Stará Toyota Land Cruiser 70 predvádza novú tvár v štyridsiatke

Čo vám nápadne, keď sa povie názov automobilky Toyota? Určite to budú hybridné vozidlá, prípadne celkom rozumné SUV. Nie je to však všade takáto pesnička a automobilka Toyota predvádza niektoré naozaj extrémne modely. Nie, nehovorím GR Yaris a Corolla, ani o modeli Supra. Hovorím o modeli Land Cruiser. Nedávno sa predstavila nová verzia, ale aj jedna stará dostala modernizáciu. Ku 40 rokom od predstavenia sa zmení tvár modelu Land Cruiser 70.

Land-Cruiser-70-05

Novinka prichádza ako modelový rok 2024, čo znamená, že auto bolo predstavené v roku 1984. Teraz však vyzerá viac sviežo ako kedykoľvek predtým a ťažkopádne vodorovné línie zmenila ľahšie vyzerajúca predná časť s okrúhlymi svetlometmi a prísne pravouhlou maskou chladiča. Tá trochu maskuje šírku 1 870 milimetrov. Šírka nie je výrazná aj vďaka výške 1 920 mm a dĺžke 4 890 mm. Rázvor je z toho slušných 2 730 mm. Reálne je Toyota Land Cruiser 70 s karosériou s 5 dverami použiteľné veľké auto, ktoré sa bude predávať v Japonsku a v Austrálii primárne. V Austrálii dostane aj alternatívy s usporiadaním pick-up a to s rôznymi dĺžkami karosérie a s rôznymi počtami miest. Neskôr sa auto určite objaví aj na Blízkom východe s ľavostranným riadením. V Austrálii a Japonsku totiž bude mať volant výlučne na pravej strane.

Kým zvonka vidno výraznú modernizáciu prednej časti, vnútri je to veľmi podobné, tiež sa zmenila predná časť a najväčšou zmenou bude použitie dotykového displeja s uhlopriečkou 6,7 palca. Na tomto displeji si budete môcť zrkadliť mobilný telefón cez Apple CarPlay, ale aj Android Auto. Ak čakáte, že v súčasnosti budú mať všetky autá bezdrôtové prepojenie, tak máte smolu. Toto je predsa Land Cruiser 70, ktorého základy prišli už pred 40 rokmi. Druhý zaujímavý farebný displej bude v strede medzi kruhovými ukazovateľmi pred vodičom. Bude mať uhlopriečku 4,2 palca a plne farebné zobrazenie. Toľký šok hneď z kraja!

Land-Cruiser-70-08

Toyota novinke, teda skôr obnovenej pevnej súčasti portfólia, nainštalovala aj systém varovania pred opustením jazdného pruhu a takisto čítanie značiek. Ak budete niekedy rozmýšľať nad týmto vozidlom, tak musíte vedieť, že v domácom Japonsku bude mať motor s objemom 2,8 litra a so 4 valcami pekne v rade. Tento motor je priamo prevzatý z úplne nového modelu Land Cruiser J250 a bude štandardne spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a, samozrejme, s pohonom všetkých 4 kolies. Veď tu sa nehráme na mestské SUV, ale na pravé terénne auto. Tento 2,8-litrový motor ponúkne výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 500 Nm.

Ešte väčšou lahôdkou bude motor V8, ktorý sa do modelu Land Cruiser 70 bude dodávať v Austrálii. Agregát ma štandardne veľmi jemné prepĺňanie a výkon rovnakých 150 kW (204 k). Krútiaci moment je ale iba 430 Nm. Ešte väčším prekvapením, ako osemvalec samotný, je použitie výhradne 5-stupňovej manuálnej prevodovky. Ak teda budete v Austrálii a budete hľadať Land Cruiser 70 s automatickou prevodovkou, tak ten bude štandardne so štvorvalcom.

Ďalšie dôležité informácie Toyota zverejní v dobe bližšej predaju. Čo to znamená? Na domácom japonskom trhu sa vylepšená verzia modelu Land Cruiser 70 začne predávať už v zime tento rok a v Austrálii si novinku môžete kúpiť v štvrtej štvrtine tohto roka. Takže vlastne prídu približne naraz.

Aktuálna ponuka vozidiel Toyota