Najlepšie rodinné autá v roku 2023: Vyberte si to pravé pre vás

Hľadáte ideálne rodinné auto, ktoré splní všetky požiadavky vašej veľkej rodiny? Poradíme vám, aké modely sa oplatí zvážiť v prípade, že nemáte veľký rozpočet. Pozrite si náš výber priestranných rodinných vozidiel v nízkych cenových kategóriách. 

rodinne-auto_5_11zon 

Každý, kto má deti, vie, že bez spoľahlivého a priestranného auta sa ďaleko nepohne. Zaviezť deti do školy či škôlky, vyzdvihnúť ich, odviesť na krúžky, vybaviť lekárov či nákupy… to všetko dá rodičom zabrať. Práve dobré rodinné auto je v takýchto chvíľach tým najlepším pomocníkom. 

Aké je najlepšie rodinné auto?

Rodiny s viacerými deťmi potrebujú predovšetkým jedno – dostatok priestoru pre všetkých pasažierov aj batožinu a doplnky, ako napríklad kočík. Často sa zíde aj priestor na športové náčinie, bicykle či lyže. Prvým rozhodujúcim znakom je preto typ karosérie. Do úvahy pripadajú autá z radov sedanov, combi, SUV či 7-miestnych vozidiel. 

Okrem dostatočného miesta sa kladie dôraz aj na bezpečnosť, ktorá je pre rodičov jedným z najdôležitejších aspektov. V aute predsa budú prevážať to najdôležitejšie – ich malé poklady. Aké bezpečnostné prvky hľadať pri kúpe rodinného auta? Medzi tie najdôležitejšie patria najmä: 

  • Airbagy – tu určite neplatí, že menej je viac. Hľadajte auto s vyšším počtom airbagov vrátane bočných a hlavových. 
  • Kontrola stability – pomáha predchádzať šmyku v núdzových situáciách automatickým pribrzďovaním jednotlivých kolies. 
  • ABS systém –  bráni zablokovaniu bŕzd v prípade brzdenia na klzkom povrchu.
  • BAS systém – v prípade núdzového brzdenia zvyšuje brzdný účinok a v kritickej situácii tak pomáha predchádzať nehode. 
  • Cúvacia kamera – pomáha zvýšiť bezpečnosť detí, chodcov či zvierat v prípade cúvania a vodičovi poskytuje lepší prehľad o okolí. 
  • Bezpečnostné hodnotenie – pri výbere auta sa oplatí sledovať aj nezávislé hodnotenia, bezpečnosti vozidiel, ako napríklad Euro NCAP.

Pri cestovaní s deťmi potešia aj ďalšie prvky, ktoré síce nie sú nevyhnutné, no jazdu spríjemnia. Patria medzi ne napríklad: 

  • Zdroj zábavy – zabudované DVD prehrávače, možnosť Bluetooth pripojenia a nabíjacie USB porty umožnia prehrávanie filmov či hranie hier a spríjemnia dlhé cesty. 
  • Extra úložné priestory – držiaky na poháre, sieťky na uloženie hračiek, jedla či kníh, stredové konzoly a ďalšie priehradky vám umožnia mať všetko potrebné vždy po ruke. 
  • Pohodlný prístup – rôzne funkcie, ktoré uľahčia nastupovanie a nakladanie batožiny zahŕňajú sklopné sedadlá, posuvné dvere či zníženú hranu kufra. Pre pohodlné nastupovanie a vystupovanie sú obľúbené najmä SUV vozidlá. 

A teraz sa už poďme pozrieť na prehľad konkrétnych modelov podľa rôznych cenových relácií. 

deti-v-rodinnom-aute_6_11zon 

Rodinné auto do 15 000

V tejto cenovej hladine sa môžete obzerať len po jazdených vozidlách, kde nájdete pomerne širokú ponuku. Výber konkrétneho vozidla by sa mal odvíjať nielen od značky a modelu, ale najmä od stavu konkrétneho vozidla. 

Škoda Octavia

Škoda Octavia je jedným z cenovo najdostupnejších rodinných áut, ktoré predstavuje dobrý pomer medzi cenou a výkonom. Poskytuje dostatok priestoru a pohodlia pre 5 pasažierov a veľký takmer 600-litrový kufor. Uloženie kočíka či športového náradia tak nie je problém. Octavia ponúka spoľahlivosť, super výbavu aj v základnej verzii a slušné hodnotenie bezpečnosti. Okrem dobrej obstarávacej ceny poteší aj nízka spotreba a nízke náklady na opravu a náhradné diely. V tejto cenovej kategórii nájdete zachované modely s rokom výroby 2018 a staršie. 

Seat Leon

Ďalšie cenovo dostupné, priestranné a praktické rodinné auto. Leon nájdete ako 5-dverový hatchback alebo combi. Kufor s objemom necelých 600 litrov a nízkou nakladacou hranou poskytne dostatok priestoru pre výbavu celej rodiny. Bez ohľadu na výber motorizácie v sebe spája pohodlie s výbornými jazdnými vlastnosťami a citlivým ovládaním. Oproti konkurentom pôsobí trochu dynamickejším a športovejším dojmom. Bezpečnosť zabezpečuje viacero airbagov, elektronická kontrola stability či asistent núdzového brzdenia. Hľadajte modely z roku 2016 a novšie s nízkym nájazdom a servisnou históriou.

VW Golf

Golfy sú známe svojím prémiovým dojmom, pohodlnou jazdou, úsporným motorom a bezpečnosťou. Dokonca aj vozidlá z roku 2016 až 2018 s priemerným počtom najazdených kilometrov majú pred sebou ešte dlhú životnosť. Čo sa týka minimalistického dizajnu, Golf zrejme nikdy nevyjde z módy a medzi vodičmi má množstvo priaznivcov. Batožinový priestor má praktický objem 380 litrov, ktorý možno rozšíriť na viac ako 1 200 litrov pri sklopených zadných sedadlách. Okrem klasického Golfu sa vyrábali aj varianty Plus s 500 l kufrom a Sportsvan s 590 l kufrom, ktoré viete kúpiť v jazdenej verzii. 

Octavia, Leon a Golf sú praktické rodinné vozidlá, ktoré nezruinujú vašu peňaženku. Týmito všestrannými autami skrátka nemáte čo pokaziť. Poobzerajte sa po týchto modeloch na carbi.sk a vyberte si ten svoj.

Rodinné auto do 20 000 

Ak je váš rozpočet o niečo vyšší, môžete sa obzerať po ešte priestrannejších modeloch jazdených áut alebo novších modeloch s nižším nájazdom kilometrov. 

Škoda Superb

Škoda Superb ponúka výnimočný pomer ceny a výkonu, pričom v tejto cenovej relácii nájdete aj vozidlá s rokom výroby 2020 s priemerným nájazdom km. Tento veľký sedan poskytuje dostatok priestoru pre 5 pasažierov a obrovský kufor, ktorý pohodlne zvládne previezť kočíky, športové náčinie a ďalšiu batožinu. Úsporné motory, vysoké hodnotenia bezpečnosti a solídna povesť robia zo Superbu skvelú voľbu pre rodiny s deťmi. Superb sa dlhodobo pýši skvelou povesťou v každej generácii tohto modelu. 

Seat Alhambra

Pre väčšie rodiny s viacerými deťmi je Seat Alhambra skvelou voľbou. Tento priestranný minivan pohodlne odvezie až sedem ľudí, takže je skvelý aj na výlety a dovolenky. Posuvné dvere na oboch stranách uľahčujú nastupovanie a sedadlá je možné sklopiť pre viac batožinového priestoru či prevoz objemných predmetov. Alhambra poskytuje maximálny priestor a funkčnosť za prijateľnú cenu. Do 20 000 sa vojdete s modelom z roku 2019 a starším.

Dacia Lodgy

Veľmi ekonomickou a praktickou voľbou je aj minivan Dacia Lodgy. Na prvý pohľad možno nejde o veľmi atraktívne vozidlo, no poskytne veľa muziky za málo peňazí. Je často prehliadaným, no skvelým rodinným autom. Hoci Dacii chýbajú niektoré pokročilé funkcie, poskytuje dostatok priestoru pre 7 pasažierov a k tomu 200 l kufor a možnosť sklopenia zadných sedadiel. Z motorizácií vyberajte čokoľvek okrem často problematického motora 1,2 TCe. 

Renault Grand Scenic

Renault Grand Scenic poskytuje vyváženú kombináciu priestoru, funkcií a hodnoty. Toto MPV strednej veľkosti s vysokou strechou pohodlne usadí päť až sedem dospelých ľudí (podľa verzie). Paleta účinných motorov, množstvo úložného priestoru a možnosť posúvania, sklápania či demontovania zadných sedadiel, robia z Grand Scenicu atraktívne rodinné vozidlo. Vysoký komfort, variabilitu batožinového priestoru a pomerne úsporné motory oceníte aj na dlhých cestách. 

To je len niekoľko tipov na obľúbené rodinné autá, ktoré nestrácajú svoju hodnotu ani po rokoch užívania. Pozrite si našu ponuku jazdených vozidiel na carbi.sk alebo sa na nás obráťte a s výberom vám radi poradíme.