Rolls-Royce začína svoju elektrickú púť modelom Spectre

Rolls-Royce ukázal svoj nový model Spectre, ktorý je prvým sériovým elektrickým vozidlom značky. Samostatnej kusy v počte jeden kus už vznikali v minulosti, veď si stačí spomenúť na elektrický Phantom, ale toto bude naozaj prvé reálne sériové elektrické auto s logom britskej luxusnej automobilky.

Rolls--Royce-Spectre-01 

Rolls-Royce o svojej elektrickej ceste hovorí už dlhšie. Od roku 2030 majú byť všetky nové vozidlá, vyrobené touto automobilkou, iba na nabíjanie z elektrickej siete. Je veľmi jednoduché odôvodniť tento fakt. Oproti spaľovaciemu 12-valcu je elektromobil omnoho menej náchylný na vibrácie a elektrické motory fungujú absolútne bez nich. Preto automobilka dokáže takto dosiahnuť ešte vyššiu mieru komfortu ako doteraz.

Nový model stojí na platforme Architecture of Luxury a ponúka elektrický výkon 430 kW (585 k), pričom krútiaci moment je až 900 Nm. Tieto údaje sú zatiaľ len vrcholné namerané pri testovaní. O presných údajoch bude automobilka ešte informovať. Aj napriek tomu Spectre dokáže na stovku vyskočiť za 4,6 sekundy.

Určite každého bude zaujímať dojazd. Ten má byť 400 km, podľa prísnej americkej normy EPA a 520 km podľa trochu benevolentnejšej našej WLTP. Aj tak Rolls-Royce tvrdí, že Spectre nie je zamerané ani na rýchlosť, ani na dojazd. A vonkoncom nie na nízku spotrebu. Tieto atribúty prichádzajú akosi samostatne a automaticky.

Rolls--Royce-Spectre-07 

Ku nízkej spotrebe určite prispieva aj nízky aerodynamický koeficient s hodnotou len 0,25. Tento veľké kupé dosahuje aj vďaka jemnému pretvarovaniu sošky Spirit of Ecstasy, ktorá tróni nad maskou chladiča. Vlastne to už ani nie je maska chladiča, je to len poznávacie znamenie, lebo elektromotory až tak veľmi chladiť netreba. Nazvime to teda čelná maska. Samotná maska má stále tvar gréckeho chrámu, ktorý je najširší zo všetkých doposiaľ použitých verzií. O podsvietenie sa postarali LEDky v počte 22 kusov a LEDkové sú aj predné svetlomety.

Klasický a charakteristický prvok kupé Rolls-Royce vytvára otváranie dverí. Dvere sa za pomoci elektromotorov otvárajú smerom vzad a ich zatvorenie je len záležitosťou stlačenia jedného tlačidla na prístrojovej doske. Aj napriek tomu, že toto má byť duchovný nástupca Phantomov s karosériou kupé, pôsobí omnoho vyváženejšie a ľahšie.

Novinkou v interiéri nebude tvar prístrojovej dosky, ktorá je takmer rovnaká ako na ostatných modeloch, ale skôr Starlight Doors, ktoré prinášajú 5 876 svetelných bodov na dvere a vyplň zadných panelov. Ďalšie svetelné body sú na strope a v noci musia vytvárať naozaj zaujímavé divadlo. Pre Spectre automobilka vytvorila aj nové sedadlá, ktoré čerpajú zo skúseností britských manufaktúr.

Rolls--Royce-Spectre-08 

O komforte však nie je iba použitie výborných sedadiel a tichého motora, ale aj pokročilého podvozku. Práve Spektre prichádza s novou verziou nastavenia a technológií, kedy prináša odpájanie stabilizátorov na rovných cestách a opätovné pripájanie po zistení jazdy zákrutami. Toto opätovné pripájanie je prepojené s navigačným systémom a z neho čerpá všetky informácie o budúcom profile cesty. Takto sa modelu Spectre darí povýšiť označenie jazda na magickom koberci na ešte vyššiu úroveň ako majú ostatné aktuálne modely.

Automobilka oznámila, že prvý elektrický Rolls-Royce v sériovej produkcii, Spectre, je možné objednať už teraz a ak chcete, môžete si ho nakonfigurovať v internetovom konfigurátore. Avšak cenu niekde neuvidíte. Špekuluje sa, že automobilka dala novému kúpe pozíciu niekde medzi Cullinanom a Phantomom, čo by mohlo naznačiť aj za koľko sa bude predávať. Jedno je však jasné, prví zákazníci nový elektrický model dostanú až v štvrtom kvartáli roku 2023.