Hatchback

Definícia


Hatchback je druh karosérie, ktorý je využívaný najmä v nižšej strednej triede a predvádza tvary s výrazne klesajúcou líniou batožinového priestoru.


Popis


Karoséria hatchback je najrozšírenejšou karosériou až do veľkosti vozidiel nižšej strednej triedy. Nad túto veľkosť sa už objavuje len veľmi zriedka. Bolo pár jedincov, ktorí ale nemali zásadný komerčný úspech. Výhodou hatchbacku je, že na malom priestore dokáže ponúknuť veľmi dobrý prístup do kufra. Hatchback môže mať trojicu alebo pätoro dverí.


História


História hatchbackov sa začala písať v roku 1938, keď automobilka Citroën predstavila model 11 CV Commerciale. Pôvodne bol určený pre obchodníkov, ktorí potrebovali prevážať väčšie náklady. Takými boli napríklad mäsiari, pekári, vinári a ďalší v potravinovom reťazci. Výrazný boom takejto karosérie, čiže karosérie hatchback začal v sedemdesiatych a šesťdesiatych rokoch, kedy sa postupne dostávali do produkcie nové a nové modely. Jedným z tých najzásadnejších je Volkswagen Golf, ktorý bol a asi aj je etalónom v nižšej strednej triede.


36-hatchback


Súčasnosť


Súčasná situácia je znova podobná ako pri ostatných tradičných karosériach. Automobilky zažívajú znížený predaj práve týchto vozidiel, ktoré sú postupne nahradzované modelmi SUV. Nižšia stredná trieda však ponúka viacero možností. Rovnako tak aj menšie vozidlá. Ale najzásadnejšia zmena nastala pridaním karosérie kombi. Pre Volskwagen Golf to bolo v tretej generácii začiatkom deväťdesiatych rokov. Tá ideálne doplnila karosériu hatchback a priniesla ešte viac praktickosti s menšou pôdorysnou nevýhodou. Hatchback stále ostáva výbornou kombináciou využiteľnosti vnútorného priestoru od miniáut až po spomenutú nižšiu strednú triedu, alebo segment C, podľa toho, ktoré označenie je pre vás to správne.

Aktuálna ponuka vozidiel