Autá s najnižšou spotrebou: Ušetrite na palive s týmito modelmi

Rastúce ceny palív trápia mnoho vodičov a ovplyvňujú aj spotrebiteľské správanie či jazdné návyky. Mnoho ľudí v snahe ušetriť obmedzuje frekvenciu jazdenia autom a kupuje úspornejšie vozidlá. Zaujíma vás, aké vozidlá majú nízku spotrebu či ako svoju spotrebu znížiť? Prečítajte si naše tipy.

Ceny pohonných hmôt ako vodič neovplyvníte, no môžete ovplyvniť spotrebu paliva. Tá sa samozrejme odvíja od samotnej spotreby vášho auta a spôsobu vašej jazdy. Prvou premennou, ktorú do tejto rovnice vkladáte, je preto úsporný automobil, ktorý vám pomôže udržať výdavky za benzín či naftu na uzde. Dôvodov, prečo si kúpiť úsporné auto, je naozaj veľa:

 • Lacnejšia prevádzka – úsporné autá majú prirodzene nižšiu spotrebu paliva, a teda aj nižšie náklady na tankovanie. Ušetria vám tak mnoho peňazí, ktoré môžete využiť efektívnejšie.
 • Životné prostredie – autá s nižšou spotrebou často produkujú menej emisií a sú tak šetrnejšie k životnému prostrediu. Prispievajú k dlhodobej udržateľnosti, ktorá je aktuálnym trendom v mnohých odvetviach.
 • Technické inovácie – úsporné automobily často využívajú pokročilé technológie, ako hybridné a elektrické pohony a ďalšie vychytávky, ktoré posúvajú automobilový svet vpred.

Autá s najnižšou spotrebou

Čo je vlastne nízka spotreba a ako spoznať naozaj úsporné auto? Ide o pomerne vágny pojem, ktorý si môže každý vysvetliť po svojom. Pod pojmom úsporné auto si však zvyčajne predstavujeme automobil, ktorý má nižšiu spotrebu v porovnaní s inými vozidlami rovnakej triedy. Je to tiež vozidlo, ktoré kombinuje rôzne faktory s cieľom minimalizovať spotrebu paliva, čím prispieva k lacnejšiemu a ekologickejšiemu spôsobu dopravy.

V súčasnosti sa synonymom úsporných áut stávajú najmä moderné elektromobily a hybridné vozidlá, ktoré používajú alternatívne typy pohonu a pokročilé systémy na maximalizáciu účinnosti paliva či rekuperáciu energie. Mnohí však za úsporné autá považujú aj menšie praktické vozidlá typu hatchback a podobné, ktoré majú menšie rozmery a nižšiu hmotnosť, čo prispieva k ich efektívnemu využitiu paliva. 

Medzi neúsporné vozidlá môžeme naopak zaradiť niektoré SUV autá či autá s vyššou hmotnosťou a väčšími rozmermi, autá s objemnejším a výkonnejším motorom, a často tiež vozidlá staršieho ročníka výroby, ktoré na svoje efektívne fungovaniu potrebujú viac paliva. Nepoužívajú také moderné technológie a menej efektívne typy motorov. Spotrebu paliva tiež zvyšujú staré súčiastky a nesprávna údržba vozidla.

Typy úsporných vozidiel

 • Autá s malými spaľovacími motormi – môžeme medzi ne zaradiť menšie ekonomickejšie vozidlá, ako sú napríklad Volkswagen Polo, Toyota Yaris, Škoda Fabia a ďalšie. Majú nielen nízku spotrebu, ale tiež lacnú údržbu.
 • Hybridné autá – hybridy (HEV) a plug-in hybridy (PHEV) maximalizujú využitie paliva a kombinujú spaľovací motor s elektrickým pohonom. Lídrom medzi týmito autami sú napríklad Toyota či Hyundai, no takmer každá automobilka už ponúka niečo pre fanúšikov hybridných áut. Tie sú zlatou strednou cestou medzi klasikou a elektromobilom. 
 • Elektromobily – ak však chcete spotrebu paliva znížiť na úplne minimum, zvoľte plne elektrické vozidlo (EV), ako napríklad Hyundai Kona Electric, Chevrolet Bolt či Škoda Enyaq. Takéto autá jazdia výhradne na elektrinu a produkujú nulové emisie. Na jedno nabitie ponúkajú úctyhodný dojazd, ktorý sa pri lepších modeloch pohybuje až okolo 500 km. 

Pri kúpe elektromobilu či hybridu však treba zvážiť nielen výhody, ale aj niekoľko nevýhod. Patria medzi ne napríklad:

 • Vyššie počiatočné náklady na kúpu vozidla, ale tiež údržbu, servis či likvidáciu vozidla.
 • Obmedzený dojazd (najmä v prípade plnohodnotných elektromobilov) nie je vždy najvyšší.
 • Dostupnosť nabíjacích staníc nemusí byť všade ideálna a je časovo náročnejšia ako tankovanie.

Tipy, ako znížiť vašu spotrebu

Ak neplánujete kupovať nové auto, ale chcete znížiť spotrebu toho vášho, máte niekoľko možností. Stačí zmeniť vaše jazdné návyky alebo životný štýl, a vaše mesačné výdavky na tankovanie sa môžu rapídne znížiť. Tu je niekoľko tipov:

 • Zredukujte cesty autom

Ak je to možné, obmedzte cestovanie autom na minimum a cesty si vždy vopred plánujte. Môžete tak spojiť viacero pochôdzok naraz a ušetriť tak mnoho kilometrov, času aj peňazí.

 • Jazdite efektívnejšie

Vaše jazdné návyky majú veľký vplyv na spotrebu paliva. Vyhnite sa agresívnej jazde, napríklad prudkému zrýchľovaniu a brzdeniu. Jazdite plynule a konštantnou rýchlosťou. Po príchode na miesto či dlhšom čakaní vždy vypnite motor.

 • Správna údržba

Správna údržba auta ovplyvňuje celkovú efektívnosť chodu, a tým aj jeho spotrebu. Nezabúdajte preto na pravidelnú výmenu oleja a vzduchového filtra, kontrolu bŕdz, motora, kolies a ďalších komponentov. 

 • Kontrola pneumatík

Nedostatočne nahustené pneumatiky môžu výrazne zvýšiť spotrebu paliva. Zároveň tiež urýchľujú opotrebovanie gúm a zhoršujú ovládateľnosť auta. Pneumatiky preto pravidelne kontrolujte a vždy ich nafúkajte na odporúčané PSI.

Vďaka týmto tipom môžete významne znížiť spotrebu vášho auta, podobne ako kúpou úsporného vozidla. Ak potrebujete poradiť s výberom jazdeného auta, neváhajte sa na nás obrátiť