Tipy, ako vybrať prvé auto pre začiatočníka

Držíte v rukách čerstvý vodičák a jediné, čo vám chýba ku šťastiu, je vlastné auto? Ak sa chystáte na kúpu svojho prvého vozidla, mali by ste vedieť niekoľko dôležitých informácií, ktoré vám pomôžu pri výbere. V článku sa pozrieme na to, aké parametre zvážiť a aké autá sú vhodné pre vodičov začiatočníkov. 

sofer1 

Kúpa prvého auta je bez pochýb vzrušujúca, no treba si ju dobre zvážiť. Bez potrebných skúseností sa totiž môžete ľahko nachytať a kúpiť mačku vo vreci alebo poriadne prerobiť. Auto predsa nie je 5-korunová záležitosť a najmä pre začiatočníka ide o pomerne veľkú investíciu. Poradíme vám preto, ako pri tom postupovať a na čo si dať pozor. 

Ako postupovať pri kúpe prvého auta?

Pri kúpe svojho prvého automobilu si nechajte na všetko dostatok času a všetko si dobre zvážte. Nenáhlite sa len preto, že chcete mať auto doma čo najskôr a radšej si na výhodnú ponuku chvíľu počkajte. 

Nastavte si rozpočet

V prvom rade je potrebné si určiť, koľko peňazí ste ochotní do auta investovať. Rozhodujúce je tiež to, či chcete nové alebo jazdené auto. Oboje má svoje pre a proti, no pre začínajúceho šoféra je o niečo výhodnejšie si zadovážiť auto z druhej ruky. Ušetríte tak kopec peňazí a v prípade škodovej udalosti alebo nehody to bude menej bolestivé. Pre získavanie potrebných šoférskych skúseností si zvoľte cenovo prijateľné, no spoľahlivé a bezpečné vozidlo.

Urobte si prieskum

Ak už máte nastavený rozpočet a viete, či chcete nové alebo jazdené auto, pustite sa do prieskumu. Dajte si načas a venujte pozornosť overeným predajcom. V prípade kúpy nového auta máte samozrejme oveľa nižšie riziko, že kúpite nespoľahlivé vozidlo. V prípade jazdeného auta môžete kupovať priamo od majiteľa alebo od spoľahlivého sprostredkovateľa, akým je aj Carbi.sk. V takom prípade vám odpadá množstvo starostí spojených s overovaním, zmluvami či prepisom auta. Navyše získavate mnoho záruk a môžete tak jazdiť bez obáv.

sofer2 

Poraďte sa so skúsenejším

Nikdy nie je na škodu sa poradiť. O to viac to platí pri kúpe auta a ešte k tomu prvého. Predtým, ako sa rozhodnete pre značku, typ vozidla či parametre, sa spýtajte na názor blízkych. Poraďte sa s rodičmi, so skúsenejšími šoférmi, priateľmi či kolegami a získajte tak viac nezávislých názorov. Ak navyše poznáte nejakého šikovného a ochotného automechanika, prizvite si ho na pomoc, ideálne aj pri samotnej kúpe. Poradí vám z praktického hľadiska a pri samotnej kúpe vozidlo skontroluje a odhalí prípadné nedostatky.

Zvážte financovanie

Ak nemáte dostatok prostriedkov na kúpu auta za vlastné, porovnajte si rôzne možnosti financovania. Zistite si vo svojej banke možnosti získania úveru na auto a porovnajte si túto ponuku s ponukami iných bánk. Vyberte si tú najvýhodnejšiu možnosť. V prípade kúpy auta od oficiálneho predajcu alebo sprostredkovateľa vám sám ponúkne možnosti financovania na leasing či úver. V Carbi.sk ponúkame jednoduché a rýchle financovanie pre každého so splátkami na mieru. Na celý proces vám stačia len dva doklady.

Overte históriu vozidla

Pri kúpe jazdeného auta je veľmi dôležité jeho dostatočné overenie. Predídete tak prípadným komplikáciám s kradnutým vozidlom, stočenými kilometrami či nejasnou históriou. Po nájdení konkrétnej ponuky si preto overte históriu vozidla podľa VIN čísla. Existujú na to rôzne registre, kde vám za malý poplatok dodajú potrebné informácie o majiteľovi, servisnej histórii, krádežiach, najazdených km a podobne. V prípade kúpy auta na Carbi.sk toto všetko overíme za vás.

sofer3 

Aké auto je vhodné pre začiatočníka?

Kúpa auta je veľmi subjektívna vec, pričom každý má svoje vlastné preferencie a vkus. Je preto ťažké poradiť s konkrétnym modelom či typom vozidla. Nedajte sa však zlákať len vizuálnou stránkou auta, ale venujte pozornosť najmä jeho parametrom. Auto by malo dobre zodpovedať vášmu životnému štýlu a tomu, na čo ho chcete používať. 

Tu je niekoľko parametrov, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov:

  • Malý hatchback – začiatočníci ocenia malé a dobre manévrovateľné auto, ktoré im nebude spôsobovať problémy pri parkovaní či v hustej mestskej prevádzke. Na začiatok pre vás preto môže byť vhodný malý hatchback či mestské autíčko. 
  • Benzín – ak neplánujete jazdiť na dlhé vzdialenosti a chcete skôr auto na krátke cesty do školy či práce, zvoľte skôr benzínový motor. Takéto auto bude o niečo lacnejšie na prevádzku, údržbu a servis.
  • Stredný výkon – pre začiatočníka sú vhodné autá s priemerným výkonom, ktoré predídu zbytočne agresívnej a rýchlej jazde a poskytnú šoférovi väčšiu kontrolu. Sú tiež ekonomicky výhodnejšou možnosťou a majú lacnejšie poistenie.
  • Bezpečnostné funkcie – bezpečnosť by mala byť pre začínajúceho šoféra prvoradá. V aute preto oceníte bezpečnostné funkcie a systémy, ako napríklad ABS, stabilizačný systém, detektor mŕtveho uhla, airbagy a parkovacie senzory či cúvaciu kameru.

Na základe týchto kritérií môžeme odporučiť niekoľko modelov, ktoré sú vhodné a obľúbené u mladých a začínajúcich vodičov. Sú malé a šikovné, cenovo veľmi dostupné a zvyčajne tiež spoľahlivé. Patria medzi ne napríklad: 

  • Volkswagen Polo
  • Škoda Fabia
  • Toyota Yaris
  • Ford Fiesta
  • Honda Jazz

Vyberte si z našej ponuky overených jazdených vozidiel, kde nájdete množstvo spomínaných modelov a ďalších výhodných ponúk.