Kontrolky v aute: Poznáte ich všetky?

Pri pohľade na palubnú dosku auta na vás pozerajú desiatky kontroliek. Viete, čo všetky znamenajú? Ak nie, nebojte sa – nie ste sami. Väčšina vodičov nedokáže identifikovať každú jednu výstražnú kontrolku vo svojom vozidle. Je však načase to zmeniť. V nasledujúcich minútach vás prevedieme záhadnými kontrolkami na palubnej doske, takže keď sa nabudúce niektorá z nich rozsvieti, budete presne vedieť, čo sa vám snaží povedať.

kontrloky 

Znalosť jednotlivých symbolov vám môže ušetriť veľa bolesti hlavy na ceste a napokon aj ušetriť nemalé financie.

Modré kontrolky

Modré kontrolky na prístrojovej doske vám poskytujú informácie o určitých funkciách vozidla. Pomocou nich sa s vami auto snaží komunikovať o rôznych praktických funkciách a nastaveniach.

Tu sú hlavné modré kontrolky, ktoré uvidíte:

Ukazovateľ diaľkových svetiel

Toto modré svetlo v tvare svetlometu sa ukáže vtedy, keď sú rozsvietené diaľkové svetlá.

Ukazovateľ tempomatu

Kontrolka tempomatu sa rozsvieti na modro, keď máte nastavený tempomat. To znamená, že vaše vozidlo bude udržiavať stálu rýchlosť bez toho, aby ste stlačili plynový pedál. Stlačením brzdy alebo spojky tempomat vypnete.

Ukazovateľ klimatizácie

Symbol klimatizácie sa rozsvieti na modro, keď je vaša klimatizácia v prevádzke. To potvrdzuje, že kompresor klimatizácie je zapnutý a aktívne chladí vaše vozidlo.

Oranžové a žlté kontrolky

Oranžové alebo žlté kontrolky sa často objavujú v prípade, že vaše vozidlo potrebuje kontrolu alebo údržbu. Aj keď problém nemusí byť vážny a neodkladný, odporúča sa ho riešiť v čo najkratšom čase, aby nevyústil do závažnejšieho stavu.

kontrolky3 

 Ide napríklad o tieto výstrahy:

Kontrolka oleja

Táto kontrolka znamená, že hladina alebo tlak oleja je nízky. Čo najskôr skontrolujte olej a v prípade potreby ho doplňte alebo vymeňte. Jazda s nízkym obsahom oleja môže vážne poškodiť váš motor.

Kontrolka motora

Kontrolka motora môže znamenať problém s emisným systémom alebo inú poruchu, ktorá súvisí s motorom. Môže to byť čokoľvek od chybného snímača až po závažnejší mechanický problém. Najlepšie bude, ak to nebudete ignorovať.

Kontrolka nabíjacieho systému

Váš alternátor alebo nabíjací systém nefunguje správne. Dajte ho skontrolovať do jedného alebo dvoch dní, aby ste predišli vybitiu batérie.

Červené kontrolky

Tu prichádzame k najdôležitejším kontrolkám. Červené svetlá na prístrojovej doske vám komunikujú, že situácia je naliehavá a vážna.

Medzi týmito kontrolkami nájdeme upozornenie na vysokú teplotu motora, nedostatok brzdovej kvapaliny alebo iné závažné problémy, ktoré si vyžadujú okamžitú pozornosť. Ak sa objaví akákoľvek z týchto kontroliek, bezpečne zastavte a zavolajte odbornú pomoc.

Poďme sa pozrieť na červené kontrolky, ktoré sa vám môžu najčastejšie objaviť

Kontrolka motorového oleja

Keď zbadáte rozsvietenú kontrolku motorového oleja, znamená to, že tlak oleja nie je dostatočný na bezpečný chod motora. Táto kontrolka vás upozorňuje, že je potrebné okamžite zastaviť vozidlo.

Počkajte niekoľko minút, aby sa olej stekal naspäť do nádrže, a potom zmerajte jeho hladinu. Ak je nízka, pridajte olej. Ak sa hladina nezvýši, nejazdite ďalej, aby ste neohrozili motor.

Kontrolka dobíjania

Červená kontrolka dobíjania signalizuje, že alternátor nevyrába elektrický prúd a spotrebiče ako klimatizácia a vyhrievanie sedadiel fungujú len z autobatérie. Ak svieti kontrolka dobíjania, vypnite všetky elektrické spotrebiče. Odporúčame vám čo najskôr navštíviť servis.

Kontrolka chladiacej kvapaliny

Kontrolka chladiacej kvapaliny upozorňuje na nedostatok alebo prehriatie kvapaliny chladenia. V prípade prehriatia hrozí aj poškodenie motora. 

Zastavte vozidlo, nechajte motor vychladnúť a skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny. Ak je nedostatok, dolejte vodu a vyhľadajte servis. Ak je hladina v poriadku, môžete pokračovať v jazde, ale sledujte teplotu. Príčinou môže byť aj problém so ventilátorom chladenia.

Kontrolka ABS

Červená kontrolka ABS varuje pred poruchou systému ABS. Kontrolka ABS sa rozsvieti, keď je váš protiblokovací brzdový systém aktivovaný. Tento systém zabraňuje zablokovaniu kolies pri prudkom brzdení automatickým pulzovaním bŕzd.

Ak kontrolka ABS zostane svietiť, zvyčajne to znamená, že v systéme je problém, ktorý musí skontrolovať mechanik.

Kontrolky dverí

Ak dobre nezavriete dvere, kapotu alebo kufor, môžu sa na palubnej doske rozsvietiť tieto kontrolky. V takom prípade stačí tieto časti vozidla jednoducho zatvoriť.

Kontrolka bezpečnej vzdialenosti

Kontrolka bezpečnej vzdialenosti sa zapne, keď sa príliš priblížite k vozidlu pred vami. Táto kontrolka vám radí, že by ste mali zvýšiť vzdialenosť, aby ste sa stihli včas zastaviť a predišli nehode.

Ak sa kontrolka rozsvieti, jemne stlačte brzdový pedál a zväčšite odstup medzi autami.

Jazdite bezpečne a rozumne

kontrolky2 

Tu máte prehľad najčastejších kontroliek, ktoré sa rozsvecujú na vašej prístrojovej doske. Teraz môžete byť pokojní, keď budete presne vedieť, čo sa deje pod kapotou a či si to vyžaduje okamžitú pozornosť, alebo to môže počkať do najbližšej technickej prehliadky.

Zatiaľ čo niektoré kontrolky sú len upozornenia, iné môžu signalizovať vážne problémy, takže ak vás niečo znepokojuje alebo svieti dlho, je najlepšie nechať to okamžite skontrolovať mechanikom.