Pick-up

Definícia


Pick-up je karoséria vozidiel, ktorá striktne oddeľuje priestor pre pasažierov a zväčša otvorenú časť pre náklad.


Popis


Pick-up je jedna z karosérií vozidiel, ktoré sú na trhu dostupné. Poznáme viacero alternatív, ale kedysi prím medzi nimi hral model Škoda Pick-up, ktorý bol najskôr odvodený od modelu Favorit a potom od modelu Felicia. Bolo to jedno z prvých úžitkových vozidiel v novodobej histórii automobilky spojenej s koncernom Volkswagen a toto vozidlo bolo základným stavebným prvkom vozového parku menších, ale aj stredných firiem. 


Odvtedy však prešiel trh vývojom a miesto malých vozidiel pick-up zaujali dvojpriestorové alternatívy ako Citroën Berlingo a podobné vozidlá. V súčasnosti je pick-up hlavne terénnou záležitosťou. Veď najpredávanejší na Slovensku je Ford Ranger, ktorý ponúka až päťmiestnu kabínu a za ňou ložný priestor. U nás nie je karoséria pick-up až tak rozšírená, ale v USA a Kanade hrá prvé husle v predajnosti. Najpredávanejšie vozidlo je tam totiž Ford F-150, ktoré má práve karosériu pick-up. 


Výhody a nevýhody


white-pickup-car-black-background-3d-rendering 


Výhodou pick-upu je v súčasnosti možnosť prejsť terénom a odviesť takmer čokoľvek s hmotnosťou do 1 tony, pre náš Ranger, ale tiež univerzálnosť vozidla. 


Nevýhodou je zase absencia batožinového priestoru, vo väčšine európskych modelov. Musíte si jednoducho prikúpiť špeciálny uzamykateľný box, ktorý dáte na ložnú plochu. V interiéri je odkladacích priestorov naozaj málo a schovať niečo pred zrakom okoloidúcich je celkom problém. Európske pick-upy totiž majú zriedkakedy odklápacie sedáky vozidiel, ktoré by umožňovali umiestniť pár cestovných tašiek. Je to z dôvodu umiestnenia palivovej nádrže.


Trh aktuálne


Aktuálne je najpredávanejším pick-upom u nás Ford Ranger. Niektoré pick-upy sa už z ponuky stratili, ale medzi stálicami je ešte v predaji napríklad Mitsubishi L200, či Nissan Navara. Ale nesmieme zabudnúť ani na Isuzu D-Max a hlavne Toyotu Hilux, ktorá má stále tú auru nezničiteľnosti. Najväčší pick-up, ktorý sa u nás oficiálne predáva je RAM 1500, ktorý je v ponuke predajcov v niektorých mestách na Slovensku.

Aktuálna ponuka vozidiel