FIAT Topolino je ako malé mačiatko, je zlatý

Aké je najkrajšie elektrické auto? To je vec subjektívna, ale nové vozidlo, ktoré sa ani nedá označiť ako auto, FIAT Topolino, ním môže kľudne byť. Je to odpoveď na otázky mobility vo veľkých mestách, kde sú zóny s ultranízkymi emisiami. Je to vozidlo, ktoré dokáže fungovať ako dopravný prostriedok na cestu do zamestnania, či na nákup.

Najprv si ale ujasnime pojmy. FIAT Topolino je znovuzrodenie niekdajšieho slávneho mena, ktoré sa v rokoch 1936 až 1955 pričinilo, nalepené na malom aute, o mobilizáciu Talianska a prechod od skútrov do áut. Nedosahuje síce až slávu svojho nástupcu Fiatu 500, ale bol to práve FIAT Topolino, ktorý vydláždil cestu známemu nástupcovi.

Fiat-Topolino-03

Je preto až paradoxné, že Fiat Topolino ako moderný elektromobil prichádza s tvárou podobnou práve nasledovníkovi predstavenému v päťdesiatych rokoch. Áno, predná tvár je bližšie FIATu 500 ako pôvodnému modelu. Je to kvôli ľahšej rozoznateľnosti a tento retro prvok vyzerá veľmi pekne. Ďalším zaujímavým detailom malej karosérie nie je ani tak umiestnenie smeroviek pod svetlami, aj keď sesterské modely ho majú až pod čelnými oknom, ale je to použitie zvláštneho zatvárania interiéru. Je to ako keď vás chcú pustiť, alebo skôr nechcú pustiť do niektorého z klubov. Tiež tam majú podobný systém zatvárania s lanom a háčikom. Cez takýto štýl dverí rozhodne dokážete vypadnúť a pripnutie bezpečnostného pásu je asi povinnosťou aj pre tých, ktorí sa tomu stále stránia. Áno, stále sú aj takí.

Nový malý FIAT ešte sám nevie akú bude mať sústavu pohonu. Teda automobilka o nej nič nepovedala. Vozidlo spĺňajúce podmienky na jazdu 15-ročných ale bude mať komponenty podobné tým v ostatných modeloch koncernu, čiže v Citroëne Ami a v Opli Rocks. To by mohlo znamenať výkon elektromotora 6 kW (8 k) a batériu s kapacitou 5,5 kWh. Maximálna rýchlosť tohto modelu bude 45 km/h a na plné nabitie sa v režime merania WLTP dá prejsť až 75 km. Následne je nabíjanie záležitosťou troch hodín pri klasickej 230V zásuvke s maximálnym výkonom 2,3 kW.

FIAT Topolino bude aj finančne záležitosťou podobnou ako sesterské modely, ale nebudeme predbiehať, necháme sa prekvapiť. Na poli konkurentov treba teda brať do úvahy bratovražednú vojnu a tiež aj Renault Twizy, ktorý je veľmi blízky konceptovo k tomuto presúvadlu. Tiež je použiteľný hlavne v meste, tiež nemá štandardne normálne dvere a tiež s ním dokážete parkovať na pozdĺžnych miestach kolmo k obrubníku.

Aktuálna ponuka vozidiel Fiat