Prevodovka

Definícia


Prevodovka je mechanická sústava ozubených kolies, ktorá mení pomery vstupného a výstupného koeficientu rotácie a prispieva tak k efektívnemu využitiu výkonu  motora.


Popis


Prevodovky nie sú len v automobiloch, ale vo väčšine strojov, kde treba meniť rýchlosť a kontrolovať jednotlivé prvky.


Druhy prevodoviek


Automobily však majú základné dva druhy. Tými sú manuálna a automatická prevodovka. Manuálna prevodovka je už spravidla synchronizovaná, čo znamená, že je možné radiť prevody bez nutnosti medziplynov a dvojitého vyšliapnutia spojky. Automatických prevodoviek poznáme viacero a záleží od toho akú technológiu na zmenu prevodového pomeru používajú.


21-prevodovka-1


Na čo slúži prevodovka?


Prevodovka teda pôsobí ako sprostredkovateľ medzi motorom a jeho výkonom a diferenciálom, ktorý zase má na starosti komunikáciu s kolesami a tým pádom vozovkou. Prevodovka je síce dôležitá súčasť vozidla, ale v extrémnych prípadoch je možné poháňať kolesá priamo z motora. Našťastie sa toto, pri spaľovacích motoroch, nedeje. Vozidlo bez prevodovky by bolo menej ekonomické a vôbec by nedosahovalo parametre, ktoré dokáže ponúknuť vďaka zmenám prevodového pomeru zabezpečených prevodovkou.


Prevodovka teda zabezpečuje to, že auto dokáže jazdiť rýchlo aj pomaly, dokáže sa rozbehnúť aj s nákladom, dokáže ponúknuť slušnú dynamiku a v prípade manuálnych prevodoviek je, nezriedka, aj súčasťou celkového zážitku z niektorých športovejších vozidiel. Aktuálne je síce manuálna prevodovka tlačená do kúta a nahradzovaná automatmi, ale ešte stále existuje dostatočná porcia zákazníkov, ktorí chcú radiť manuálne a hodí sa im viac manuálna prevodovka. Tie dôvody môžu byť viaceré. Jedným z nich môže byť radosť z jazdy, druhým finančný aspekt, ktorý hovorí, že manuálna prevodovka bude vždy lacnejšia a ľahšia aj na údržbu.


21-prevodovka-2 

Aktuálna ponuka vozidiel