Spanie v aute: Kde a ako prenocovať na Slovensku či v zahraničí?

Ak patríte medzi cestovateľov, ktorí by chceli ušetriť peniaze na drahom ubytovaní a zároveň zažiť poriadnu dávku adrenalínu a dobrodružstva, spanie v aute môže byť pre vás ideálnou voľbou. My vám ukážeme tipy, kde prespať v aute na Slovensku alebo v obľúbených zahraničných destináciách a načo si dať na cestách pozor.

spanie 

V akých autách sa bude nocovať pohodlne?

Karavany

Sú ideálne pre všetkých cestovateľov, ktorí vyžadujú komfort a plné vybavenie od matracov až po vlastnú toaletu. Sú vhodné primárne pre rodiny s deťmi alebo viacčlennú posádku.

SUV vozidlá 

SUV vozidlá majú možnosť sklopenia sedadiel alebo posuvného stredového radenia, čo umožňuje vytvoriť priestor na pohodlný spánok. Sú vhodné pre dvojice a jednotlivcov.

Kombi vozidlá

Kombi vozidlá sú vhodnou variantou kvôli väčšiemu vnútornému priestoru a skladacím zadným sedadlám.

Spanie v aute na Slovensku

Slovensko je bohaté na kultúrne, prírodné a rekreačné možnosti pre spanie v aute. Bez ohľadu na to, či plánujete krátku zastávku pred dlhou cestou alebo túžite po dobrodružnom zážitku, nájdete tu množstvo alternatív, ktoré vám budú vyhovovať. 

Príroda a jazerá 

Slovensko je domovom prírodných úkazov, ktoré robia našu krajinu jedinečnou. Preto je Slovenská príroda a jazerá jednou z najlepších a najoverenejších možností. Odporúčanou lokalitou je oblasť Západných Tatier – Zverovka, ktorá je bohatá na výhľady a prírodné scenérie. Overeným jazerom je Šútovské jazero s priezračnou vodou a overeným miestom na kempovanie, stanovanie či spanie v aute.

Odpočívadlá

Ak preferujete miesta, ktoré sú vybavené toaletami, umývadlami a občerstvením, vhodnou alternatívou môžu byť aj diaľničné odpočívadlá. Sú ideálne aj pre tých, ktorí sa vyberajú na dlhšie trasy a potrebujú si spraviť menšiu zastávku. Nezabudnite, že v niektorých krajinách, vrátane našej, je na diaľničných odpočívadlách zakázané kempovanie a dlhodobé parkovanie. Tieto miesta sú určené len pre krátkodobý odpočinok a načerpanie síl. Na každej diaľnici nájdete odpočívadlá, ktoré sú umiestnené pozdĺž cestných trás.  

Autokempy

Obľúbenou aktivitou Slovákov je tiež kempovanie. Ak preferujete väčší priestor a kompletné vybavenie, karavany sú jednou z možností, ako si dopriať dokonalý zážitok. Na Slovensku máme niekoľko obľúbených destinácií, kde kempovať – Tatranská Lomnica, Podlesok či Poprad.

 spanie4 

Spanie v aute v Chorvátsku

Chorvátsko je obľúbenou destináciou Slovákov, ktorá poskytuje rýchly a ľahký prístup k Jadranskému moru. Aj vďaka týmto možnostiam je Chorvátsko jednou z najvyhľadávanejších krajín Slovákov pre letné dobrodružstvá.

Pláže

Chorvátsko je známe svojimi krásnymi plážami, ktoré sú ideálnymi miestami na prespanie v aute. Niektoré pláže dokonca poskytujú prístup k pitnej vode a toaletám. Medzi odporúčané pláže na prespanie patria Zlatni Rat na ostrove Brač, Bačvice v Splite a Zrće na ostrove Pag.

Autokempy

Podobne ako na Slovensku, tak aj Chorvátsko má veľký výber dobre vybavených autokempov, kde si môžete prenajať miesto pre karavan alebo stanovať. Mnohé autokempy sa nachádzajú priamo pri mori alebo v blízkosti krásnych prírodných scenérií. Medzi obľúbené autokempy patria Camping Ježevac v Krku, Camping Solaris v Šibeniku a Camping Lanterna v Poreči.

spanie2 

Spanie v aute v Taliansku

Ani Taliansko nezaostáva a ponúka množstvo atraktívnych miest, ktoré sa dajú využiť na spanie v aute. Dobrodruhov očarí nie len bohatá kultúra, ale aj nádherná príroda či pláže.

Michelin

Na stránke Michelin nájdete zoznam odporúčaných miest na prenocovanie v aute v Taliansku. Ponúka rôzne možnosti, vrátane parkovísk a odpočívadiel.

Rím a Toskánsko

V rámci mesta Rím je niekoľko odpočívadiel a parkovísk, kde je možné prespať v aute. Treba si však dávať pozor na pravidlá a zákony týkajúce sa parkovania. Mnoho oblastí v Toskánsku ponúka možnosť prespania v aute. Obľúbenými miestami cestovateľov sú napríklad mestečko San Gimignano alebo región Chianti.

spanie3 

Kde je spanie v aute zakázané?

Pravidlá týkajúce sa spania v aute sa môžu líšiť v závislosti od každej krajiny a regiónu. Niektoré krajiny majú veľmi prísne obmedzenia alebo dokonca zákazy spania v aute, zatiaľ čo iné môžu byť voči tomu viac tolerantné. Preto je najlepšie si pred cestou dôkladne overiť aktuálne obmedzenia a pravidlá pre krajinu, do ktorej sa chystáte vycestovať. 

Pre vaše pohodlie a bezpečnosť je vždy lepšie uprednostňovať oficiálne miesta na parkovanie a spanie, ktoré sú na to vyhradené.

Na čo myslieť pri spaní v aute?

  • Vyberte si bezpečné miesto na parkovanie. Skúste sa vyhnúť opusteným a nebezpečným oblastiam. Je tiež vhodné zamerať sa na miesta, ktoré sú častejšie využívané ostatnými cestovateľmi.
  • Zabezpečte si okná a dvere auta. Zatiahnite záclony alebo použite zatemňovacie clony na zvýšenie súkromia a zníženie pravdepodobnosti, že by ste upútali neželanú pozornosť.
  • Uistite sa, že máte dostatočné množstvo paliva. Pred plánovaním nočného presunu si overte, kde sa nachádzajú najbližšie čerpacie stanice.
  • Nezabudnite na výbavu. Vankúš, spací vak, teplé oblečenie a ďalšie veci, ktoré vám umožnia pohodlný spánok.
  • Dajte si pozor na oblasti, v ktorých je nocovanie v aute zakázané, aby ste nedostali mastnú pokutu.