Ako funguje poistenie auta a čo všetko o ňom potrebujete vedieť?

Na cestu bez neho nesmiete – každé auto jednoducho potrebuje mať platné PZP. Okrem toho je voliteľnou možnosťou aj havarijné poistenie, ktoré sa väčšinou uzatvára pri novších typoch vozidiel. Aký je rozdiel medzi týmito typmi poistení a aké poistenia sa vám oplatia v závislosti od vášho stavu auta?

Prečo je poistenie auta potrebné?

Poistenie auta môže pomôcť zabrániť finančnej strate v prípade, že sa stanete účastníkom nehody. Ak by ste totiž nemali uzatvorené poistenie, a spôsobili by sme škody, ľahko sa môže stať, že by ste museli niekomu zaplatiť tisíce eur za škodu, ktorú by ste mu spôsobili nielen na aute, ale aj na zdraví.

Typy poistení

Povinné zmluvné poistenie

Našťastie existuje veľa druhov poistenia, z ktorých si môžete vybrať. Výška ochrany, ktorú získate, závisí od druhu, ktorý si zakúpite.

Poistenie, bez ktorého sa nezaobídete, je PZP (povinné zmluvné poistenie). Ide o typ poistenia, ktorý je zo zákona povinné uzatvárať na každé pojazdné vozidlo. Pri nesplnení povinnosti môže majiteľ dostať vysokú pokutu.

Čo kryje PZP?

 • Pokrytie finančnej zodpovednosti za vozidlo tretej strany
 • Pokrytie zodpovednosti voči vodičovi tretej strany v prípadoch, ako je smrť, telesné zranenie alebo invalidita

Havarijné poistenie

Okrem PZP si však môžete na auto uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré je dobrovoľné. Výnimka existuje iba v prípad, že si auto kupujete na lízing a spoločnosť, ktorá vám ho poskytuje si dá ako podmienku uzatvorenie havarijného poistenia auta.

Čo kryje havarijné poistenie?

 • škody spôsobené na vašom vozidle v dôsledku havárie
 • krádež vášho vozidla
 • škody spôsobené na vašom vozidle v dôsledku vandalizmu
 • škody spôsobené na vašom vozidle v dôsledku prírodných živlov

Rozdiely medzi PZP a havarijným poistením

Krytie

Hlavný rozdiel medzi týmito typmi poistení môžeme vidieť v ich využití. Zatiaľ čo PZP kryje škody, ktoré sme spôsobili my niekomu inému, havarijné poistenie kryje škody, ktoré vznikli cudzím, ale aj vlastným zavinením na našom vozidle. Existujú však aj určité možnosti, kedy si môžete chrániť vlastné auto aj bez havarijného poistenia, stačí vám pripoistenie k vášmu PZP.

Vek vozidla

Keďže havarijné poistenie je častokrát až o stovky eur drahšie ako PZP, vo väčšine prípadov sa ho neoplatí uzatvárať na vozidlá staršie ako 5 rokov. Naopak, tento typ poistenia sa oplatí využiť majiteľom nových alebo luxusných automobilov.

Ako sa rozhodnúť pri výbere poistenia?

Ak máte staršie vozidlo, havarijné poistenie môže byť drahou záležitosťou, na ktorej viac prerobíte, ako z nej zúžitkujete. V prípade, že si ale tiež chcete vaše vozidlo chrániť, môže byť vhodnou voľbou pripoistenie k základnému PZP. Za PZP s pripoisteniami zaplatíte pri staršom aute nižší poplatok, zároveň je však nižší aj limit plnenia.

Pripoistiť si môžete napríklad:

 • čelné sklo
 • stret so zverou
 • prírodný živel
 • úraz posádky
 • asistenčné služby
 • úmrtie

Nechajte to na nás!

Ak si chcete ušetriť energiu hľadaním dokonalej kombinácie poistenia pre vaše vozidlo, ktorá ochráni nielen druhých, ale aj vás, odporúčame obrátiť sa na služby Carbi.sk. Špecializujeme sa na služby súvisiace s poistením vozidiel – PZP (povinné zmluvné poistenie), havarijné postenie, GAP za výhodné ceny. Neváhajte nás kontaktovať a uľahčite si tak dlhý a náročný výber poistenia pre vaše vozidlo.

Aktuálna ponuka vozidiel Hyundai