BMW Concept Touring Coupe: Eleganciu a krásu BMW stále vie

O tom aké autá robí aktuálne nemecká automobilka BMW sa vedú siahodlhé diskusie. Niektorí ich zbožňujú, niektorí ich nenávidia. Novinky sú minimálne polarizujúce a vytvárajú rozdiel medzi vnímaním dizajnu. Tu vidno klasických fanúšikov starých áut, ktorí novými autami opovrhujú, ale zase BMW láka aj nových zákazníkov práve vďaka odvážnemu dizajnu. Poďme sa však pozrieť na to, čo automobilka spravila na Concorso d‘Eleganza Villa d’Este pri talianskom jazere Como.

BMW Concept Touring Coupe je auto, ktoré je nádherné. Myslím si to ja, ale mysli si to aj viacero ďalších ľudí. Minimálne je nás teda 5. Auto vychádza z klasického modelu BMW Z4, ktorý ma bežne pevnú skladaciu strechu, ale posúva dizajn ďalej karosériou Shooting Brake. Ak sa vám tieto tvary zdajú povedomé, tak zalovte v pamäti a spravte si výlet do histórie s modelom Z3 Coupe, ktorý tiež prichádzal s rovnakým dizajnom. Toto auto je modernou reinkarnáciou, ktorá predvádza to najlepšie z dizajnérskej školy BMW súčasnosti.

P90505678_highResa

Už na samotnej línii spodnej hrany okien vidno legendárnu Hofmeisterovu krivku, ktorá ku koncu vozidla jemne stúpne. Je to poznávacie znamenie vozidiel BMW s karosériou kupé a vyzerá jednoducho jedinečne. Z otvorenej verzie teda zmizla zadná časť, ktorú nahradil koncept nazvaný Shooting Brake. Táto karoséria vznikla v minulosti, aby britskí džentlmeni mohli chodiť na poľovačky. Odtiaľ ten názov. A vtedy predsa nepotrebovali brať nikoho so sebou. Stačilo im dvojdverové vozidlo.

Ak si dobre pamätáte, tak Z3 Coupe sa kedysi hovorilo klaunova topánka a nový koncept vyzerá presne tak. Zadná časť Touring Coupe je stvárnená v súčasnom jazyku automobilky a strecha dostala niekoľko prelisov, ktoré ju robia jedinečnou a zaujímavou. Je až škoda, že pôvodne toto auto malo byť výhradne konceptom s jednokusovým produkčným cyklom. Ohlas však predviedol takú senzáciu, že automobilka uvažuje o spustení malej série reálnej produkcie.

P90505530_highResa

Jasné, že za cenu tohto auta si budete môcť kúpiť kľudne aj XM Red Label, ale tá unikátnosť kupé odvodeného od Z4 bude vždy zachovaná. Veď si spomeňme na to ako dobre dopadla prestavba Astonu Martin na Shooting Brake od firmy Zagato. Tieto autá sú teraz cenené okolo 1 000 000 € a ich cena tak skoro klesať nebude. Rovnaké to môže byť aj s týmto Touring Coupe, ktoré má ako koncept motor z verzie Z4 M40i. To znamená radový trojlitrový šesťvalec s výkonom 265 kW (360 k) smerovaným na zadnú nápravu. Áno, aj tu môžu byť nejaké zmeny, ak sa auto bude reálne robiť a agregát nemusí byť nutné spojený s automatickou osemstupňovou prevodovkou, môže mať predsa aj 6-stupňový manuál, podobne ako Supra. V tom prípade by bolo toto BMW s karosériou Coupe priam dokonalé. Veď už samotný roadster jazdí perfektne a dá sa s ním užiť hromada zábavy, ale kupé je ešte štylisticky o triedu inde a odkaz na svojho predchodcu z deväťdesiatych rokov je neodškriepiteľný. Je to moderná Reinkarnácia Z3 M Coupe, či sa to niekomu páči, alebo nie. A bude hodné každého jedného eura, lebo bude jedinečné. Masová sériová výroba sa však neočakáva a ostane buď pri jednom kuse, alebo len pri sérii do maximálne 50 kusov.

Aktuálna ponuka vozidiel BMW