Kúpa ojazdeného auta: Postup krok za krokom

Kúpa ojazdeného auta je na Slovensku atraktívnou voľbou, ktorá vie oproti novým vozidlám ušetriť kupujúcemu značné množstvo financií. Ako si správne vybrať ojazdené auto a aké administratívne úkony vás neminú? Prinášame vám kompletný návod krok za krokom.

Overte si stav vozidla

Ak ste našli vaše vysnívané vozidlo, na rad prichádza overenie jeho stavu. Ak auto nekupujete od blízkeho priateľa alebo člena rodiny, ktorý môže ručiť za jeho históriu, je jeho kontrola a overenie nevyhnutné.

V prvom rade skontrolujte, či sú údaje, ktoré boli uvedené v inzeráte totožné s reálnym stavom vozidla. Vypýtajte si od majiteľa vozidla čo najviac dokumentov k vozidlu, servisnú knižku, veľký technický preukaz a všetky doklady preskúmajte.

Skontrolujte VIN číslo, ktoré vám odhalí, či sa rok výroby a miesto výroby zhodujú. VIN číslo obsahuje 17 číselných aj písmenných znakov a zapísaný ho nájdete v malom i veľkom techničáku. Na aute tento kód nájdete vyrazený v motorovom priestore, na podlahe pri spolujazdcovi, alebo vzadu napravo v batožinovom priestore.

Ďalej sa zaujímajte o informácie o počte najazdených kilometrov, či počte predošlých majiteľov. Tieto informácie môžu byť prínosom a povedať vám viac o celkovom stave ojazdeného auta.

V ďalšom kroku sa zamerajte na kontrolu interiéru aj exteriéru vozidla. Medzi najzákladnejšie veci, ktoré by ste mali skontrolovať patrí napríklad motor, ktorý je dôležitou a drahou súčiastkou v každom aute. Taktiež si všiminite, či sa na karosérií netvorí korózia a či nič nevyteká. Skontrolujte aj pneumatiky, aká je na nich hĺbka dezénu a vek pneumatiky.

Uskutočnite testovaciu jazdu

Po obhliadke vozidla a kontrole dokladov a VIN kódu by ste mali absolvovať testovaciu jazdu, na ktorej sa dôkladne zameriate na možné nedostatky a poruchy pri riadení vozidla. Štartuje auto ľahko? Ozývajú sa nejaké nezvyčajné zvuky z motora alebo bŕzd? Ťahá riadenie na jednu stranu? Vychádza nejaký dym z výfuku?

Pri akomkoľvek podozrení na nedostatky buďte obozretní a radšej si ich pred kúpou vozidla poriadne overte.

Pripravte si administratívne úkony

Ak je auto v dobrom stave, spĺňa všetky vaše požiadavky a rozhodli ste sa pre jeho kúpu uistite sa, že sú všetky podmienky dohodnuté písomne. Najdôležitejší dokument, ktorý budete pri kúpe ojazdeného vozidla potrebovať, je kúpno-predajná zmluva. Mala by obsahovať podrobnosti o vozidle, cenu, podmienky predaja a meno a adresu predajcu aj kupujúceho. Zmluvu si pred podpísaním poriadne prečítajte a vyhotovte ju v kópií, ktorá ostane predávajúcemu.

Prihláste vozidlo a uzatvorte si povinné zmluvné poistenie

Prebehlo všetko v poriadku, uzatvorili ste zmluvu, vyplatili auto pôvodnému majiteľovi a už patrí vám? Povinnosti ešte nekončia, stále musíte vyriešiť niektoré administratívne úkony.

  • Odhlásenie vozidla

Povinnosťou predošlého majiteľa je odhlásenie auta z evidencie vozidiel na príslušnom dopravnom inšpektoráte, prítomný však musí byť aj nový majiteľ. Ak sa odhlásenia nemôžete zúčastniť, môžete si vybaviť úradne overené splnomocnenie, ktoré pôvodný majiteľ preukáže na inšpektoráte. Vozidlo je možné odhlásiť aj elektronicky ak disponujte občianskym preukazom s čipom, taktiež je potrebné mať overené splnomocnenie.

  • Uzatvorenie PZP

Predtým, ako prihlásite vozidlo, musí byť vaše auto poistené. Povinné zmluvné poistenie v súčasnosti jednoducho uzatvoríte aj cez internet a ponúk je naozaj mnoho.

  • Prihlásenie vozidla

Posledným krokom, ktorý vás čaká, je prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel. Na prihlásenie máte 30 dní odo dňa odhlásenia vozidla pôvodným majiteľom. Vozidlo je možné prihlásiť aj elektronicky, pri tejto možnosti je poskytnutá 50% zľava z registračného poplatku maximálne však do výšky 70€.

Obráťte sa na odborníka a uľahčite si nákup

Ako môžete vidieť, kúpa ojazdeného vozidla so sebou obnáša množstvo administratívnych aj technických úkonov. Preto môže byť rozumnou voľbou obrátiť sa v tomto prípade na odborníka a uľahčiť si celý proces kúpy.

Spoločnosť Carbi ponúka kompletné zastrešenie pri kúpe ojazdeného vozidla.  Vozidlá prejdú kompletnou kontrolou. Nemusíte sa starať o prípravu zmluvy, splnomocnení – Carbi to vyrieši za vás. Zároveň zabezpečí poistenie vozidla, či už PZP alebo havarijné poistenie za najlepšiu cenu. Kontaktujte nás ešte dnes a vyberte si ojazdené, no za to kvalitné vozidlo, ktoré vám bude slúžiť dlhé roky.

Aktuálna ponuka vozidiel Škoda