Off-road

Definícia


Offroad je druh vozidla, ktorý je možné zobrať aj do terénu. Je to vozidlo prispôsobené svojou podstatou jazde mimo spevnených ciest.


01-off-road 


Popis


Doba praje terénne vyzerajúcim autám. Nie sú však všetky off-roady. Off-road je vozidlo, ktoré zvláda aj jazdu mimo spevnených ciest v náročnejšom teréne. Má nielen podvozok, ale off-road predvádza aj špeciálne pneumatiky, ktoré sú určené na rôzne prekážky.


História


Ľudstvo začínalo jazdou v teréne, lebo v momente, kedy vznikali prvé vozidlá, tak neboli poriadne cesty. Preto aj Ford Model T, napríklad, bol čiastočne schopný prejazdu terénom. O vozidlách off-road sa začalo hovoriť najmä po nasadení nových vozidiel v Druhej svetovej vojne. Ako jeden z prvých masovo rozšírených vozidiel off-road sa začal objavovať Jeep Wyllis, ktorý sa stal základom automobilky. Z nej stále aspoň ideovo čerpá aj najnovší Jeep Wrangler.


Súčasnosť


Aktuálna situácia na poli vozidiel off-road je veľmi jednoduchá. Existuje len zopár modelov, ktoré sú bežne dostupné a dokážu v sériovom stave prejsť nemysliteľné prekážky. Medzi také určite patrí Mercedes-Benz triedy G, či spomenutý Jeep Wrangler. Svoje v teréne zvláda aj nový Land Rover Defeder, ale už nemá ten imidž z minulosti. Dobrý off-road je ale aj Toyota Land Cruiser a nesmieme zabudnúť ani na prírastok na trhu v podobe off-road modelu Ineos Grenadier. Výber by teda bol, ale aj tu treba dať pozor na špecifikácie jednotlivých zástupcov. Veď na 23-palcových diskoch vozidla Mercedes-AMG G63 to v teréne nebude úplne ten pravý zážitok. Do terénu a pre vozidlá off-road sa hodia skôr menšie disky so špeciálnymi pneumatikami a krútiaci moment naftového motora tiež môže prísť vhod v nejednej situácii.


Ako pripraviť off-road?


Ak plánujete expedíciu, tak sú na mieste aj niektoré úpravy off-roadu. Medzi ne napríklad patria spomenuté pneumatiky s AT, alebo skôr MT špecifikáciou. Sú vhodné do blata, ale na ceste hučia a sú neohrabané. Medzi ďalšie úpravy pre off-road patrí použitie zvýšeného nasávania, zvaného tiež šnorchel. A netreba sa obmedzovať ani v prípade terénnejšieho podvozku s vyššou svetlou výškou.

Aktuálna ponuka vozidiel