Prečo je Dacia Lodgy zaujímavým lacným rodinným autom?

Dacia svojho času spravila s modelom Lodgy poriadny rozruch. Bol prvým MPV automobilky, ale, bohužiaľ, aj posledným. Je to z dôvodu, že automobilka racionalizovala svoje portfólio a už v ňom nebol priestor pre takéto verzie. Dôvodom je najmä trhová snaha dostať čo najviac crossoverov a SUV na cesty.

Dacia si začala Lodgy vyrábať už v roku 2012 a skončila v roku 2022. Je až prekvapivé, že toto auto nedosiahlo väčší úspech, lebo stále ponúka  výbornú priestorovú mágiu za rozumnú sumu. Veď už v prípade nového vozidla a siedmich miest prepočet hovoril o 2000 € za jedno miesto v aute. Takou ponukou sa mohol pýšiť naozaj málokto. Čo je teda na aute zaujímavé?

Priestor

Dacia Lodgy bola v ponuke buď ako 5-miestne MPV, alebo rovnaký druh karosérie dokázal prísť až so 7 miestami. V prípade sedemmiestneho modelu ešte zostával aj celkom slušný batožinový priestor s objemom 207 litrov, ale sedadlá sa dajú ľahko sklápať a vyberať. Myslím tie zadné dve. Ak ich vyberiete, tak sklopiť stredné už nie je vôbec žiaden problém. Celkom zaujímavé je nastupovanie do tretieho radu. Je možné, najlepšie, cez jednu odkopnúť časť operadla v strednom rade na pravej strane. Na samostatné sedadlá tu musíme z čisto rozpočtových dôvodov zabudnúť.

Ale prekvapivé je, že sa Dacii na relatívne malom pôdoryse podarilo postaviť takto priestranné vozidlo. V reálnom živote má každý na prvých piatich sedadlách dostatok životného priestoru a na úplne zadné sedadlá, na tie dve v kufri, ak nemáte päťmiestnu verziu, sa dá umiestniť postava do výšky 170 cm bez výraznejších problémov. Dacia teda vo svojej dobe týmto predbehla všetkých konkurentov s novými vozidlami a za cenu jazdeného sedemmiestneho auta ponúkla fungl nové.