Turbo

Definícia


Turbo je súčasť motorov, ktorá posiela do spaľovacích priestorov vzduch s vyšším tlakom.


05-Turbo 


Popis


Turbo je skratka od slova turbodúchadlo. Je to plniaci turboagregát, ktorý prináša motoru viac vzduchu. Vzduch má väčší tlak vďaka tomuto zariadeniu poháňanému výfukovými plynmi v jednej komore a tlačiacemu vzduch v komore druhej.


Turbo pomáha aj relatívne malým agregátom ku vyšším výkonom. V stále súčasnom trende downsizingu hrá práve turbo významnú úlohu a napríklad litrové motory majú výkon taký ako pred 20 rokmi dvakrát tak veľké. Motory, ktoré využívajú turbo majú tiež širšie spektrum využiteľného krútiaceho momentu a výkonu. Aj tu však prichádza niekoľko nevýhod. Autá s prepĺňaním majú často aj niečo, čomu sa hovorí turbo diera. To znamená, že do približne 1 800 až 2 000 otáčok motora sa nič nedeje. Potom nastane kopanec a auto ťahať.


Pôvodne s turbom začal experimentovať Gottlieb Daimler v 19. storočí. Ale reálne sa prvý kus ukázal až v roku 1905, kedy švajčiarsky vedec Alfred Bűchi predviedol funkčný prototyp pre naftový motor. Už vtedy turbo poháňali výfukové plynu. Do praxe sa však turbo dostalo až o 10 rokov neskôr. Renault turbami zvyšoval výkon francúzskych bojových lietadiel. V automobilovom priemysle začali predstavovať väčšie využitie pri zvyšovaní výkonu naftových motorov a teraz sú neoddeliteľnou súčasťou drvivej väčšiny agregátov.

Aktuálna ponuka vozidiel