MPV

Definícia


MPV je druh karosérie, ktorý vznikol skrátením slovného spojenia Multi Purpose Vehicle. Sú to veľkopriestorové vozidla, ktoré majú zväčša jednopriestorové usporiadanie karosérie.


Popis


Karoséria MPV má niekoľko charakteristických prvkov. Prvým môže byť takmer výlučne jednopriestorové usporiadanie vozidla. To znamená, že MPV má jeden spoločný priestor pre motor, posádku, ale aj batožinu. Na porovnanie, sedan má priestory tri. Dôležitým charakteristickým prvkom je aj veľkosť auta. MPV síce začínalo už medzi malými vozidlami, ale vždy ponúkalo viac miesta ako pôvodný hatchback či sedan. Najväčšie MPV, ktoré sú u nás veľmi obľúbené sú napríklad Seat Alhambra a Volkswagen Sharan, či Ford Galaxy a S-Max. Omnoho väčšiu MPV-kultúru však majú za oceánom.


42-MPVHistóra


Začiatok kategórie MPV je spojený s dvomi menami. Jedným je francúzsky Renault Espace a druhým Chrysler Voyager. Tieto dve vozidlá sú zakladateľmi triedy a sporia sa o to, kto bol skôr. V Európe to bol určite Renault Espace a v Amerike zase Chrysler Voyager. Obe MPV majú rovnaký prístup k rozloženiu pohonných prvkov a obe ponúkajú veľa vnútorného priestoru bez nutnosti kompromisov.


Súčasnosť


Súčasnosť kategórie MPV je veľmi ohrozená a v Európe už skončil svoju púť aj zakladateľ kategórie, Renault Espace, končí aj Ford S-Max a Ford Galaxy a jediné vozidla, ktoré ostávajú v ponuke sú tak Mercedes triedy B a BMW radu 2 Active Tourer. Tieto dve vozidlá sú pre značky dôležité z pohľadu taxikárskych služieb v Nemecku. Sú totiž veľmi obľúbenými a ak by ich automobilky zabili, tak by už nebola žiadna iná možnosť karosérie MPV a obe automobilky by stratili výrazné odbytisko svojich modelov. Za oceánom je však popularita MPV stále vysoká, pretože v triede figuruje nielen Chrysler s modelom Pacifica, ale aj Honda, či Toyota, alebo pár ďalších domácich špecialít. Dôvodom na ústup kategórie MPV z Európy je väčšia popularizácia modelov SUV, ktoré môžu mať tiež 7 miest, ale aj tak nedokážu ponúknuť toľko vnútorného priestoru a podobnú variabilitou ako mali MPV na štýl napríklad SEATu Alhambra s posuvnými bočnými dverami.

Aktuálna ponuka vozidiel