Mercedes vylepšil GLS, má sa X7 báť?

Nemecké automobilky BMW a Mercedes akoby postupne kopírovali svoje ponuky a prinášajú približne rovnaké alternatívy. Je to aj v prípade najväčšej kategórie SUV. BMW má X7, ktoré nedávno inovovalo a Mercedes má svoj vlastný model GLS, ktorý s modernizáciou prichádza práve v tomto momente. Zmeny sú však veľmi jemné a decentné a vôbec nepredvádzajú žiadne zásadné výstrelky. Dalo by sa povedať, že tento facelift kopíruje facelift modelu GLE.

GLS-FL-05 

Predchádzajúce tvrdenie je naozaj reálne, lebo práve GLE a GLS sú čiastočne spriaznenými modelmi. Preto si na GLS všimnete podobné zmeny v predných svetlách, pričom zadné svetlá majú výrazne horizontálne usporiadanie jednotlivých svetelných prvkov. Najväčšia zmena však prichádza v podobe extrémne obrovskej prednej masky, ktorá má štyri vodorovné lamely ako poznávacie znamenie základných verzií. Zmenený nárazník zase prináša výrazné čierne lesklé plochy. Ak si myslíte, že ste ich už niekde videli, tak áno, tento štýl Mercedes uplatňuje pri všetkých svojich aktuálnych modeloch, nielen pri nových, ale aj pri tých modernizovaných.

Zvonka ešte pribudnú dve zásadné novinky. Budú nimi farby, metalická modrá s názvom Twilight a Manufaktur Alpine Grey ako nemetalická sivá, ktorá je aktuálne veľmi moderná. O zmenách diskov asi ani netreba hovoriť a do ponuky určite pribudnú aj kúsky, ktoré budú obsahovať plastové kryty pre lepšie obtekanie vzduchu.

Maybach-GLS-01 

Do interiéru sa dostane napríklad nová farba čalúnenia, béžová Catalana Beige a hnedá Bahia Brown. Tieto farby sú však veľmi malým vylepšeným. Z pohľadu obkladov príde tiež vysoko lesklá hnedá vizáž Linden Wood a manufaktúr Piano Laqued Flowing Lines. To však nie je všetko, zmenil sa aj displej. Nie, nemôžeme čakať portrétovo orientovaný ako v triede GLC a triede S, GLS ostáva poslušne v rovnakom štýle ako doteraz a vlastne v rovnakom štýle ako má menší model GLE. Na displeji funguje najnovšia generácia systému MBUX, ktorú automobilka má, čo je celkom logické. Nulová vrstva v ponuke nebude, lebo displej je na ňu celkom malý. Na výber je teda z troch druhov zobrazenia aj na displeji pred vodičom. Doplnkovo je možné pred vodičom zobraziť špeciálny povrch zobrazenia navigácie, či asistentov, alebo servisných úkonov. Takže sa dá skonštatovať, že tento facelift je veľmi decentný a veľmi ležérny. Nie je to taký extrém, akým sa pýši aktuálne modernizovaná verzia BMW X7.

Mercedes-AMG-GLS-04 

Rovnaké zmeny ako na štandardných modeloch sa predvedú aj v prípade alternatív AMG a Maybach. Obe dostanú vylepšenia výzoru, ale pre Maybach bude iné nástupné svetielko, rovnako ako svoje vlastné dostane aj alternatíva AMG.

Ponuka motorov zostane tiež totožná s tou súčasnou. Najväčším ťahúňom naďalej ostane trojlitrový radový šesťvalec, ktorý figuruje pod označením GLS 400d, veď ponúka viac výkonu ako GLS 350d. V ponuke budú, samozrejme, aj benzínové motory, ale tie nie sú až tak vyhľadávané v našich končinách.

Na náš trh sa modernizované verzie dostanú už v priebehu tohto roka. Len pre pripomenutie, toto je auto, ktoré je naozaj masívne, veď má dĺžku 5,2 metra a šírku bezmála 2 metre. Je to auto, ktoré naozaj priamo konkuruje výhradne BMW X7, lebo aj Audi Q7 oproti nemu vyzerá ako z nižšej veľkostnej triedy. Ak by sme zobrali do úvahy verziu Maybach, tak tam má zase ukázať svoje drápy v bojí s Bentley Bentaygou.

Aktuálna ponuka vozidiel Mercedes