Meyer Manx ožíva ako elektrická legenda na pláž

Vo veľa filmoch sa blysla bugina menom Mayer Manx ako nádherné plážové vozidlo s jednoduchou karosériou. V 60-tych rokoch ju navrhol Freeman Thomas a vznikala pod taktovkou spoločnosti Bruca Mayersa. Rovnaký dizajnér ako pred 70 rokmi má na svedomí aj modernú reinkarnáciu, avšak pôvodný výrobca sa už znovuzrodenia svojho modelu nedočkal.

Trousdale Ventures, ktoré budú Mayer Manx 2.0 Electric vyrábať ostávajú verní pôvodnému dizajnu, ale s niekoľkými vylepšeniami. To znamená, že vozidlo bude mať sklolaminátovú karosériu a ľahký rám. Už však nebude mať základy vo Volkswagene Chrobák a taktiež je prekvapivé, že vozidlo nebude vyrábať samotný Volkswagen, ktorý vlastní správa na značku Meyer.

Novinka sa dá nazvať restomodom, čiže modernou interpretáciu klasického vozidla. Vidno to na starých líniách, ktoré sú aktuálne vylepšené nielen novou pohonov sústavou, ale aj použitím kotúčových bŕzd na všetkých štyroch kolesách, či stieračov na prednom skle. V základnej výbave bude aj posilňovač riadenia a automaticky aj možnosť rekuperácie elektrickej energie. Veľmi zaujímavo pôsobia zadné LEDkové svetlá v tvare prstencov.

Nový elektromobil bude vznikať len veľmi pomaly, na prvý rok výroby, 2023, má výrobca plán len na 50 kusov. Navýšenie výroby bude možné až v prípade záujmu a až pre ďalšie roky. O cene zatiaľ výrobca nehovorí, ale hovorí aspoň o technických parametroch.

Vďaka jednoduchej a ľahkej konštrukcii bude hmotnosť buginy medzi šesťsto a osemsto kilogramami, v závislosti od použitej batérie. Úplným základom bude 20 kWh, čo by malo autu prepožičať dojazd 230 kilometrov. Omnoho lepší, dojazdovo, bude Meyer Manx s 40 kWh batériou. Tá má reálne prejsť dvojnásobok, čiže 460 kilometrov. Bude mať aj výkonnejší motor, ktorý ponúkne 150 kW (204 k) a 325 Nm smerovaných na zadnú nápravu. Na asfalte, či na povrchu, kde budú mať pneumatiky dostatočnú trakciu, ponúkne zrýchlenie z nuly na 100 za 4,5 sekundy. Výkon verzie s menšou batériou zatiaľ známy nie je. Avšak ani keby má dvojnásobne zrýchlenie, tak by to nebol problém. Stále by sa vozidlo na stovku dostalo za 9 sekúnd.

Nech je výkon akýkoľvek, Mayer Manx 2.0 Electric bude ozdobou každého plážového stretnutia a príde tam bez lokálnych emisií. Čo môže byť lepšie? Toľko štýlu a retro vizáže ponúka naozaj málokto.

Aktuálna ponuka vozidiel Volkswagen