TDI

Definícia


TDI je označenie technológie naftových motorov, ktorú automobilka Volkswagen využíva už od roku 1989. Je skratkou od Turbocharged Direct Injection.


Popis


Motory TDI sú akýmsi synonymom pre naftové agregáty v našich končinách. Prišiel s nimi koncern Volkswagen, ktorý toto označenie používa dodnes.


História


Prvým autom, ktoré bolo vybavené motorom TDI, radovým 5-valcom s objemom 2,5 litra, bolo Audi 100 v roku 1989. V roku 1999 začal koncern Volkswagen koketovať aj so vstrekovaním Common Rail, ktoré ukázal znova v Audi, ale tentoraz to bolo A8 s motorom 3,3 TDI a usporiadaním V8. Automobilka Audi používa motory TDI aj v pretekárskych vozidlách LMP1.


37-TDI 


Súčasnosť


Aktuálne sú agregáty TDI používané naozaj vo všetkých vozidlách koncernu, začínajúc Audi, prechádzajúc cez SEAT, Škodu až po samotný VW. Aktuálne je najrozšírenejšia alternatíva s objemom 2 litre, ktorá funguje od nižšej strednej triedy až po naozaj veľké úžitkové vozidlá. Koncern Volkswagen má v ponuke aj trojliter, ktorý svojho času dostávali aj vozidla Porsche. Pohľad na samotnú technológiu hovorí, že nafta z osobných áut určite neodchádza a automobily s označením TDI na cestách budeme ešte nejaký čas stretávať.


Aj keď technologicky môžu byť motory TDI aktuálne podobné s ostatnými agregátmi, označenie týmito 3 legendárnymi písmenami je patentované práve nemeckou automobilkou. TDI môžu byť teda len vozidla z daného koncernu. Žiadne iné auto motor s označením TDI mať nemôže.

Aktuálna ponuka vozidiel