SUV

Definícia


SUV je skratka pre Sport Utility Vehicle, po slovensky športovo-úžitkové vozidlo. Ide o vysokovýkonné osobné vozidlá, ktoré sú určené na bežné jazdenie, ako aj na jazdu v teréne. Ich nárast popularity však ukazuje, že už nie sú nevyhnutne používané len na častú jazdu v teréne, ale aj na obyčajné pohodlné a štýlové jazdenie.


SUV 


Popis


SUV je zvyčajne veľké vozidlo, ktoré má veľké kolesá a vyššiu svetlú výšku ako iné autá. Spodok auta SUV je menej vystavený riziku poškodenia kameňmi a inými veľkými úlomkami pri jazde v teréne. 


Často majú veľký kufor s dostatkom miesta na uloženie všetkého potrebného a sú veľmi praktické. Zvyčajne ide o 4x4 (pohon všetkých štyroch kolies), ale ani to nemusí byť pravidlom.


História SUV


Jedno z pôvodných použití úžitkových nákladných vozidiel sa datuje do 2. svetovej vojny, kedy sa na prepravu vojakov vyžadovalo terénne vojenské vozidlo. Toto vozidlo muselo byť odolné, mať veľa priestoru a byť schopné zvládnuť drsné a nemilosrdné povrchy.


Športovo-úžitkové vozidlo od tej doby prešlo výrazným vývojom. Vozidlo sa v 90.rokoch minulého storočia stalo dostupnejším a odvtedy je najlepšou voľbou spotrebiteľov na mnohých kontinentoch.


Predpokladá sa, že prvým oficiálnym moderným SUV bol Jeep Cherokee z roku 1984.

Aktuálna ponuka vozidiel