Coupe

Definícia


Coupe je spravidla športovo ladené vozidlo s dvojicou dverí. V ostatnom čase sa však označenie Coupe používa aj pre štvordverové vozidlá s nižšou a dynamickejšou siluetou.


Popis


História


Základná definícia karosérie Coupe hovorí o splývajúcej zadnej časti, dvoch dverách a jednom, prípadne dvoch radoch sedadiel. V štyridsiatych a päťdesiatych rokoch sa táto karoséria odlišovala kratšou plochou strechy a športovejším profilom. Rok 1977 doniesol klasický štandard ISO 3833, ktorý hovorí o tom, že kúpe musí mať dvojicu dverí. Ďalšie štandardy, používané v USA, nehovoria o počte dverí špecificky. Hovoria ale o maximálnom objeme vnútorného priestoru 934 litrov, nie batožinového, ale pre posádku. Tieto definíciu sú už ale trochu zastarané.


23-Coupe-1


Súčasnosť Coupe


Ostrejšia debata sa rozprúdila okolo roku 2000, kedy sa o titul coupe začali uchádzať aj štvordverové automobily, ktoré mali športovejšie tvary. Boli to konkrétne Mercedes-Benz CLS a Mazda RX-8. Tieto vozidlá pristupovali ku tvorbe karosérie odlišnými spôsobmi. Oba však mali spoločnú líniu strechy so športovejšími dimenziami a zároveň CLS prezentovalo tvary Coupe aj po otvorení dverí, ktorým absentoval rám okien. Tak je to doteraz. Mazda RX-8 zase ťažila z dvojice hlavných dverí a dvojice menších dverí otváraných dozadu, podobne ako má Rolls-Royce Ghost a Phantom. Pritom obe autá, ktoré boli prelomové v zaradení, je doteraz možné nazvať štvordverovými Coupe.


23-Coupe-2 

Aktuálna ponuka vozidiel