Tuning

Definícia


Tuning je každá úprava vozidla, ktorú na aute spravíte. Či už sa jedna o osviežovač vzduchu, alebo o kompletne iné nárazníky, je to tuning.


Popis


Tuning ako pojem je naozaj široký a má množstvo podsekcií. Rozdeľuje sa nielen podľa kontinentov a štýlov, ale aj podľa náročnosti prevedenia. Tuning zahŕňa už základné úpravy vozidla a pokračuje až po kompletnú modifikáciu, v niektorých krajinách aj s novou karosériou. Auto po zásahu tuningových dielní môže vyzerať úplne inak ako sériový model. Hovorí o tom napríklad firma Mansory, ktorej kreácie sú síce považované za nevkusné, ale každý ich už videl. Jednotlivé tuningové detaily sú však použiteľné aj na bežné auta.


22-tuning 


V zásade sa dá tuning rozdeliť na dve základné sekcie, tuning individuálny, ktorý robia menšie dielne, alebo jednotlivci a tuning profesionálny, ktorý pozostáva z certifikovaných dielov a kompletnej prestavby u firmy špecializujúcej sa priamo na úpravy vozidiel. Svojim vlastným spôsobom je tuning aj fabrický, lebo automobilky sami ponúkajú balíky doplnkov a dielov pre svoje vozidlá. Medzi takéto napríklad patrí tuning M Performance od BMW. V extrémnych prípadoch sa tuningové firmy stávajú súčasťami automobiliek. Kedysi sa tak do Mercedesu začlenila menšia firma na tuning a motoršport, AMG a nedávno aj BMW oznámilo akvizíciu firmy Alpina, ktorá ponúkala kompletný tuning BMW štýlom, že musel mať samostatný VIN kód a samostatné logo na viditeľných miestach.

Aktuálna ponuka vozidiel