ASR

Definícia


ASR je systém obmedzujúci preklz kolies pri rozbehu.


03-ASR 


Popis


ASR je jeden z pilierov združených pod pojmom ESP. Práve ASR znamená Anti Slip Regulation. To už samo o sebe znamená reguláciu preklzu. Systém je rozšírením ABS a využíva snímače na najlepšie možné zrýchlenie bez pretáčania kolies.


ASR začalo vo vozidlách už v tridsiatych rokoch minulého storočia, ale nie vo forme ako ho poznáme dnes. Vtedy Porsche vyvinulo špeciálny diferenciál zabraňujúci prešmyku. Ale rozmach začal až v 80-tych rokoch, kedy sa systém ASR ako nadstavba ABS dostal do ponuky vozidiel značiek Saab, či BMW.


Kedy sa vlastne ASR dá najlepšie využiť? ASR funguje najlepšie na mokrom povrchu. V prípade detekcie, že by mohlo prísť k preklzu pribrzdí preklzujúce koleso, čím dokáže stabilizovať auto pri rozbehu a poskytnúť mu lepšiu trakciu.


Kedy vypnúť ASR? Systém ASR sa dá nezriedka aj vypínať. Spravidla je vhodné ho vypnúť v momente, kedy sa potrebujete vyhrabať z hlbšieho snehu, či iného sypkého materiálu, kde je preklz kolies vlastne potrebný a nie nevhodný. Systém ASR sa vypína buď klasickým tlačidlom, alebo sa k vypnutiu viete dostať cez menu vstavaného informačno-zábavného systému. Niekedy o fungovaní a nefungovaní systému informuje aj samostatná kontrolka, prípadne kontrolka zdieľaná so systémom ESP.

Aktuálna ponuka vozidiel