Preprava psa v aute: Základné pravidlá cestovania so psom

Cestovanie so psom sa stáva čoraz bežnejšou praxou. Psíky už predsa nie sú len strážcami domu, ale aj rodinnými príslušníkmi, s ktorými sa môžeme vybrať na výlet či dovolenku. Ak sa chystáte so svojím chlpáčom za dobrodružstvom alebo ho chcete prepravovať autom, mali by ste dodržať niekoľko zásad.

pes1 

Podobne ako preprava ľudí, tak aj preprava psov by mala byť v prvom rade bezpečná. Na cestách totiž hrozí množstvo rizík a pri nedodržaní pravidiel môže psík v aute zraniť seba alebo aj vás. Pozrime sa preto na to, ako zaistiť, aby bola každá cesta pohodlná, bezpečná a príjemná pre všetkých.

Bezpečnosť pri preprave psa

Psa v aute by sme mali brať podobne ako malé dieťa. Ani to nenecháte v aute len tak voľne položené bez pripútania či bez dozoru. Bezpečnú prepravu psa okrem iného nariaďuje aj zákon, hoci je jeho výklad pomerne benevolentný. 

Čo hovorí zákon

Podľa § 51 ods. 3 platí, že: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.” V prípade porušenia vám hrozí pokuta vo výške od 60 do 100 eur.

Ako však vidíte, zákon detailne nepopisuje to, ako by taká bezpečná preprava mala vyzerať. Je preto potrebné sa pritom riadiť najmä zdravým rozumom. Znamená to, že pes by sa nemal v aute pohybovať navoľno a nemal by prekážať vodičovi v bezpečnom riadení vozidla. To, ako ho v aute zaistíte, je však na vás.

pes2 

Čomu sa vyhnúť

    • Pes s vystrčenou hlavou z okna – aj keď to môže byť obľúbený námet vo filmoch či na fotkách, nie je to bezpečné.
    • Voľne sa pohybujúci pes – v prípade náhleho zabrzdenia či nebodaj zrážky je ohrozený pes aj ostatní pasažieri.
    • Pes na prednom sedadle – na sedadle spolujazdca prepravujte psa jedine pripútaného, inak môže ovplyvniť vaše riadenie.
  • Ponechanie psa v aute – ak je to možné, nenechávajte psa v aute osamote, najmä v letných mesiacoch.
  • Dlhé cesty – snažte sa cesty udržiavať krátke alebo robte časté prestávky. Na dlhšie trasy psa vopred pripravte a dbajte na to, aby bol hydratovaný.

Ako prepravovať psa v aute?

Pri výbere správneho riešenia prepravy sa riaďte veľkosťou a váhou psa, podmienkami vášho vozidla a osobnými preferenciami. Na trhu je dnes množstvo doplnkov, ktoré vášmu chlpáčovi cestovanie uľahčia.

Tipy na prepravu veľkých psov 

V prípade veľkých psov je tým vhodným riešením preprava v kufri, resp. batožinovom priestore auta. Kufor môžete opatriť bezpečnostnou sieťkou, ktorá bráni tomu, aby pes počas jazdy či náhleho brzdenia/nárazu prešiel do kabíny vozidla. 

Ešte lepšie je umiestniť v priestore kufra špeciálnu prepravnú klietku či box, tzv. kenelku. Pes v nej bude v maximálnom bezpečí a nestane sa, že by pri agresívnejšiej jazde “lietal v kufri”. Na pobyt v klietke či boxe je však nutné psa postupne privyknúť. 

Poslednou možnosťou je preprava veľkého psa na zadných sedadlách, ktoré ponúkajú dostatok priestoru na to, aby si pes pohodlne sadol aj ľahol. Je možné zakúpiť rôzne poťahy a siete, ktoré prevoz psíka uľahčia.

pes3 

Tipy na prepravu malých psov

V prípade malých psov môžete rovnako využiť prepravný box či klietku, ktorú umiestnite v kufri. Mnoho majiteľov malých psov však uprednostňuje prevoz v kabíne auta. V tom prípade máte niekoľko možností. 

Tou najednoduchšou je zakúpenie autopásu pre psa, ktorý sa pripína na postroj psa a zacvakne sa ako klasický pás. Zvieraťu znemožňuje voľný pohyb po aute a v prípade brzdenia či nárazu ho bezpečne zadrží. Cestu v aute môžete psovi spríjemniť tiež pelechom alebo vankúšom.

V ponuke rôznych predajní nájdete tiež špeciálne autosedačky pre psov. Ide o rôzne polstrované boxy či peliešky, ktoré psa držia na mieste a zároveň mu poskytujú maximálne pohodlie. Môžete ich umiestniť na sedadlo spolujazdca aj na zadné sedadlá. 

Ako ochrániť interiér vozidla?

Každý majiteľ psa vie, koľko chlpov dokáže ich miláčik vyprodukovať. Ak vám chlpy, blato či iné nečistoty v aute nie sú po chuti, ochráňte svoje auto pomocou poťahov alebo chráničov do auta. Je možné ich jednoducho pripnúť na sedadlo spolujazdca či zadné sedadlá a v prípade potreby opäť odopnúť a oprať.

Ak nechcete investovať do nákupu nových auto doplnkov, môžete použiť akúkoľvek plachtu, deku či uterák. Pre prípad znečistenia je vhodné mať v aute po ruke tiež handričku či čistiace obrúsky a valček na odstránenie chlpov. Po každej ceste tak môžete vrátiť interiér auta do pôvodného stavu.

S pomocou týchto jednoduchých tipov môže byť každý výjazd s vaším chlpáčom bezpečný a komfortný pre všetkých.