Sedan

Definícia


Sedan je druh karosérie, ktorý ma oddelený motorový priestor a aj batožinový priestor. Karoséria sedan sa tiež nazýva trojpriestorovou karosériou.


Popis


Karoséria sedan je aktuálne síce na úpadku predajov, ale patrí k tým najtradičnejším a najmä k tým najtichším zo všetkých karosérií. Je to z dôvodu, že sedan má pevne oddelenú motorovú časť a takisto časť na batožinu. Takto sa dá lepšie využiť tlmenie hluku od podvozku.


História


Pôvodná definícia slova sedan hovorila o uzavretom boxe pre jedného pasažiera, ktorý niesli dvaja ďalší ľudia. Tu sme ale v 17. storočí minulého tisícročia. Prvý automobilový sedan bol vytvorený v roku 1912 ako Studebaker Four a Studebaker Six. Reálne je však sedan, podľa definície, auto s pevnou strechou a 4 sedadlami. V súčasnosti má taktiež spravidla 4 dvere.


30-sedan


Súčasnosť


V súčasnosti je ponuka karosérií sedan výrazne širšia ako kedysi. Pod označenie sedan, technicky, spadá aj karoséria liftback, keďže má veľmi podobný tvar a zadná časť na batožinu je tiež oddelená výraznejšie ako pri kombi a  hatchbacku. Vyrazným zástupcom sedanov je, bez pochýb, aj karoséria štvordverového kupé. Spĺňa všetky požiadavky na to, aby bola sedanom. Vezmime si napríklad Mercedes CLS. Má samostatnú priestorovú ponuku pre pasažierov, ale samostatne je aj motor a batožinový priestor. Tu treba ale zaviesť pojem tradičný sedan, ktorým je, na napriek CLS, práve trieda E, ak zostaneme pri príkladoch zo sveta Mercedesu. Popularita tradičných sedanov postupne klesá, lebo ľudia žiadajú skôr masívnejšie karosérie SUV.

Aktuálna ponuka vozidiel