Návod, ako zistiť majiteľa vozidla podľa EČV

Stala sa vám škoda na vašom vozidle alebo ste boli svedkom dopravného priestupku a chcete nájsť vinníka? Poradíme vám, ako sa k nemu dopátrať a vyriešiť nepríjemnú situáciu. 

auto-spz_4_11zon-1Denne na komunikáciách dochádza k mnohým situáciám, pri ktorých sa vodiči áut dopúšťajú priestupkov či iného nežiaduceho konania. Niekedy sme nútení pátrať po vinníkovi, ktorého nepoznáme. Jediným údajom, ktorý zvyčajne máme, je pritom poznávacia značka, teda EČV vozidla. Je možné podľa nej zistiť majiteľa? 

Dôvody, pre ktoré pátrať po majiteľovi auta

K pátraniu po majiteľovi konkrétneho vozidla nás niekedy môže viesť čistá zvedavosť. Ak si však odmyslíme tieto neopodstatnené dôvody, existuje mnoho situácií, v ktorých je to na mieste. Môže ísť napríklad o:

  • Priestupky možno ste boli svedkom dopravnej nehody či priestupku a chcete situáciu nahlásiť polícii či prispieť k jej riešeniu.
  • Poistné udalosti stali ste sa obeťou dopravnej nehody alebo vaše auto niekto poškodil v čase vašej neprítomnosti, prípadne ste vy poškodili niekoho vozidlo.
  • Porušenie pravidiel napríklad niekto svojím autom zaparkoval na vašom alebo inom vyhradenom mieste.
  • Súkromné záležitosti potrebujete s niekým nadviazať kontakt v súvislosti so súkromnou vecou či sporom týkajúcim sa jeho vozidla.

Dôvodov môže byť mnoho, no nie všetky sú dostatočné na to, aby ste sa k majiteľovi vozidla dopátrali. V mnohých prípadoch je potrebné nechať veci na políciu, inokedy zas skrotiť svoju zvedavosť. Ak je však dôvod opodstatnený, k majiteľovi sa viete dopátrať. Poradíme vám, ako na to.

Ako nájsť majiteľa vozidla?

Ak sa chcete dopátrať k osobe, ktorej dotknuté auto patrí, musíte poznať EČV, teda evidenčné číslo vozidla. Podľa neho sa viete dostať k mnohým podrobným údajom o vozidle, napríklad k záznamom z STK staníc o počte najazdených kilometrov, o ktorých sme písali v predošlom článku. Konkrétne meno majiteľa sa však tak ľahko nedozviete, a to z mnohých dôvodov. 

Centrálny register

Aké možnosti teda máte? K policajnému registru sa samozrejme nedostanete. Môžete však využiť centrálny register Slovenskej kancelárie poisťovateľov na skp.sk. Ak má majiteľ auta uzatvorenú poistku (PZP), dozviete sa, v ktorej poisťovni je auto poistené, ako aj číslo poistky a dátum platnosti poistenia. Následne môžete kontaktovať konkrétnu poisťovňu ohľadom škodovej udalosti a vymáhať tak svoje právo na odškodnenie. 

Polícia

Vo väčšine prípadov ste žiaľ nútení kontaktovať políciu, ktorá je oprávnená dopátrať sa k vinníkovi. Často pomôže aj v prípadoch, kedy EČV nie je známa, ale využije iné metódy, napr. kamerové záznamy či výpovede svedkov. Preto v prípade, že vám bola spôsobená škoda (a nedohodli ste sa s majiteľom na zavinení) alebo ste boli svedkami dopravnej nehody, situáciu nahláste.

Polícia má prístup k registru všetkých prihlásených vozidiel a vie sa pomerne rýchlo dostať k potrebným údajom o:

  • mene majiteľa,
  • jeho adrese
  • a telefónnom čísle.

V prípade, že bola škoda spôsobená vám, si zároveň uschovajte záznam o škodovej udalosti. Ten vám pomôže v prípade, že sa vinník nenájde alebo nemá uzatvorené poistenie. Škodu vám môže preplatiť Slovenská kancelária poisťovateľov z rezervného fondu.

Veríme však, že sa vám akékoľvek nepríjemnosti a škodové udalosti vyhnú.