Dažďový senzor

Definícia


Dažďový senzor je pokročilý elektronický systém používaný v moderných automobiloch na automatickú aktiváciu a reguláciu stieračov. Tento senzor detekuje prítomnosť vody (najmä dažďa) na čelnom sklíčku vozidla a podľa potreby spúšťa a nastavuje rýchlosť stieračov, aby zabezpečil dobrú viditeľnosť počas jazdy v daždivom počasí.


dazdovy-senzor 


Popis


Dažďový senzor zvyčajne pracuje na princípe infračerveného svetla, ktoré sa odráža od čelného skla. Keď na sklo dopadajú dažďové kvapky, mení sa vzor odrážaného svetla, čo senzor zachytí a interpretuje ako signál na aktiváciu stieračov. V závislosti od intenzity dažďa senzor automaticky upravuje frekvenciu stierania, od pomalého stierania pri slabom daždi až po rýchle stieranie pri silnom lejaku. Niekedy je možné manuálne nastaviť citlivosť senzora, čo umožňuje vodičovi zvoliť, pri akej intenzite zrážok sa stierače majú aktivovať.


Dažďové senzory výrazne zvyšujú pohodlie a bezpečnosť pri jazde, pretože umožňujú vodičovi sústrediť sa na riadenie namiesto manuálneho ovládania stieračov. Táto funkcia je obzvlášť užitočná pri náhlych zmenách počasia alebo pri prechode cez rôzne intenzity zrážok. Vďaka automatickému prispôsobeniu rýchlosti stierania v reálnom čase prispievajú dažďové senzory k zlepšeniu viditeľnosti a celkovej bezpečnosti jazdy.


 

Aktuálna ponuka vozidiel