Karoséria kombi nie je jedinou novinkou Volkswagenu ID.7 Tourer, batéria narástla tiež

Nemecká automobilka Volkswagen rozšírila svoje portfólio elektrických vozidiel znova o ďalší model. Model ID.7 Tourer ale vychádza už zo známeho modelu ID.7 s karosériou liftback. Nové prevedenie zadnej časti však nie je jediným vylepšeným, ktoré toto vozidlo ponúkne. Pokrok nie je schovaný len v číselných údajoch o objeme batožinového priestoru.

Ale zatiaľ pekne poporiadku. Kde bolo tam bolo, žil v továrni v Emdene model ID.7 liftback, ktorý mal ako parťáka na linkách iba ID.4. A preto sa vedenie rozhodlo, že ponúkne aj niečo, čo má málokto. Veď elektrické kombi aktuálne prináša na náš trh iba MG vo forme MG5 a BMW i5 tiež sa karosériou combi. Volkswagen ID.7 Tourer bol v plánoch už dávnejšie a teraz prichádza s reálnou podobou a onedlho aj do reálnej výroby.

Volkswagen-ID7-Tourer-16a 

Už počiatočný model ID.7 je obrovský, podobné proporcie si prevzal aj ID.7 Tourer. Veď dĺžka vozidla je až 4 961 mm a šírka 1 862 mm. Treba uznať, že rázvor 2 971 mm naozaj favorizuje zadných pasažierov, ktorí budú mať miesto na nohy úplne kráľovské. A kráľovské miesto budú mať aj nad hlavami, lebo línia combi neklesá v bodoch, kde línia strechy liftbacku. Vďaka vonkajšiemu oblúku z hliníku ťahajúcemu sa od prvého až po posledný stĺpik dokonca vyzerá ID.7 kompaktnejšie s karosériou combi ako s karosériou so štandardnými proporciami, s tou, ktorá bola predstavená ako prvá.

Praktickosť sa odvíja od vnútorného priestoru a jeho tvaru. Kým liftback zvolil eleganciu a ladné línie, combi je skôr užitkovejšie zamerané a vopcháte do neho kvadratickejšie tvarované druhy nákladov. ID.7 Tourer bude mať štandardne elektrické otváranie batožinového priestoru, ale ešte dôležitejšie je, že batožinový priestor bude mať objem až 605 litrov, čo je oproti liftbacku nárast o 73 litrov. Dokonca aj pri sklopení zadných sedadiel je priestor väčší až o 128 litrov a dosahuje objem 1 714 litrov. Volkswagen ID.7 s karosériou combi prináša rozšírené transportné možnosti aj vďaka štandardným strešným pozdĺžnym lištám, na ktoré môžete upevniť akékoľvek prepravné zariadenia.

Batožinový priestor bude mať úctyhodné rozmery nielen v litrových hodnotách, ale aj v reálnych rozmeroch. Šírka medzi blatníkmi sa dostane až na 1 000 mm a dĺžka v štandardnom stave je až 1 075 mm. Ak sklopíte zadné sedadlá, tak máte pred sebou prepravný zázrak. Krabice na plocho baleného nábytku vojdú všetky, bez ohľadu na to, či staviate obývačkovú stenu, alebo regále do pivnice.

Volkswagen-ID7-Tourer-13a 

Nabíjanie bude závisieť od zvolenej verzie. Verzia Pro ponúkne výkon nabíjania jednosmerným prúdom až 175 kW, pričom nabíja batériu s kapacitou 82 kWh, z ktorej dokážete využiť 77 kWh. Ale to nie je všetko, Volkswagen pre ID.7 Tourer prinesie aj väčšiu batériu, ktorá bude mať kapacitu až 91 kWh, z čoho môžete využiť až 86 kWh. Aj keď sa nárast nezdá až tak znateľný, verzia Pro S dokáže na nabitie prejsť až 685 km. K tomu sa dá nabíjať výkonom 200 kW. Z 10 na 80 % batériu dostanete za menej ako 30 minút. Volkswagen potvrdil, že túto batériu prinesie nielen combi, ale aj liftback a postupne sa rozšíri aj do iných automobilov. Medzi všetkými bude najvážnejším hráčom v prípade modelu ID.Buzz.

Volkswagen ID.7 Tourer tiež ukáže možnosti presklenej panoramatickej strechy bez zatemňovania roletou, miesto ktorej sú vrstvy s tekutými kryštálmi meniacimi svoju polohu na základe elektrickej energie. Tieto tekuté kryštály dokážu strechu kompletne zatemniť a priehľadnosť znížiť na úplné minimum. Vraj to stačí aj v letných mesiacoch a pri silnom slnečnom žiarení.

Automobilka ešte nestanovila ceny, ale dá sa predpokladať, že naraz nebude vyšší ako dvetisíc eur. Elých 2 000 € naviac za combi oproti štandardnej karosérií liftback. Môžeme sme si to všetko pekne zhrnúť, nové combi, ktoré bude určite žiadanejšie ako liftback bude na našom trhu už tento rok a bude jemne drahšie. Zároveň ponúkne väčší batožinový priestor nielen v štandardnom stave, ale aj po sklopení zadných sedadiel. Najväčšou novinkou ale bude rozhodne príchod väčšej batérie s väčším dojazdom. Veď už teraz dokáže ID.7 prejsť slušnú porciu kilometrov na nabitie, ktorá bude ešte väčšia.

Aktuálna ponuka vozidiel Volkswagen