidle. Niekedy však zlodejov neodradia žiadne opatrenia, ktoré podniknete na ochranu vášho vozidla. Preto je najlepším riešením poistenie vozidla, ktoré vám minimalizuje škody v prípade krádeže.