Diesel

Definícia


Diesel (nafta) je palivo, ktoré používajú osobné autá, nákladné autá, autobusy, vlaky, stroje a iné vozidlá. Nafta, podobne ako benzín, sa vyrába z ropy, avšak líši sa v niekoľkých smeroch.


diesel 


Popis


História nafty


Prvá ropná rafinéria bola postavená v roku 1851 v Škótsku a slúžila predovšetkým na extrakciu parafínu do olejových lámp. Nafta bola tiež bežným vedľajším produktom, ale často sa vyraďovala, pretože pre ňu nebolo využitie. V skutočnosti dostala svoje meno až v roku 1894, keď Rudolph Diesel vynašiel prvý motor, ktorý začal používať naftu.


Po svojom vynáleze dieselový motor rýchlo predbehol parné stroje vďaka svojej účinnosti a zohral kľúčovú úlohu v priemyselnej revolúcii.


Vlastnosti nafty


Zatiaľ čo benzín aj nafta začínajú ako surová ropa ťažená zo zeme, proces rafinácie ich potom rozdelí na rôzne druhy palív. Nafta je hustejšia ako benzín, čo znamená, že sa odparuje pomalšie. Motorová nafta má tiež vyššiu energetickú hustotu a iný zápach ako benzín.


Tieto vlastnosti sú ďalším dôvodom, prečo majú naftové motory lepšiu spotrebu paliva ako plynové motory. Zatiaľ čo nafta zvyčajne stojí viac ako benzín, väčšina dieselových motorov si vyžaduje menej na vykonanie rovnakého množstva práce ako benzínový motor.


Výhody nafty  • V niektorých ohľadoch je nafta pre životné prostredie lepšia ako benzín. Motorová nafta obsahuje menej prísad ako benzín, a preto uvoľňuje menej skleníkových plynov. Nafta však pri spaľovaní produkuje viac síry, čo prispieva ku kyslým dažďom.

  • Keďže dieselové motory fungujú bez zapaľovacích sviečok a elektrického systému potrebného na fungovanie zapaľovacích sviečok, majú menej častí, ktoré môžu zlyhať. Dieselové motory tak väčšinou dokážu najazdiť viac kilometrov a prevádzkových hodín, kým budú potrebovať akýkoľvek typ väčšieho servisu. 

  • Dieselové motory tiež zvyknú mať menšie účty za opravu, keď sa niečo pokazí.


 

Aktuálna ponuka vozidiel