Kúpa auta: Na čo si dať pozor pri kúpe jazdenky?

Pri kúpe ojazdeného vozidla je dôležité nerobiť unáhlené rozhodnutia a nenechať sa hneď presvedčiť predávajúcim, ale dôkladne si overiť stav vozidla a skontrolovať jednotlivé funkcie. Na čo si treba dať pozor pri kúpe ojazdeného auta a ako overiť, či je vozidlo v dobrom stave?

Zistite si históriu vozidla

Predtým, ako sa rozhodnete pre ojazdené auto, opýtajte sa súčasného majiteľa alebo predajcu na históriu vozidla. Z akého roku je vozidlo? Kde bolo kupované? Koľkokrát zmenilo majiteľa?

Pomocou identifikačného čísla vozidla zistite, či auto malo niekedy nehodu. Mali by ste tiež urobiť malý prieskum, aby ste zistili, akú hodnotu má auto v tomto stave. Môžete si pozrieť, za akú cenu sa na trhu predávajú tie isté modely s podobnými parametrami.

Skontrolujte počet najazdených kilometrov

Priemerný automobil najazdí ročne okolo 20 000 km. Auto s väčším množstvom najazdených kilometrov môže mať väčšiu opotrebovanosť komponentov. Ak chcete zistiť, či má auto, pre ktoré sa rozhodujete vysoký alebo nízky počet najazdených kilometrov, vydeľte číslo vekom vozidla. Ak je toto číslo menšie ako 20 000, vozidlo spadá do priemernej normy.

Dajte si však pozor na pretáčanie kilometrov pred predajom auta. Manipulácia s najazdenými kilometrami je celkom bežnou praxou mnohých predajcov ojazdených áut. Môže sa stať, že vám majiteľ pretočí kilometre, aby vás ľahšie presvedčil a vyzeralo auto príťažlivejšie. Vyzerá počet najazdených kilometrov, vek a vzhľad auta konzistentne? Skontrolujte zaznamenané najazdené kilometre v servisných záznamoch, STK a iných dokumentoch.

Prezrite si karosériu

Prejdite sa okolo vozidla a dôkladne si prezrite prípadné nedostatky jazdeného auta.

Skontrolujte, či dvere a blatníky nevytŕčajú pod zvláštnym uhlom. Uistite sa tiež, že všetky dvere a kufor sa dajú ľahko otvárať a zatvárať.

Nevisí niečo z podvozku? Venujte veľkú pozornosť nárazníkom a hľadajte vnútri kufra a kapoty nové skrutky alebo deformácie, ktoré by mohli naznačovať nedávnu nehodu.

Dôkladne sa tiež zamerajte na to, či auto nehrdzavie. Prítomnosť hrdze môže byť indikátorom toho, že časť konštrukcie auta môže byť značne oslabená. Hrdza môže tiež poškodiť niektoré z najdôležitejších vnútorných komponentov vášho auta, napríklad odpruženie či brzdy.

Skontrolujte pneumatiky

Dezén pneumatiky by mal byť opotrebený rovnomerne a všetky štyri dezény by sa mali zhodovať. Nerovnomerný dezén alebo nadmerné opotrebovanie niekoľkých pneumatík často značí zlé zarovnanie. Takéto auto bude pri jazde ťahať doprava alebo doľava.

Všimnite si výstražné kontrolky

Keď si prezeráte auto, nezabudnite skontrolovať na prístrojovej doske kontrolky, ktoré by sa mohli rozsvietiť. Ak napríklad kontrolka airbagu zostane svietiť, znamená to, že airbag nemusel byť vôbec vymenený. Z toho môžete tiež vydedukovať, že auto už malo nejakú nehodu.

Zamerajte sa na servisnú knižku

Väčšina ojazdených áut by mala mať servisnú knižku, ktorá ukazuje, kedy a kde boli vykonané opravy na aute. Dobrým znakom je, ak bolo auto servisované len v autorizovanom servise. To vám zaručí, že pri oprave vozidla boli použité diely, ktoré sú autorizované výrobcom.

Obráťte sa na odborníkov

Dodržiavanie týchto tipov vám môže pomôcť pri výbere ojazdeného auta, ktoré vyhovuje vašim potrebám a zodpovedá vášmu rozpočtu. Dôkladné zváženie možných rizík a aplikovanie týchto krokov vám môže pomôcť urobiť dobré rozhodnutie, ktoré neskôr nebudete ľutovať.

Ak si však chcete nákup jazdeného auta uľahčiť a vyhnúť sa zlej kúpe, ideálnou možnosťou je obrátiť sa na systém pre bezpečný predaj a kúpu jazdeného vozidla Carbi.

Vozidlá z ponuky Carbi prešli kompletnou kontrolou a tak nehrozí, že si kúpite „mačku vo vreci“. A aby sa vám celý proces nákupu auta uľahčil čo najviac ako to ide, Carbi za vás vybaví aj potrebnú dokumentáciu a uzatvorí najvýhodnejšie PZP.

 

 

 

 

 

 

Aktuálna ponuka vozidiel Hyundai