Motor

Definícia


Motor je základná súčiastka automobilu. Má na starosti samotný pohon a jazdu. Bez motora by sa vozidlo nepohlo samostatne, maximálne s prispením externých síl.


Popis


Ako funguje motor?


Motor je naozaj základnou súčasťou auta. Bez neho sa žiadne vozidlo nepohne. Mení energiu uchovanú v palive, prípadne batériách na kinetickú energiu tým, že s pomocou ďalších komponentov roztáča niektorú z náprav, prípadne všetky, ktoré auto má.


20-motor


Typy motorov v autách


Základné rozdelenie motorov je podľa toho aké palivo potrebujú. Poznáme štandardné spaľovacie agregáty, ktoré majú ako palivo buď  , alebo naftu. Ďalej poznáme aj vozidla s alternatívnymi palivami, ktoré môžu, popri benzíne, spaľovať aj  LPG, či CNG. Motory môžu byť tiež elektrické a energiu tak musia čerpať z akumulátorov. Motor je časť auta, ktorá prešla obrovským vývojom a, napríklad to, čo kedysi zvládal ponúknuť trojlitrový šesťvalec, čo sa týka výkonu, zvládne motor s omnoho menším objemom a aj počtom valcov. Na rovnaký výkon nezriedka stačí dvojtretinový objem.


Motor je jednou zo základných prvkov, na ktoré sú kladené na vozidla pri výbere vozidla ako nového, tak aj jazdeného. Vybrať si ten správny motor nie je úplne jednoduché a treba zvážiť nielen budúce použitie, ale aj finančné možnosti. Aj tu platí rovnica, že niektorý motor je horší a niektorý lepší, preto nie je zlé poradiť sa s expertom, ktorý o spoľahlivosti agregátov vie. Kľudne sa obráťte na našich kolegov.

Aktuálna ponuka vozidiel