Škoda Enyaq ukáže ešte viac luxusu a viac dojazdu

Automobilka Škoda siahla ku čiastočnej inovácií svojho modelu Enyaq. Elektrické vozidlo dostane síce stále rovnaký tvar, ale zmení sa štruktúra ponuky verzií a pribudne nová výkonová alternatíva. Taktiež pribudne aj úplne nový stupeň výbavy, ktorý prinesie ešte viac luxusu ako bolo doteraz možné konfigurovať.

Základnou zmenou modelu bude rozšírenie všetkých alternatív na oba modely. Doteraz sme predsa mali Enyaq Coupe dostupný iba s najvýkonnejším prevedením RS. To znamenalo najvyšší výkon, ale tiež jemne iné nastavenie podvozku. Automobilka tak prinesie pre kupé všetky možnosti, teda takmer všetky, ktoré má aj klasické SUV.

Tou zásadnejšiu zmenou však bude pridanie novej alternatívy s označením Enyaq 85 Laurin & Klement. Ak si všimnete, tak Škoda vynechala časť hovoriacu o elektrickosti modelu, čiže písmená iV. Keď budeme pokračovať ďalej, tak zbadáme, že v ponuke modelu pribudne nová možnosť. Bude označená číslom 85 a bude hovoriť o väčšom dojazde. V prípade verzie SUV to bude znamenať predĺženie dojazdu z 542 km na 570 km. Ďalšou novinkou bude použitie výkonnejšieho elektromotora, ktorý už Volkswagen predstavil v modeli ID.7. Verzia 85 bude mať, oproti predchádzajúcej 80 aj vyšší výkon. Z pôvodných 150 kW (204 k) sa dostane na 210 kW (286 k). Rovnaký výkon by pritom mala mať tak zadokolka ako štvorkolka a obe zrýchlia na stovku v priebehu iba 6,7 sekundy.

Skoda-Enyaq-Laurin-and-Klement-03Posledným, ale extrémne dôležitým vylepšením ponuky bude doplnenie výbavy Laurin & Klement. Tá je pomenovaná po zakladateľoch pôvodnej automobilky a už od deväťdesiatych rokov a modelu Felicia predstavuje úplný vrchol luxusu, ktorý automobilka vo svojich modeloch ponúka. Enyaq 85 Laurin & Klement teda ponúkne prvky exteriéru lakované farbou Platinum Grey a tiež 20-palcové zliatinové disky ako štandard. Logá s označením výbavy sú tiež štandardom.

V interiéri zaujme kožené čalúnenie nielen na sedadlách, ale aj na prístrojovej doske. Kožou čalúnené sedadlá budú mať všetky funkcie, čiže budú elektricky nastaviteľné, ale aj vyhrievané a ventilované. Ponúknu aj možnosť masáže. Toto auto je fakt naložené všetkým, čo automobilka v rukáve, ako esá, schováva. Zmeny ukazuje aj informačno-zábavný systém s najnovšou verziou softvéru. Nový systém ponúkne možnosť plánovať trasy s nabíjaním a tým pádom aj s predhrievaním batérie. Pri príjazde ku stojanu budete mať dostupný maximálny nabíjací výkon a auto sa z 10 na 80 percent nabitia dostane za 30 minút. Predhrievanie však môžete zapnúť aj manuálne buď dedikovaným tlačidlom, alebo v útrobách infotainmentu.

Skoda-Enyaq-Laurin-and-Klement-06

Keď na to pozriete celkovo, tak práve nová výbava a nová alternatíva pohonu bude najviac lákavá. Je už len na vás akú karosériu zvolíte. Laurin & Klement vyzerá dobre s obidvoma možnosťami, ktoré sú v ponuke. Jedine si musíte vybrať, či chcete tú štipku štýlu a dojadzu naviac a obetujete pár litrov batožinového priestoru.

Asi každému je jasné, že táto najluxusnejšia alternatíva bude zároveň najdrahšia v ponuke modelu Enyaq. Je to z dôvodu, že má naozaj všetku výbavu už v štandarde a netreba priplácať takmer nič. Jedným z mala príplatkových prvkov bude zrejme presklená strecha. Je až prekvapivé, že Škoda dala tomuto modelu až takto vysoký výkon, ktorý konkuruje verzii RS. Je veľmi pravdepodobné, že práve Laurin & Klement sa zaradí medzi najžiadanejšie formy modelu Enyaq.

Aktuálna ponuka vozidiel Škoda