Kedy predať auto: Signály, ktoré naznačujú, že je vhodný čas na predaj

Slúži vám váš štvorkolesový tátoš už nejaký ten čas a vy začínate uvažovať, či nie je pomaly čas na jeho predaj? Rozhodnutie rozlúčiť sa s vozidlom nie je nikdy jednoduché, avšak jeho predaj v správnom čase môže znamenať získanie výhodnejšej predajnej ceny. Zistite, ako vypočítať aktuálnu hodnotu vášho auta a ako rozpoznať, či je už čas na jeho predaj.

Obrazok9 

Prečo a ako sa časom znižuje hodnota auta?

Auto stráca hodnotu v okamihu, keď ho odveziete z predajne. Všeobecne platí, že auto hneď stratí približne 15% až 20% svojej hodnoty. A hoci sa amortizácia časom spomaľuje, vaše vozidlo tak či tak postupne bude ďalej strácať zo svojej ceny.

Keď auto starne a najazdí viac kilometrov, postupne sa opotrebúva. To sa prejavuje napríklad  na estetických vadách alebo častejším výskytom technických problémov. Čím je auto staršie a má viac najazdených kilometrov, tým väčší je tento efekt. Ako kupujúci sa väčšinou viac zaujímame o novšie a menej najazdené vozidlá, pretože si ich spoľahlivosť a stav ceníme viac.

Pokrok v automobilovom priemysle navyše neustále posúva technologické hranice. Nové autá majú vylepšené funkcie, bezpečnostné systémy a palivovú efektivitu. Preto môže hodnota starších áut klesať, pretože kupujúci preferujú autá s modernými funkciami a bezpečnostnými systémami.

Ako spoznám, že nadišiel čas, kedy predať auto?

Ak spozorujete niektoré z týchto príznakov, možno je vhodný čas na predaj:

Vaše auto sa blíži k významnému míľniku

Automobily zvyčajne strácajú veľkú časť hodnoty, keď prekročia hlavné míľniky najazdených kilometrov, ako napríklad 50 000, 100 000 alebo 150 000 kilometrov. Ak sa váš tachometer blíži k jednej z týchto hodnôt, predaj tesne predtým by mohol znamenať vyššiu predajnú cenu.

Náklady na opravu sa zvyšujú

So starnutím vozidiel sa zvyšujú náklady na opravy a údržbu. Ak každý rok vynakladáte čoraz viac prostriedkov na udržiavanie vozidla v prevádzke, náklady môžu nakoniec prevýšiť výhody jeho ponechania. Ideálne je predať ho skôr, ako budú potrebné nákladné opravy.

Vyšší dopyt

Ak je momentálne veľký dopyt po určitých typoch áut (napríklad hybridné alebo elektrické vozidlá), môže to byť vhodný čas na predaj, pretože ceny týchto áut môžu byť v tej danej chvíli vyššie a predaj vozidla tak bude výhodnejší.

Sezónnosť

V niektorých prípadoch môže byť vhodné predávať auto v závislosti od sezóny. Napríklad, športové autá majú často vyšší dopyt v lete.

Výpočet amortizácie a aktuálnej hodnoty vášho auta

Ak si chcete byť istejší, či je teraz vhodný čas na predaj vášho vozidla, môžete si vypočítať jeho aktuálnu trhovú hodnotu na stránke Inštitútu finančnej politiky. Keď do kalkulačky zadáte model vášho vozidla a bližšie informácie ako sú  rok výroby, výkon motora, palivo, počet najazdených kilometrov a podobne, vyjde vám orientačná trhová cena, ktorú má vaše vozidlo.

Avšak, ak by ste radšej mali podporu skúseného odborníka, nebojte sa, sme tu pre vás. Na stránke ocenenie vozidiel nájdete jednoduchý a rýchly formulár, kde stačí vyplniť základné informácie o vašom vozidle. Náš odborník sa vám následne ozve a poskytne vám odbornú pomoc pri stanovení správnej ceny vášho vozidla pri predaji.

Samozrejme, to, koľko životnosti má vaše vozidlo ešte pred sebou, závisí aj od značky, modelu a počtu najazdených kilometrov. Dobre udržiavané vozidlá s nižším počtom najazdených kilometrov budú mať vyššiu hodnotu pri ďalšom predaji. Ak má vaše vozidlo najazdených viac ako 150 000 km, je pravdepodobne lepšie predať ho skôr, než sa začnú objavovať nákladné problémy.

Tipy, ako zvýšiť cenu vozidla pred jeho predajom

  • Keď nastane čas predaja, uistite sa, že máte záznamy o všetkých nedávnych prácach vykonaných na vozidle. Uveďte podrobnosti o nových dieloch, ako sú pneumatiky, brzdy alebo výmena batérie. Dobre udržiavané auto v dobrom funkčnom stave dosiahne vyššiu cenu ako auto, ktoré potrebuje zjavné opravy.
  • Pred vystavením alebo uvedením vozidla na predaj ho dôkladne vyčistite a upravte. Vysajte sedadlá a koberce, utrite vinylové a plastové časti, vyčistite okná zvnútra aj zvonku a umyte a navoskujte exteriér. Čisté auto robí skvelý prvý dojem a umožňuje potenciálnym kupujúcim vidieť skutočný stav vozidla.
  • Odstráňte všetky osobné predmety. Zahoďte všetky odpadky, papiere, nabíjacie káble, osviežovače vzduchu alebo čokoľvek iné, čo robí vozidlo neprehľadným.

Obráťte sa na Carbi a ušetrite sa zdĺhavých procesov

Ak hľadáte spôsob, ako sa vyhnúť zdĺhavým procesom s predajom auta a zároveň získať férovú cenu, obráťte sa na Carbi. Carbi je profesionálna online platforma, ktorá vám umožňuje jednoducho a rýchlo predať váš automobil bez zbytočných ťažkostí.

S Carbi sa nemusíte trápiť s reklamou, vyjednávaním alebo návštevami potenciálnych kupcov. Namiesto toho môžete mať istotu, že dostanete férovú cenu za váš automobil a predaj prebehne rýchlo a bez stresu.