Doklady v aute: Viete, čo musíte mať vždy pri sebe?

Ste čerstvým držiteľom vodičského oprávnenia alebo ste sa práve presťahovali na Slovensko a neviete, aké doklady musíte mať počas šoférovania pri sebe? Poradíme vám, ako byť vždy pripravený a vyhnúť sa nepríjemnej pokute v prípade policajnej kontroly. 

doklady-v-aute_6_11zon 

Viete, aké doklady treba mať v aute pri vedení vozidla a prečo? Nikdy neviete, kedy vás na cestách zastihne policajná kontrola a vy budete musieť predložiť všetky povinné osvedčenia. V opačnom prípade vás môže čakať mastná pokuta.

Povinné doklady v aute 

Pozrime sa, aké platné doklady ste povinní predložiť podľa § 4 ods. 1 písm. b) zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

  • Vodičský preukaz.

Okrem toho od vás môžu byť požadované aj ďalšie doklady. Ak sa vás takáto povinnosť týka, tak napríklad:

  • Doklad o zdravotnej spôsobilosti a doklad o psychickej spôsobilosti.
  • Povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom.
  • Prípadne ďalšie doklady ustanovené osobitným predpisom.

Zdroj: minv.sk

Aké ďalšie doklady by ste mali mať?

Okrem vyššie uvedených dokladov by ste mali mať pri sebe vždy tiež Občiansky preukaz, ktorý od vás policajt v rámci plnenia svojich povinností môže požadovať, hoci to práve zákon o cestnej premávke neuvádza.

V prípade, že nastane nehoda alebo iná škodová udalosť bez účasti polície, ste povinní okrem preukázania platnej poistky druhému účastníkovi vyplniť tiež Správu o nehode. Tento formulár by ste preto mali mať tiež v aute. 

Aká pokuta vám hrozí?

Zaujíma vás, čo sa stane, ak niektorý z povinných dokladov nemáte pri sebe? V takom prípade vám môže byť udelená bloková pokuta vo výške od 30 eur. V prípade, že doklady odmietnete predložiť, hrozí vám pokuta až 66 eur. Ak bude priestupok posunutý do správneho konania, pokuta sa vyšplhá až do výšky 100 eur. 

V prípade neplatného vodičského oprávnenia riskujete pokutu vo výške od 30 do 100 eur. Oveľa horší trest vám však hrozí v prípade, že vodičský preukaz vôbec nevlastníte alebo riadite vozidlo, na ktoré nemáte oprávnenie. Riskujete vtedy pokutu vo výške od 300 do 1 300 eur, prípadne aj zákaz vedenia motorového vozidla na 1 až 5 rokov. 

A čo ak máte neplatnú technickú alebo emisnú kontrolu? Na Slovensku v súčasnosti platí automatické pokutovanie neplatnej STK alebo EK. Výška pokuty je 165 eur za jedno prepadnuté osvedčenie, preto ak vám chýbajú obidve, zaplatíte až 330 eur. Ak však pokutu uhradíte do 15 dní, bude vám účtovaná len tretina tejto sumy. 

Kde uložiť doklady v aute? 

Keď už viete, aké doklady treba mať pri sebe, vyvstáva otázka, kde a ako ich uložiť. Je lepšie nosiť ich stále pri sebe alebo ich mať trvalo uložené v priehradke vášho auta? Mnohí vodiči preferujú druhú možnosť, pretože tak nemusia pri každej jazde myslieť na to, aby doklady nezabudli. Zároveň tak ale riskujú, že v prípade krádeže vozidla o ne prídu. 

Nemalo by to však byť len na vašej osobnej preferencii, ale upravuje to aj zákon č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Podľa neho nesmiete doklady (Osvedčenie o evidencii a technické osvedčenie) uchovávať v aute v čase, keď sa v ňom nezdržiavate. Správne je preto nosiť ich vždy so sebou len vtedy, keď auto používate.

Veríme, že vďaka týmto informáciám budete ohľadom povinných dokladov múdrejší a vyhnete sa akýmkoľvek nepríjemnostiam v podobe pokuty. Ak potrebujete pomoc s kúpou alebo predajom jazdeného vozidla, neváhajte nás kontaktovať.