Aké ojazdené auto kúpiť v roku 2022?

Ceny nových áut dosahujú v súčasnej dobe rekordné maximá. Nákup už ojazdeného vozidla z druhej ruky sa tak môže ľuďom s obmedzeným rozpočtom javiť ako atraktívna alternatíva. Aké ďalšie výhody prináša kúpa ojazdeného vozidla oproti novému vozidlu a aké kritériá by takéto auto malo spĺňať?

Nové auto vs. ojazdené auto

Kúpiť si nové alebo ojazdené auto? Pred nákupom je dôležité poriadne si premyslieť, čo si môžete finančne dovoliť a na čo auto potrebujete. Ak vám vaše financie umožňujú kúpiť si nové auto v hotovosti alebo na relatívne krátku dobu pôžičky a bez vysokých úrokov, potom sa vám výhody vlastníctva nového vozidla môžu vyplatiť. Napriek tomu je však pre väčšinu ľudí lepšou voľbou kúpa ojazdeného auta.

Záruka

Výhodou nového vozidla v porovnaní s ojazdeným je fakt, že na nové autá sa zvyčajne vzťahuje záruka. Tá by sa mala týka väčšiny hlavných problémov a opráv, ktoré sa môžu vyskytnúť v prvých rokoch vlastníctva vozidla. Na druhej strane, problémy s vozidlom v prvých rokoch používania nie sú až tak časté, preto možno záruku ani nevyužijete.

Poistenie

V závislosti od modelu môžu byť vaše poistné sadzby pri ojazdenom aute nižšie ako pri novom. Jedným z dôvodov je, že opravy na staršom modeli nestoja toľko, ako opravy úplne nového.

Navyše výška poistného sa určuje aj podľa veku a prípadných predošlých škodových udalostí. Ak máte vodičák len krátku dobu, alebo ste zapríčinili nejaké tie nehody, môže sa vaša poistka na novom aute vyšplhať na celkom veľkú mesačnú čiastku.

Rýchly pokles z ceny

Je dôležité si uvedomiť, že kúpa auta nie je investícia. Automobily sú majetok, ktorý sa časom znehodnocuje. Keď si kúpite nové auto, stratí hodnotu, len čo s ním vyrazíte z pozemku. Nové auto má najväčší odpis v prvých dvoch až troch rokoch. Častokrát ide až o 20-25% z ceny vozidla.

Jednou z výhod kúpy ojazdeného auta je to, že necháte niekoho iného – predchádzajúceho vlastníka – aby utrpel najväčšie ujmy z ceny auta. Kúpou ojazdeného auta a jeho dobrou údržbou sa vám tak môže vrátiť veľká časť nákladov, keď príde čas na predaj vozidla.

Spoľahlivosť

Najväčšou nevýhodou kúpy ojazdeného auta je, že nemusí byť také spoľahlivé, ako predošlý majiteľ tvrdí, a budete tak na ňom musieť vykonať viac opráv. Neviete, ako sa majiteľ k autu správal, ani prečo sa rozhodol ho predať.

Takáto situácia vám pri novom aute nehrozí. Vyhnúť sa jej však môžete aj v prípade, že sa rozhodnete pre overeného predajcu jazdených vozidiel, ktorý vykoná kontrolu stavu auta za vás. V takom prípade sa nemusíte báť, že kupujete auto, na ktorom vám napríklad odíde motor mesiac po kúpe.

Aké kritéria by malo spĺňať ojazdené auto?

Porovnali ste si plusy a mínusy medzi novým a ojazdeným vozidlom, a dospeli ste k záveru, že je pre vás vhodnejšie ojazdené vozidlo? Nezabudnite však na opatrnosť.

Pri kúpe ojazdeného auta sa riaďte týmito základnými kritériami:

  • Auto by malo prejsť kontrolou a skúšobnou jazdou.
  • V aute by nemali blikať výstražné kontrolky, ktoré môžu signalizovať problém.
  • Auto by malo mať kompletnú servisnú históriu a údaje o opravách.
  • Auto by nemalo preukazovať známky hrdze, vďaka ktorej môže dochádzať ku korózií karosérie.

Ak hľadáte ďalšie tipy, na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného auta, prečítajte si náš článok, v ktorom uvádzame ďalšie dôležité faktory. 

Ušetrite si čas pri výbere ojazdeného auta

Ak sa však chcete vyhnúť dlhým a náročným procesom pri výbere ojazdeného vozidla po vlastnej osi, obráťte sa na odborníkov, ktorí auto skontrolujú za vás. Carbi.sk ponúka široký výber jazdených vozidiel v dobrom stave za výhodnú cenu. Prezrite si ponuku a neváhajte sa obrátiť na zákaznícky tím, ktorý vám pri výbere rád poradí a pomôže.