Overenie kilometrov: Viete, ako zistiť stočené km?

Keď ide o kúpu auta, čoraz viac ľudí dáva prednosť tým ojazdeným. Dôvodom je nielen nižšia cena, ale tiež fakt, že nové autá pomerne rýchlo strácajú na hodnote. Pri kúpe jazdenky si však treba dávať pozor, aby ste sa nekúpili mačku vo vreci.

odometer_2_11zon

 

Prečo je dôležité overenie najazdených km?

Kúpa auta z druhej ruky, či už z oficiálneho bazáru alebo od súkromnej osoby, je dnes jednoduchšia ako kedykoľvek predtým. Auto si dnes viete jednoducho vybrať a kúpiť priamo online, stačí si vybrať napríklad z našej ponuky. Pri kúpe jazdenky si však treba stále dávať pozor, aby ste sa nestali obeťou podvodníkov alebo niečo neprehliadli. Jednou z vecí, ktorým treba venovať pozornosť, je overenie najazdených km. 

Praktiky, ako stáčanie kilometrov, ešte stále nevyšli z módy a aj dnes sa pred nimi musíte mať na pozore. Mnoho predávajúcich sa takto snaží obohatiť a zvýšiť atraktivitu a hodnotu vozidla. Ide síce o nelegálnu praktiku, no pomerne ľahko vykonateľnú – stačí trocha šikovnosti, kábel a správny softvér v počítači. Týka sa to najmä áut dovezených zo zahraničia, kde má preukázateľne stočené km viac ako 60 % vozidiel. Našťastie je možné kilometre ľahko overiť. 

Dnes už za manipuláciu s odometrom hrozia nemalé sankcie. Novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách tresty sprísnila a za poskytnutie služby spojenej s pretáčaním odometra hrozí pokuta od 5 000 do 50 000 EUR. Týka sa to najmä predajcov a autobazárov, ktoré takéto autá ponúkajú. Ak sa pri kontrole STK zistí nesúlad v počte km, stanica je povinná to nahlásiť Slovenskej obchodnej inšpekcii, ktorá na to dohliada. 

stocene-km_3_11zon 

Ako zistiť stočené km podľa ŠPZ alebo VIN čísla?

Na prvý pohľad sa to môže javiť ako zložitá misia, no v skutočnosti je to pomerne jednoduché. Kedysi bolo možné overiť kilometre na stránke emisnej kontroly podľa poslednej STK, dnes už to možné nie je. Existuje však viacero poskytovateľov online overenia km, pričom asi najznámejším je overeniekilometrov.sk. Nie je to zdarma, ale za malý poplatok získate potrebné info o najazdených km. 

Ako to funguje? Jednoducho zadaním EČV alebo VIN čísla, ktoré sú niečo ako rodné číslo vášho auta. Podľa toho je možné overiť údaje zo staníc STK na celom Slovensku. Zistíte tak, aký bol stav vozidla pri predošlých kontrolách, vrátane hodnoty z tachometra a ďalších dôležitých údajov.

Keďže podvody so stočenými kilometrami sú stále časté, vznikol Register prevádzkových záznamov vozidiel, ktorý zaznamenáva údaje technickej a emisnej kontroly, ale tiež kontroly originality či servisov. z. Ide o celoštátny oficiálny register zriadený Ministerstvom dopravy a výstavby SR, ktorý vám poskytne údaje z odometra (ODO-Pass) a komplexné info o vozidle (AUTO-Pass).

Prečo kúpiť auto na carbi.sk? 

Aj kúpa jazdeného vozidla je veľkou investíciou a určite nechcete mačku vo vreci. Na trhu s jazdenými autami sa to podvodníkmi hemží a mnohí z nich sa chcú obohatiť na váš účet. Bez potrebného overenia tak môžete kúpiť auto, ktoré síce vyzerá pekne a zachovalo, no jeho skutočná hodnota je možno rádovo nižšia. 

Ak preto pokukujete po jazdenkách, jednoznačte si zistite, či nebolo manipulované s odometrom. Pri akejkoľvek nezrovnalosti radšej od kúpy odstúpte. Na carbi.sk sa našťastie ničoho takého báť nemusíte, pretože pri každom vozidle štandardne overujeme pravosť najazdených kilometrov. Okrem toho ho preverujeme aj cez databázy poisťovacích spoločností, servisov či kradnutých vozidiel. 

Vy sa tak nemusíte stresovať ani strácať svoj drahocenný čas, len sa tešiť z nového auta.