Dezén

Definícia


Dezén pneumatiky, známy tiež ako dezénový vzor, je špecifický vzor na vonkajšej ploche pneumatiky, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval určité jazdné vlastnosti a zlepšoval bezpečnosť vozidla. Tento vzor je zásadný pre udržanie trakcie, odvádzanie vody a optimalizáciu kontaktu pneumatiky s vozovkou, čo je kľúčové pre výkon a bezpečnosť vozidla v rôznych poveternostných a cestných podmienkach.


dezen 


Popis


Dezén pneumatiky sa líši podľa typu vozidla a zamýšľaného použitia. Napríklad, letné pneumatiky majú zvyčajne menej hlboký dezén s menším počtom drážok, aby zvýšili kontakt s cestou a zlepšili výkon na suchom povrchu. Zimné pneumatiky majú naopak hlbší dezén a viac drážok a lamel na zabezpečenie lepšej trakcie na snehu a ľade. All-season (celoročné) pneumatiky kombinujú vlastnosti oboch typov, aby poskytli dobrú výkonnosť v rôznych podmienkach.


Dezénový vzor tiež ovplyvňuje odvod vody a prevenciu aquaplaningu, keďže drážky v dezéne pomáhajú odviesť vodu spod pneumatiky a zabezpečiť tak lepší kontakt s vozovkou v mokrých podmienkach. Výber správneho dezénu je dôležitý pre dosiahnutie optimálnej jazdy, spotreby paliva a životnosti pneumatiky. Je dôležité pravidelne kontrolovať stav dezénu, pretože opotrebený alebo poškodený dezén môže výrazne zhoršiť jazdné vlastnosti a bezpečnosť vozidla.


Upozornenie:


Podľa slovenskej legislatívy je minimálna prípustná hĺbka dezénu pneumatík stanovená na 1,6 mm. Toto pravidlo platí pre všetky typy pneumatík na osobných automobiloch, vrátane letných a zimných pneumatík. Je dôležité pravidelne kontrolovať hĺbku dezénu pneumatík, aby sa zaistila ich bezpečnosť a legálnosť podľa dopravných predpisov. Opotrebované pneumatiky s hĺbkou dezénu menšou ako 1,6 mm môžu výrazne znižovať bezpečnosť jazdy, najmä na mokrých alebo klzkých povrchoch, a ich používanie môže byť pokutované.

Aktuálna ponuka vozidiel