VW Golf R 333 má toľko výkonu ako prezrádza názov

Volkswagen pripravil vo svojom modelovom portfóliu úplnú novinku. Ukázal ako bude vyzerať ďalšia limitovaná séria modelu Golf R. Po minuloročnom dvadsaťročnom výročí je to ďalšia špecialita, ktorú automobilka bude predávať za veľa peňazí, ale je potenciál, že týmto modelom cena až tak nepadne. Je to z dôvodu, že aj Golf R 333 bude obmedzený na hádajte koľko kusov!

Ak tipujete, že celá výroba bude spočívať v 333 kusoch, tak máte pravdu. Automobilka ukázala čoho je schopná a čo dokáže vyťažiť z dvojlitrového v benzínového štvorvalca. Ten bude mať v prípade verzie 333 výkon posunutý vyššie. A na koľko? To tiež napovedá samotná cifra v názve modelu. Áno, toto auto bude mať 245 kW (333 k). Tie budú smerovať cez sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami na všetky 4 kolesa. Aj v tomto prípade bude zadný diferenciál špeciálny, prinesie možnosť driftovania a rýchlych prejazdov zákrut. Toto auto je úplne iné zviera ako klasický Golf, ktorý má výlučne predokolkový pohon.

Exkluzivita bude vyvážená špeciálnou cenou až 76 410 €, čo rozhodne nie je málo. Je to ešte dokonca viac ako stála alternatíva s 20-ročným výročím. Tá bola za 59 995 €.

Golf-R-333-02

Čo ale za svoje peniaze zákazník získa? Vlastne, je to len o 20 000 € viac ako stojí základná verzia modelu. K tomu však pribudne nielen zvýšený výkon, ale štandardne bude mať Golf R3 133 aj maticové LED svetlá IQ.Light a adaptívny tempomat. Bude mať taktiež zvukový systém Harman Kardon s výkonom 480 W.

Tento špeciálny Golf bude štandardne stáť na 19-palcových liatinových diskoch s názvom Estoril, ktoré budú ohnuté do semi slick pneumatík. Výraznou výhodou bude aj štandardne príplatkový výfuk, ktorý vyrába slovenská firma Akrapović a má titánové koncovky trčiace pod zadným nárazníkom na obdiv svetu.

V ponuke a s možnosťou objednania je Golf R 333 už teraz. Auto, ktoré zrýchli za 4,6 sekundy na stovku a maximum má posunuté na 270 km/h je rýchlejšie ako štandardný Golf R. Prvé dodávky vozidla za 76 410 € budú v novembri v automobilovom meste Volkswagenu vo Wolfsburgu, kde si ho môžu šťastní majitelia vyzdvihnúť.  Veď keď už niekto dá toľko peňazí za špeciálny Golf R, musí byť šťastný, nie?

Golf-R-333-08

Čo iné by ste vlastne mohli mať za podobné peniaze? Napríklad môžete mať Alpine A110. Dvojdverové kupé s motorom v strede, ktoré má tiež slušný výkon. Alebo môžete mať základnú verziu Porsche Boxster. Alebo, ak chcete niečo praktické, tak tesne nad 80 000 € aktuálne začína cena základného BMW M3. To sú všetko alternatívy, ktoré sú ale svojím vlastným spôsobom tuctové a rovnaké. Žiadne z nich nemá štandardnú farbu Lime Yellow, ktorá by žiarila tak ako na tomto Golfe R. Golf si naviac ešte ku vizáži pridáva nálepky na bokoch hovoriace o sérii, či o výkone, alebo o počte kusov. Všetky tieto 3 čísla sú totiž rovnaké.

Týmto nechcem nikoho odhovárať od kúpy špeciality Golf R 333, ale zvážte, či je táto suma za podobné auto vôbec vhodná. Je to stále Golf, aj keď úplne najlepší a najfantastickejší zo všetkých. V reále však vykoná rovnakú službu ako o tretinu lacnejší štandardný Golf R, ak ho nechcete mať len odložený na výstavke.

Aktuálna ponuka vozidiel Volkswagen