Kúpa ojazdeného auta: Ako si správne vybrať?

Niekedy to príde, treba vymeniť doterajšie auto za iné, novšie, alebo auto s iným zameraním. Ten čas, že kupé musí ustúpiť rodinnejšiemu autu, občas prichádza. A ak nepotrebujete nové auto, tak ojazdené auto môže splniť presne túto funkciu.

Samotná kúpa auta je jednoduchá, horšie je to rozhodovanie, čo predchádza a nemusí byť jednoduché. Najmä ak takéto rozhodovanie o kúpe ojazdeného auta naráža na protichodné požiadavky v prípade, že je do rozhodovania zapojených viacero členov domácnosti, ktorí môžu byť spolu investori do takéhoto vozidla.

Jazdené autá predstavujú naozaj veľký trh a teraz sa budem venovať tomu, aké základné parametre treba zvoliť, aby som si vedel vybrať.

1 Cena

To, čo treba stanoviť úplne v prvom rade je cena, za ktorú vozidlo hľadám. Ale potrebujem mať reálne vízie. Porsche 911 za 12 tisíc nekúpim. Ale tá istá hranica môže znamenať výborné rodinné kombi, či SUV, alebo MPV. Jazdené autá majú naozaj širokú ponuku. Jasné, väčšina inzerentov je pripravená na zjednávanie, ale to by som ako prioritu pri kúpe nebral. A prvý telefonát na auto za 8 tisíc, že ho hneď beriete za 5 nepôsobí veľmi dôveryhodne. Zjednáva sa predsa až na mieste po fyzickej prehliadke. Ak si budete hľadať autá u nás, na Carbi.sk, tak nájdete ponuku, kde sú preverené jazdené vozidlá.

2 Druh paliva

Keď už mám nastavený cenový limit, tak nie je nič jednoduchšie ako sa zamerať na zistenie aký druh paliva mi bude sedieť najviac. Dochádzam každý deň viac ako 20 kilometrov? To už sa mi oplatí rozmýšľať nad naftovým autom. Sú trasy krátke? Benzín? Elektrické auto? Áno, aj elektrické auto môže byť vhodné na dochádzanie, ale tu platí tá stará pravda, že najlepšie a najlacnejšie je ho nabíjať doma v garáži a nie na verejných stojanoch.

3 Karoséria

Tretie štádium je zistenie akú karosériu potrebujem. Alebo aspoň dva druhy, keby náhodou jedno nebolo možné tak ľahko zohnať. Rodina predsa potrebuje kombi. Ale ako alternatívu by som hľadal aj vo vodách MPV a SUV, aj tie dokážu ponúknuť rovnaké úžitkové vlastnosti. Poviem to na príklade. Ak hľadám Hyundai i30 kombi, tak môžem pozrieť aj, či nie je v mojej cenovej kategórii Hyundai Tucson.

4 Preferencie veku vozidla

Vek ojazdeného vozidla je závislý od ceny. V zásade záleží na tom, čo od auta požadujem. Ak chcem Porsche 911, tak kľudne 30-ročné. Ale ak chcem rodinné auto, tak asi čo najnovšie, aby ho ešte nechytal zub času. Veď niektoré prvky nemusia odchádzať používaním, ale časom. Ojazdené autá na predaj majú vek určený nielen v rokoch, ale aj v kilometroch. To znamená, že musím kontrolovať nielen vek, ale aj kilometrový vek. U nás inzerované jazdené autá preverujeme pomocou dostupných preverovacích nástrojov.

5 Preferencie výbavy

Ak mám už všetko vybrané, tak už len musím zvoliť výbavu. Jazdené auto s automatickou prevodovkou? Vyhľadávač má aj túto možnosť. Znova budem rozmýšľať nad tým, čo vlastne potrebujem. Ak veľmi málo jazdím v noci, tak mi bude predsa zbytočná termokamera s nočným videním. Ale dobré svetlá sa hodia vždy. A takisto netreba podceňovať klimatizáciu, keďže na celom území Slovenska býva v lete fakt teplo.

Veľmi dobrou správou je, že ak neviete, tak moji kolegovia, Carbíci, s vami dokážu konzultovať aké auto si môžete vybrať a nasmerujú vás na jeden z našich inzerátov, aby ste mali čo najmenej práce s hľadaním.