Volkswagen T7 California sa z konceptu pretaví do jasnej budúcnosti

Pri Volskwagene sme si akosi zvykli, že má v ponuke aj obytné verzie svojich úžitkových modelov. California je nielen záležitosťou rady odvodenej od Transporteru, či Multivanu, ale prichádza aj pre menší model Caddy a aj väčší model Crafter. Po dlhodobo úspešnom modeli T6.1 California prichádza nová generácia, ktorá sa ukáže zatiaľ iba ako koncept. Volkswagen T7 California však bude v niečom prelomový a prinesie veci, ktoré doposiaľ v ponuke jednoducho neboli.

V prvom rade treba povedať, že nový T7 Multivan a tým pádom aj T7 California stoja na upravenej platforme MQB, čo dokáže naznačiť aj použité agregáty. V štandardnej ponuke Multivanu sú teda benzínové, naftové, ale aj plug-in hybridné motory. Všetky tieto alternatívy budú prístupné aj pre T7 California a môžeme sa teda tešiť aj na relatívne ťažkú verziu s možnosťou dobíjania. Je to síce v priamom rozpore s použitím auta na výlety mimo hlavných ciest, do vzdialených kempov, ale ak v kempe môžete auto nabíjať, tak dostanete až 50 km dojazdu. Výkon je pritom nezanedbateľných 160 kW (218 k) a takéto prevedenie bude zaručene najvýkonnejšou možnosťou v ponuke vozidla. Či bude plug-in hybrid upravený na lepší život s karavanovou zástavbou je však otázne.

T7-CAlifornia-02

Nateraz poďme na to, čo sa zmenilo. Zvonka sa California verzie T7 výrazne podobá na Multivan. Veď tu bývajú podobné črty štandardom. Ďalším faktom je ale, že predná časť má trochu iné prevedenie. Veď v miestach, kde má Multivan na kapote stále farbu spodnej časti má California už farbu vrchnej časti, ak zvolíte dvojfarebné lakovanie. Ďalšou nápovedou, že toto je iné auto, môže byť použitie výsuvných markíz na strešnej hrane oboch strán.

Áno, čítate správne, látkové prekrytia priestoru vonku sú dve, vytvárajú tak 3 samostatne zóny T7 California. Tá štandardná, na pravej strane, prekrytá trojuholníkovou plachtou je čisto na každodenné nastupovanie a vystupovanie a na využitie v novom spôsobe prevedenia interiéru. Medzi jednotlivými sedadlami je teraz totiž celkom zaujímavá chodba. Dá sa ňou vojsť, aj vyjsť, lebo T7 California prinesie aj druhé posuvné dvere. Počkať, ako je to možné, keď na tomto mieste bola fixne vstavaná masívna kuchyňa? Jednoduché, konštruktéri vytvorili nový koncept výsuvnej kuchyne, ktorá dáva možnosť pracovať nielen v interiéri, ale aj v exteriéri.

T7-CAlifornia-04

T7 California v novej kuchynskej časti skĺbi umývadlo, chladničku, ale aj plynový varič a zásuvku na 240 Voltov. Ak práve nevaríte a nie ste v tretej zóne v ľavej časti vozidla, tak môžete stále využiť spánkové možnosti. V tomto prípade je základom sklopná zadná lavica, ale do hry sa vkladá aj výklopný strešný stan, kde sú ďalšie dve spacie miesta. Interiér samozrejme ponúkne široké možnosti LED osvetlenia a tiež prinesie možnosť nabíjať zariadenia cez vstavané USB konektory. Budú to, samozrejme, konektory USB typu C.

Ak budete chcieť čokoľvek ovládať, tak môžete siahnuť po displeji. Displej bude základnou ovládacou možnosťou tohto vozidla a predvedie moderný štýl, ktorý združí pod jeden ovládací prvok takmer všetko. Druhá možnosť poskytujúca všetky ovládania je inštalácia aplikácie do mobilného telefónu. Určite ju bude mať každý majiteľ, ale už samotný tablet na výsuvnom ramene zvláda všetky nastavenia.

T7-CAlifornia-10

Prednú časť interiéru nebolo treba meniť a preto si môžeme počkať na prevedenie pripomínajúce Volskwagen Golf. Pripomína ho najmä displejmi a ich usporiadaním. VW tu prinesie ale aj možnosť otočenia predných sedadiel do protismeru. Je to výrazná výhoda pri zaparkovanom vozidle a premenení interiéru auta na obývaciu izbu.

Automobilka oznámila, že toto je stále koncept. Je však až príliš blízko k sériovej výrobe a skôr by sa dal nazvať prototypom. T7 California a jeho sériová výroba sa spustí už budúci rok a tento úžitkovo karavanový Volkswagen bude konkurovať najmä vozidlám Marco Polo od Mercedesu, ale T7 California bude určitý čas konkurovať aj T6.1 a tiež Fordu Transit Custom Nugget. Dokonca aj Renault má na tomto poli svojho zástupcu, ktorý sa volá Trafic Space Nomad. California prinesie do tohto boja niektoré inovačné prístupy a hlavne dokáže ponúknuť dvojicu posuvných dverí, čo je v tomto boji úplným prekvapením. Je to, ako sa hovorí „Game Changer.“

Aktuálna ponuka vozidiel Volkswagen