Najlepšie SUV na trhu: Prehľad top modelov v roku 2023

suv 

Milujete ten pocit istoty, odvahy a bezpečia, ktorý vám poskytne snáď len SUV? Ak zároveň pokukujete po novom aute, ktoré by si získalo vaše srdce, poradíme vám. Prinášame vám prehľad najlepších a najobľúbenejších modelov SUV na slovenskom trhu. 

Prečo sú SUV také populárne? 

S autami SUV je to podobne ako s mnohými inými svojráznymi vecami. Buď ich milujete, alebo nenávidíte. Neexistuje zrejme nič medzi tým. Kým mnohí vodiči ich odsudzujú pre ich zbytočné rozmery, prehnanú spotrebu či vysokú cenu, iní ich zbožňujú pre atraktívny dizajn či pocit bezpečia a istoty, ktorý prinášajú. Bezpochyby majú mnoho výhod, ktoré z nich robia obľúbenú kategóriu automobilov. 

Medzi benefity SUV vozidiel či crossoverov patria napríklad:

    • Viac priestoru – väčšie rozmery karosérie znamenajú aj viac priestoru v interiéri a väčší objem batožinového priestoru. Ocenia to ľudia, ktorí hľadajú priestranné rodinné auto, veľa cestujú alebo prenášajú športové vybavenie.  
  • Lepší výhľad – vyšší posed šoféra zaručuje lepšie zorné pole a lepší výhľad na cestu a okolie. Je to nielen komfortné, ale môže to zvýšiť bezpečnosť pri šoférovaní a zlepšiť predvídavosť vodiča. 
  • Bezpečnosť – vozidlá SUV sa často považujú za synonymum bezpečnosti. Ich väčšia a pevnejšia konštrukcia vám poskytuje vyššiu mieru ochrany v prípade nehody. Samozrejmosťou sú najnovšie bezpečnostné systémy. 
  • Pohon 4x4 – SUV zvyčajne disponujú pohonom všetkých štyroch kolies, vďaka čomu sa auto dokonale prispôsobí náročnejším jazdným podmienkam. Pomôže vám zdolať aj drsnejší terén, väčšie prevýšenia či prírodné živly. Vyššia váha a širšie kolesá poskytujú väčšiu stabilitu na ceste. 
  • Dizajn – ak dávate prednosť robustným tvarom a športovejšiemu dizajnu áut, mnohé SUV modely vás očaria. Súčasný trh ponúka vizuálne prepracované vozidlá s odvážnymi krivkami. 

Spomedzi nevýhod zas môžeme spomenúť napríklad: 

  • Spotrebu – nie je žiadnym prekvapením, že SUV vozidlá nepatria k najúspornejším. Môže za to vyššia váha, väčšie kolesá, pohon 4x4 či vyššia konštrukcia, ktorá zvyšuje odpor vzduchu. Automobilky však pracujú na tom, aby prinášali čoraz úspornejšie modely, ktoré vás nezruinujú. 
  • Servis a údržbu – v prípade SUV a crossoverov sa musíte pripraviť na vyššie náklady na údržbu. Autoservisy si za ne účtujú automaticky viac, náhradné diely či väčšie pneumatiky sú tiež drahšie. 
  • Parkovanie – napriek tomu, že vo veľkých mestách vídame mnoho SUV-čiek, rozhodne nejde o ideálne mestské autíčka. Kvôli ich väčším rozmerom môže byť totiž parkovanie problematickejšie. 
  • Cenu – samozrejme rátať s vyššou cenou oproti menším mestským modelom. Tá sa líši v závislosti od značky, modelu aj výbavy. V ponuke automobiliek nájdete aj cenovo dostupnejšie SUV a crossover modely, prípadne zvážte kúpu ojazdeného vozidla. 

Pri výbere vášho budúceho auta si preto dobre zvážte plusy a mínusy SUV modelov. Ak hľadáte väčšie rodinné auto, v mnohých ohľadoch pre vás môže byť výhodnejšie vybrať si z niektorých áut vo verzii kombi. Vieme však, že keď raz milujete SUV, jednoducho nie je čo riešiť. 

suv-na-ceste 

Aké SUV kúpiť?

Top 5 modelov v roku 2023

Každá známa automobilka má v súčasnosti v ponuke niekoľko atraktívnych SUV modelov, preto je z čoho vyberať. Pri porovnávaní áut v rôznych rebríčkoch väčšinou hrá rolu cena, výbava, ponuka motorizácií, ako aj spotreba či bezpečnosť vozidla. Medzi najobľúbenejšími SUV autami na Slovensku sa opakovane objavuje niekoľko kúskov, z ktorých sme vybrali nasledujúcu top 5ku:

Škoda Karoq

Škoda Karoq je kompaktný a cenovo výhodný crossover SUV, ktorý si získal srdcia mnohých šoférov. V ponuke je aj vo variantoch Sportline a 30 edition, na výber je viacero motorizácií a 3 verzie výbavy. Karoq disponuje atraktívnym robustným vzhľadom a modernizovaným faceliftom. Má priestranný interiér, solídne možnosti motorov a najnovšie bezpečnostné prvky. V nárazových testoch Euro NCAP navyše získal 5 hviezdičiek. Cena modelu Karoq sa začína na 26 430 eur, čo z neho robí jedno z najdostupnejších SUV na Slovensku.

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson je SUV strednej veľkosti, ktoré poskytuje štýl, pohodlie a spoľahlivosť. Teraz dostal úplne nový revolučný dizajn s ostrými krivkami, ktorým sa výrazne líši od svojho predchodcu. Okrem toho ponúka priestrannú kabínu, špičkovú konektivitu a je vybavený najmodernejšími asistenčnými systémami a prvkami aktívnej bezpečnosti. K dispozícii má 3 stupne výbavy a najširšiu ponuku elektrifikovaných pohonov. Ceny modelu Tucson aktuálne začínajú od 26 790 eur.

Kia Sportage

Kia Sportage je štýlový crossover, ktorý ponúka vynikajúcu hodnotu za dobrú cenu. Jeho nový elegantný a impozantný vzhľad bol inšpirovaný prírodou. Má priestranný a dobre navrhnutý interiér, nízke emisie, pestrý výber pohonov, vrátane tých elektrifikovaných, a je vybavený množstvom funkcií. Pokročilé asistenčné systémy, napríklad na predchádzanie zrážkam, sú samozrejmosťou. Sportage poskytuje hladkú a pohodlnú jazdu a má solídne hodnotenie bezpečnosti. Ide o najpredávanejšie SUV na Slovensku, pričom ceny začínajú od 26 690 eur.

Mazda CX-5

Mazda CX-5 je jedno z najlepšie hodnotených SUV strednej veľkosti. Má elegantný a zároveň jednoduchý japonský dizajn, pútavé jazdné vlastnosti a prémiovú odhlučnenú kabínu. K dispozícii je v mnohých motorizáciách a stupňoch výbavy, teraz aj v úplne novej farbe Rhodium white. Z technológií môžeme vypichnúť napríklad novú funkciu Mazda M Hybrid, ktorá pomôže s úsporou paliva. CX-5 je ako stvorená pre aktívne rodiny a poskytne vám dokonalé pohodlie a zážitok z jazdy. Je to veľmi spoľahlivá, hoci drahšia voľba, ktorej cena začína na 31 350 eur.

Toyota RAV4

Japonská Toyota RAV4 v sebe spája odvážny dizajn s hybridným pohonom a prekonáva štandardy SUV modelov. Poskytuje výnimočný výkon vďaka dynamickému pohonu, skvelú priľnavosť v každých podmienkach a vďaka hybridnému pohonu aj nízku spotrebu a nízke hladiny emisií. Interiér je minimalistický, s pokročilými technológiami a intuitívnou stredovou konzolou. Myslelo sa aj na bezpečnosť, o ktorú sa stará Toyota Safety Sense. Ide o najdrahšie SUV z tohto výberu, ktorého cena pre model 2024 začína na 38 090 eur. 

Ako môžete vidieť, automobilový trh v súčasnosti ponúka dizajnovo vyladené a technologicky skvele vybavené modely SUV. So žiadnym z vyššie spomenutých vozidiel nemôžete trafiť vedľa a váš výber záleží na osobných preferenciách a vašom vkuse. 

Vyberte si svoje SUV na Carbi.sk

Zvažujete kúpu ojazdeného vozidla? Vyberte si na Carbi.sk z ponuky vozidiel, ktoré sú ihneď k dispozícií. Zverte sa do rúk odborníkom a nechajte si poradiť v oblasti motorových vozidiel, financovania vozidla či poistenia.